ANALIZA

 • JETË TË GJATË FLAMUR E SHQIPE

  28 Nentor, 2014

  Nga ZEQIR LUSHAJ Në ballë të Arbrit ndritë përjetë,
  Data e kuqe njëzetetetë (28),
  E Nëntorit të historisë,
  Dita e madhe, e Pamvarësisë,
  Shumë nderim, gjithmonë kësaj dite,
  Jetë të gjatë, Flamur e Shqipe.

  Ooo…Flamuri i Atdheut,
  Prush, i zemrës së Skënderbeut.
  Kur t’valvite, Ty flladi i malit,
  Shohim dorën e Ismail Qemalit,
  Vetimë, penda e Naimit,
  Flakë, naganti i Boletinit.

  Gjithë shqiptartë – zemërliri
  Nëpër breza t’majtën n’gji,
  Zemrat gjakun ta ...

 • Të rrethuar nga gënjeshtarët

  28 Nentor, 2014

  Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au)

  Kur dikujt i është dhënë besim dhe pushtet në mënyrë të tillë ku lindin mundësitë dhe joshjet, ndërsa rreziku për marrje në përgjegjësi fundoset, atëherë rritet gjithashtu rreziku i shpërdorimit të detyrës.Liderët që gënjejnë

  Liderët shqiptarë gënjejnë, për njëri-tjetrin dhe për mjedisin e tyre. A është e arsyeshme të pritet ndonjë gjë tjetër?

  Politikani shqipfolës udhëhiqet gjithnjë nga pasioni që është i ...

 • Kim Mehmeti: Ja kush janë përfaqësuesit legjitim të shqiptarëve

  24 Nentor, 2014

  Ka ardhur koha që të zbardhet portreti i shqiptarëve të Maqedonisë, vlerëson shkrimtari dhe publicisti Kim Mehmeti. Ja se cfarë shkruan ai në rrjetin social facebook:Është krejt normale që zyrtarët e Prishtinës dhe të Tiranës, para së gjithash, të kontaktojnë me të zgjedhurit dhe përfaqësuesit legjitim të shqiptarëve të Maqedonisë. Por është e çuditshme se si burrështetasit e Shqipërisë dhe të Kosovës – për dallim nga përfaqësuesit e huaj – ...

 • Kim Mehmeti: Kosova, viktimë e disa “hienave’ politike!

  20 Nentor, 2014

  Publicisti shqiptar nga Maqedonia, Kim Mehmeti, ka reaguar ndaj vendimit të dy partive politike në Kosovë, për bashkëqeverisje.Në një postim në Facebook, ai ka konstatuar se u deshën gjashtë muaj pritje që të shihej më qartë diçka që dihej prej moti: se disa partiakë, Kosovën e ndjejnë si pronë të vetën.

  Ja postimi i plotë i tij:

  “Thonë se PDK-ja e LDK-ja më në fund janë marr vesh si do e sundojnë ...

 • Pazari me dosje

  20 Nentor, 2014

  Fjala e Albin Kurtit në Konferencën për 35 të Lëvizjes VETËVENDOSJE!Qeverisja me PDK-në shënon vazhdimin e agonisë për popullin e Kosovës. Nuk do të ketë kurrfarë shansi për luftim të krimit e të korrupsionit s’e lëre më për çështjet e tjera si zbutja e papunësisë apo reformat në arsim. Kolaboracionizmi i Isa Mustafës me PDK-në do t’i bëjë të korruptuarit edhe më të pasur, kriminelët edhe më të mbrojtur, të ...

 • Koment: Si të veprohet me të përjashtuarin

  18 Nentor, 2014

  Presidenti rus, Vladimir Putin po izolohet gjithnjë e më tepër. Kjo mund ta bënte atë edhe më agresiv. BE duhet t’i përmbahet një linje të përbashkët, mendon Christoph Hasselbach.Vladimir Putini i ka bërë me sa duket dy herë gabim llogaritë. Izolimi i tij ndërkombëtar pas aneksimit të Krimesë nuk mbeti i kufizuar te G-8-a ekskluzive. Jo, edhe në grupin më të madh, G20 ai është i huaji, ngatërrestari. Dhe tani ...

 • Gjermania e shqetësuar me ndikimin rus në Serbi

  17 Nentor, 2014

  Një intervistë e Vladimir Putinit për televizionin ARD ka shkaktuar reagime të shumta në Gjermani. Kancelarja Merkel paralajmëron për shtimin e influencës ruse në disa vende – ndër to edhe në Serbi.Të gjithë pjesëmarrësit e samitit në Brisbane e kanë shfrytëzuar shansin që t’ia thonë mendimin e tyre presidentit të Rusisë Vladimir Putin. Ndërsa në fillim të kësaj jave sërish në rend janë ministriat e jashtëm të BE, të cilët ...

 • Branko Gerovski: nuk e bëj hesap për shqiptar serioz atë që përkrah këtë qeveri

  12 Nentor, 2014

  Branko Gerovski ka shpërthyer kundër Ali Ahmetit dhe shqiptarëve që e përkrahin qeverinë Gruevski. Në kolumnën e tij të fundit kryeredaktori i “Sloboden Pecat”, Branko Geroski ka shkruar për ngjarjet e fundit në Republikën e Maqedonisë dhe rolin e faktorit shqiptarë në shtet.
  Sipas tij, shqiptarët duhet të hidhërohen vetëm me vetën dhe përfaqësuesit e tyre në qeveri të cilët po e mbajnë qeverinë e Gruevskit, qeveri kjo që nuk ...

 • Urrejtja serbe dhe identiteti

  1 Nentor, 2014

  Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au)

  Uh! Evropë, ti kurva e motit – janë gjyshërit e juaj që e copëtuan dhe viktimizuan Shqipërinë tonë, për të afruar Serbinë dhe larguar nga vetvetja Rusinë. E tani, ju nipërit e të mallkuarve, si “demokratë” dhe “luftëtarë për të drejtat e njeriut” që qenkeni, nuk i përmirësoni por vazhdoni mëkatet e tyre. Diskriminoni, ofendoni dhe nënçmoni gjithçka shqiptare, na trajtoni si ...

 • Shqiptarët e Turqisë dhe “Turqitë” e Kosovës

  30 Tetor, 2014

  Nga XHAVIT BISLIMIKonstantinopoli (Stambolli) dhe një pjesë e mirë e Turqisë (kryesisht evropiane…) ishte banuar në vijimësi nga Pellazgët-ilirët-arbërit-shqiptarët. Themelues i qytetit Konstantinopol (Stamboll) ishte vet Perandori Konstantin, i cili ishte ilir, i lindur në Nish, në vitin 274 të erës sonë. Edhe pas ardhjes së turqve-osmanllinjve në Turqinë e sotme, popullsia ilire-shqiptare kishte ruajtur në masë të madhe identitetin e saj gjuhësor e kulturor. Por, sic dihet, një numër ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"