ANALIZA

 • Shqiperisë dhe Kosovës: Injorantet dhe armiqtë duan të na përçajnë…

  23 Gusht, 2016

  Lisen BashkurtiInjorantet dhe armiqtë duan të na përçajnë

  “Percaj e sundo”, nje taktike e vjeter e lindur ne Rome, e zhvilluar ne Bizant, e lartesuar te Osmanet, e sofistikuar ne kohen tone. Prandaj deri ketu nuk ka asgje te re…

  E reja qendron ne faktet e ketyre diteve. Degjojme e lexojme..

  “kombi kosovar e kombi shqiptar”…degjojme teza mediokre…”nuk nderhyjme ne punet e ...

 • Shqiptarët kanë vetëm një Kombëtare

  23 Gusht, 2016

  shqiponja

  Nga Rudina Xhunga

  Unë nuk jam tifoze futbolli dhe  këtë dua ta them qysh në krye të  shkrimit, për të mos u keqkuptuar nga tifozët.

  Por e kam mbajtur zemrën në dorë, kur luante Kombëtarja në Beograd dhe kam qarë si fëmijë, kur fëmijët poshtë pallatit brohorisnin “Shqipëri, Shqipëri”, për golin e Kombëtares në Kampionatin Evropian.

  Tani që po ...

 • Lamtumira e Biden – Dobësimi i influencës amerikane në Ballkan

  19 Gusht, 2016

  Nën titullin „dobësimi i influencës amerikane në Ballkan“ e përditshmja zvicerane Neue Zürcher Zeitung analizon vizitën e zëvendëspresidentit të SHBA-së, Joe Biden në Serbi dhe në Kosovë.

  Neue Zuercher ZeitungJoseph Biden e mbylli udhëtimin e tij të fundit në Ballkan me thirrjen për të avancuar pajtimin serbo-shqiptar. Veçanërisht në Kosovë ka rënë influenca amerikane, konstaton analisti Andreas Ernst: „Në qendrën ...

 • SKANDAL KOMBETAR/ Zbardhen përgjimet greqisht të Janullatos me Vangjel Dulen: “Ne dhe Athina morëm garanci nga Rama”

  17 Gusht, 2016

  skandal

   

  Përkthimi i bisedës në shqip

  Dule: Urime Hirësi për titullin qytetar nderi

  Janullatos: Biri im ka 20 vite që pres më tepër se kaq

  Dule: E vërtetë Hirësi por shqiptarët janë të pafe dhe të paudhë

  Janullatos: Vangjel o bir, aty ku është i mbushur trupi me mikrobe, aty është më e lehtë që trupi të shembet

  Dule: Eshtë katranosur. Na është sosur ...

 • Albin Kurti: “Të huajt, pse nuk bëjnë reformë edhe në Serbinë e krimeve?”

  8 Gusht, 2016

  albin-kurtiIntervista/ Deputeti i Lëvizjes “Vetëvendosje” në Kosovë analizon debatin për ndarjen e kufirit me Malin e Zi, veprimet e qeverisë së Kosovës dhe ndërkombëtarëve: Shqipëria e prishi marrëveshjen e detit me Greqinë, por kjo nuk e pengoi që të jetë pjesë e NATO-s

  Elton METAJ

  Albin Kurti flet qartë dhe ndoshta ashpër. Ai nuk përpiqet të thotë gjëra që mund të ...

 • Letër myslimanëve të Facebook-ut

  12 Korrik, 2016

  Mehmet KrajaMiqve të mi myslimanë të Facebook-ut kam një pyetje për t’ua bërë: Çfarë mendoni të bëni me Kosovën? Nëse pandehni se Kosovën e keni bërë tashmë shtet islamik, mos e harroni kundërshtimin tonë (tash për tash të heshtur), sot dhe për tërë jetën.

  1.

  Tashmë që mbaroi muaji i Ramazanit dhe festa e tij, Fiter Bajrami, iku pa kthim edhe ...

 • Zgjohu. Thiri mendjes

  2 Korrik, 2016

  shpetimNë vend të Nekrologut për Almirin katërvjeçar të vrarë brutalisht në Kumanovë. Asgjë në botë nuk ndodh rastesisht. Çdo pasojë e ka një shkak kishte thënë Hegeli i Madh.

  Mos mendoni vallë se qindra rrahje të nxënesve shqiptarë nëpër autobusët urban të Shkupit ndodhën rastësisht?! jo besa jo. Për ato rrahje dhe lëndime trupore nuk u burgos askush. Mos vallë ...

 • Deklaratë nga Visar Ymeri me rastin e 138 vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

  10 Qershor, 2016

  Beselidhja10 Qershori është dita kur projekti për Shqipërinë u shënua si i lindur, në Prizrenin e Lidhjes Shqiptare. Ky projekt mbetet transhendentali i politikës shqiptare, dhe çdo politikë që nuk dialogon me Lidhjen, i përket një projekti tjetër – jo atij shqiptar.

  Prej këtij themeli, projekti ynë është shënuar nga nevoja për t’u vetëmbrojtur, e për t’u paraqitur në mënyrë ...

 • Liburn Aliu, i mbijetuari i Masakrës së Dubravës: E lypnim vdekjen, veç të gjallë të mos biem në duar të serbëve

  24 Maj, 2016

  Liburn-AliuU bënë 17 vite nga masakra e tmerrshme e Dubravës. Ditët, nga 19-24 maji 1999, ishin më të errëtat dhe më të pashpresat për të burgosurit politikë shqiptarë që gjendesh aty. Këtë tmerr e përjetoi edhe Liburn Aliu, që atëherë ishte vetëm 24 vjeç.

  Aliu sot drejton Drejtorinë e Urbanizmit, Ndërtimit dhe Mbrojtjes së Mjedisit në komunën e Prishtinës. Më ...

 • E shkruar dje, e vlefshme edhe për sot

  23 Maj, 2016

  Nga revista elektronike “Shqiptaria”

  UDHEHEQËSIT (JO)UDHEHEQËS

  Në të gjitha periudhat kohore të të gjitha formacioneve shoqërore, ka pasur nga ata që kanë udhëhequr dhe ata që kanë qenë të nënshtruar, të shfrytëzuar dhe të disiplinuar për zbatimin e urdhrave të udhëheqësve të tyre, që i kanë prijë masës apo grupit të caktuar.

  Shkruan: Bejtullah Sadiku, arsimtar i shkollës shqipe, 29-01-2009, Gjermani

  Kështu ka qenë në kohën antike, mesjetë, kohën e re, e kështu akoma ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"