LAJMET NGA BOTA

 • Studimet: Përse vdesin më shumë burra nga COVID-19?

  27 Qershor, 2020

  covid19 brisBurrat, gratë dhe fëmijët infektohen njëlloj nga virusi i ri i koronës. Por burrat sëmuren shpesh më rëndë me COVID-19 dhe vdesin më shpesh prej tij. Ndërsa gratë dhe fëmijët janë më pak të rrezikuar.

  Që nga fillimi i pandemisë ka spekulime lidhur me arsyen, se përse burrat vuajnë më shumë nga infeksioni me virusin e ri korona: Burrat i kushtojnë ...

 • Bolton për VOA-n, Presidenti Trump ‘i paparashikueshëm dhe i rrezikshëm’

  26 Qershor, 2020
  Bolton
  Former US National Security Advisor John Bolton talks to VOA, June 24, 2020.
 • Kreu i OBSH-së: Nuk ka garanci se do të ketë vaksinë kundër Covid-19

  25 Qershor, 2020

  Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom GhebreyesusKreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus

  Nuk ka garanci se shkencëtarët do të mund të zbulojnë një vaksinë efektive kundër Covid-19, sëmundjes që e shkakton koronavirusi, tha të enjten kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

  Duke folur para Komitetit për Shëndetësi të Parlamentit Evropian, Tedros tha se ...

 • Virusi Corona: Një rreth gjerman mbyllet sërish pas shpërthimit të virusit

  23 Qershor, 2020

  protestaRrethi Gütersloh, me rreth 100.000 banorë, do të bllokohet pas një shpërthimi të virusit në një fabrikë të përpunimit të mishit

  Rrethi gjerman i Gütersloh-ut do t’i nënshtrohet një bllokimi të rin deri në fund të qershorit pas një shpërthimi të Covid-19 në një fabrikë të përpunimit të mishit, njoftoi kryeministri i landit të Renanisë-Veriore-Vestfalisë, Armin Laschet. Masat e rrepta janë një ...

 • SHBA përballje të rëndësishme zgjedhore në disa shtete

  23 Qershor, 2020

  zgjedhjetNë Shtetet e Bashkuara zhvillohen sot (të martën) zgjedhje paraprake në tre shtete, përfshirë një garë mes demokratëve në shtetin e Kentakit për të përcaktuar kandidatin që do të përballet me udhëheqësin e shumicës së Senatit, republikanin Mitch McConnell në nëntor. Një sfidë e ashpër dhe e rëndësishme për demokratët në kuadër të zgjedhjeve paraprake është përballja në Nju Jork e ...

 • Rritet numri i infektimeve me COVID-19 ndërsa vazhdojnë protesta

  22 Qershor, 2020

  tubim usaNdërsa protestat kundër diskriminimit racor vazhdojnë në shumë qytete amerikane, Presidenti Donald Trump u kthye në gjurmët e fushatës së tij me një ndalesë në Tallsa të Oklahomës. Por dëshira për t’u rikthyer në një farë normaliteti po pengohet nga shtimi i rasteve të COVID-19 në shumë shtete amerikane.

  Para një turme prej mijëra mbështetësish në stadiumin Bank of Oklahoma Center ...

 • OBSH njofton rritjen më të madhe ditore në rang botëror

  22 Qershor, 2020

  intubimiOrganizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi të dielën një rritje të madhe të shifrës ditore të personave të infektuar me COVID-19 në rang botëror prej 183 mijë vetësh, rritja më e madhe ditore e regjistruar që nga fillimi i pandemisë.

  Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha sot se kërcënimi më i madh aktualisht nuk është virusi në vetëvete, por “mungesa ...

 • Europa pa Amerikën

  21 Qershor, 2020

  BundeswehrPas njoftimit për tërheqje të pjesshme të trupave amerikane nga Gjermania janë rritur zërat për më shumë përgjegjësi europiane në politikën e mbrojtjes. A munden europianët ta marrin vetë në dorë sigurinë e tyre?

  Shoku nuk ka kaluar akoma. Pak ditë pas njoftimit të presidentit, Donald Trump për tërheqjen e një pjese të trupave amerikane nga Gjermania, flitet për rreth 9.500 GI-s, ...

 • SHBA, drejtuesit lokalë japin alarmin: Infeksionet po rriten

  20 Qershor, 2020

  MaskaTë vendosësh ose jo një maskë? Kjo është një çështje që po i ndan amerikanët. Ndërsa disa as që nuk e mendojnë të dalin nga shtëpia pa maskë, të tjerë nuk duket ta kenë këtë shqetësim. Sipas një njoftimi të gazetës “Washington Post”, të publikuar të premten vonë vendosja e maskës është kthyer në problem serioz për nëntë kryetarë bashkish në ...

 • Corona në thertore – Prapë izolim në Gjermani?

  20 Qershor, 2020

  thertoreBëhet fjalë për vatrën më të madhe të infektimit në landin gjerman, Renani-Veriore Vestfali. Punëtorët e thertores më të madhe në Gjermani, Tönnies janë testuar pozivitisht me virusin. Një rajon kërcënohet nga mbyllja.

  Kryeministri i landit Renani-Veriore Vestfali, Armin Laschet paralajmëron me urgjencë. Ende mund të lokalizohet zhvillimi i infektimeve në qarkun Gütersloh, tha ai në Dyseldorf. Nëse kjo gjendje ndryshon, atëherë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"