LAJMET NGA BOTA

 • Turqia dhe lufta kundër Shtetit Islamik

  9 Maj, 2016

  erdoganPresidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan po akuzon fuqitë perëndimore që po luftojnë ekstremistët e Shtetit Islamik në veri të Sirisë se ato nuk po ndihmojnë qeverinë e tij për të luftuar xhihadistët në territorin turk. Duke folur të dielën në Stamboll, presidenti Erdogan tha se Evropa e ka lënë Turqinë të vetme në luftën e saj kundër militantëve.

  “Asnjëri ...

 • Dokumentet e Panamasë

  9 Maj, 2016

  dok PanamaSkandali i shkaktuar nga rrjedhja më e madhe ndonjëherë e të dhënave rreth kompanive sekrete në të quajturat Dokumentat e Panamasë, hyn të hënën në një fazë të re sot kur Konsorciumi i Gazetarëve Investigativë të publikojë një dosje të dhënash ku mund të zhvillohen kërkime. Në këtë dosje me informacione mund të dalin detaje për rreth 200 ...

 • Clinton, një hap më pranë emërimit të demokratëve

  9 Maj, 2016

  clinton trumpKandidatja demokrate për presidente Hillary Clinton është një hap më pranë në përpjekjet për të marrë emërimin e partisë së saj si përfaqësuese e demokratëve në zgjedhjet e nëntorit. Ajo siguroi fitore dje në zgjedhjet e zhvilluara në ishullin e Guamit, një territor amerikan në Paqësor. Si rezultat ajo merr 4 nga shtatë delegatët e ishullit, rivali i ...

 • Londra për herë të parë me kryebashkiak mysliman

  7 Maj, 2016

  Khan falënderoi votuesit dhe u shpreh se do të jetë kryebashkiaku i të gjithë qytetarëve të Londrës. Kryeqyteti britanik ndërroi kurs ...

 • Orhan Pamuk: Turqia e re e Erdoganit, vazhdim i të vjetrës

  7 Maj, 2016

  orhan-pamuk“Në Turqi mbizotëron frika, pushteti i mbyll gojën opozitës dhe gazetarëve. Europa duhet të ngrejë zërin”.

  Pëgjithësisht jam një person që thotë “Në rregull, mund të diskutojmë, por mundësisht vetëm për tema që kanë të bëjnë me letërsinë. Mirëpo, ç’farë mund të bëj në një situatë të ...

 • Intervista/Adonis: Feja nuk jep më përgjigje për problemet, por është shkaktare e tyre. Nevoja për shkrimin nis tani…pas Auschwitz

  7 Maj, 2016

  adonisAli Ahmad Said Esber, i njohur ndërkombëtarisht si Adonis, konsiderohet si një ndër poetët më më ndikim të letërsisë moderne arabe. Vendi i tij, Siria, është sot epiqendra e krizës kryesore globale, shoqëruar me një tragjedi vrasjesh dhe shpërnguljesh të jashtëzakonshme. Përmes një interviste për Jonathan Guyer në “The New York Review of Books”, poeti në fjalë flet për ...

 • Dorëheqje në Turqi: Çfarë po ndodh mes Erdoganit dhe Davutoglusë?

  6 Maj, 2016

  Në Ankara po fryn me gjasa era e zgjedhjeve të reja parlamentare. Largimi i kryeministrit Davutoglu ka rritur spekulimet për makinacionet e mundshme të Erdoganit.

  erdogan DavutogluGjatë 20 muajve të qëndimit të Ahmet Davutoglusë në postin e kryeministrit turk dhe drejtuesit të partisë për “Drejtësi dhe Zhvillim”, AKP ka pasur shpesh zëra për një krisje në marrëdhënien mes kryeministrit dhe ...

 • “Një besimtar i gënjyer” – Kthimi i të penduarit nga Siria

  6 Maj, 2016

  Janë disa qindra luftëtarë të huaj që kanë shkuar nga vendet e Ballkanit të luftojnë në Siri në vitet e fundit. Ndër ta edhe shqiptarë. Njëri prej tyre kthehet i zhgënjyer nga realiteti brutal i IS-it.

  Alepo shkatrimLuftime e shkatërrim në Alepo

  Kush kthehet nga lufta e Sirisë në Gjermani duhet të ...

 • Donald Trump dhe republikanët

  6 Maj, 2016

  Republikanet

  Megjithëse Donald Trumpi pritet të jetë kandidat zyrtar i Partisë Republikane për president, duket se ai nuk gëzon mbështetjen e udhëheqjes së partisë.

  Në fakt, zyrtari më i lartë republikan, Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve në Kongres Paul Ryan, tha të enjten se ai nuk është gati për ta mbështetur zotin Trump si kandidat.

  Më parë zoti Ryan e pati kritikuar ...

 • Ndalohet shitja e cigareve elektronike për të miturit

  6 Maj, 2016

  cigare elektronikeAdministrata amerikane e Ushqimeve dhe Ilaçeve po ndalon shitjen e cigareve elektronike dhe e produkteve të tjera të duhanit për personat nën moshën 18 vjeç. Rregullat e reja do të hyjnë në fuqi pas 90 ditësh dhe do të kërkojnë edhe vendosjen e paralajmërimeve për rrezikshmërinë ndaj shëndetit.

  Kjo është masa më e fundit e qeverisë amerikane për të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"