LAJMET NGA BOTA

 • Alberta e Kanadasë nën zjarre masive

  6 Maj, 2016

  Alberta zjarre KanadaZjarret e furishme kanë detyruar evakuime në përmasa rekord në Albertën perëndimore të Kanadasë. Rajoni është përfshirë nga temperatura shumë të larta për këtë periudhë të vitit, si dhe erëra të forta që e kanë acaruar problemin. Mbi 90 mijë vetë janë detyruar të braktisin banesat. Disa nga 50 vatrat e zjarrit janë pranë zonave me rërë ...

 • Një sistem i ri për sinjalizmin e aksidenteve rrugore

  6 Maj, 2016

  road closedTë gjitha automjetet e reja në Bashkimin Europian do të pajisen deri në prill të 2018-ës me një sistem që kryen automatikisht sinjalizime urgjente në raste aksidenti. Sllovenia tashmë ka filluar ta përdorë sistemin eCall, i cili bën që sensorët në makinë të transmetojnë automatikisht vendndodhjen e tyre, kohën e saktë, drejtimin e makinës, si dhe numrin e ...

 • Heqja e vizave me Turqinë: Biznesi ka çmimin e vet

  5 Maj, 2016

  BE e lidhi marrëveshjen e refugjatëve me Turqinë për të hequr qafe vërshimin e migrantëve. Ai që i hyn valles, duhet ta kërcejë deri në fund e t’ia bëjë Ankarasë lëshimet për të cilat u ra dakord, mendon Barbara Wesel.

  eu turqiaNatyrisht që kemi të bëjmë me shantazh: pa i rënë anës qeveria e Ankarasë kërcënoi që nëse BE nuk ...

 • Turqia, së shpejti me kryeministër të ri

  5 Maj, 2016

  DavutogluTurqia po ballafaqohet me amulli politike, me largimin e pritshëm të Ahmet Davutoglu nga roli i kreut të partisë në pushtet dhe si rrjedhojë edhe nga posti i kryeministrit. Tërheqja e tij vjen si rezultat i përplasjeve me Presidentin Recep Taip Erdogan dhe pritet ta çojë vendin në zgjedhje të parakohëshme:

  Partia në pushtet AK do të zhvillojë një kongres ...

 • Dy ish presidentë republikanë nuk e mbështesin z. Trump

  5 Maj, 2016

  BushKandidati republikan për president Donald Trump tha se dëshiron të bashkojë partinë republikane, por ai nuk do të ketë mbështetjen e të paktën dy ish presidentëve republikanë. George W. Bush, i cili shërbeu për dy mandate para presidentit Obama, tha se ai nuk ka në plan të marrë pjesë, ose të komentojë për garën e këtij viti. Ndërsa një ...

 • Trump fiton në Indiana; Cruz largohet nga gara

  4 Maj, 2016

  Trump & CruzDonald Trump shënon fitore të thellë në Indiana duke iu afruar shumë pranë emërimit nga Partia Republikane si kandidati i saj zyrtar për president.

  Rivali i tij kryesor, senatori nga Teksasi Ted Cruz, në një fjalim të martën në mbrëmje njoftoi se do të largohet nga gara. Gara në Indiana ishte shpresa e vetme e tij për të ...

 • Dita ndërkombëtare e lirisë së shtypit

  3 Maj, 2016

  ” Kush nuk mund të shprehë mendimin e tij,

  ai nuk mund t’i nxisë të tjerët të mendohen.

  Nëse njeriu nuk mund të shprehë mendimin e tij,

  atëherë mendimi që qarkullon shndërrohet në doktrinë.

  Ai që  lejon të qarkullojë vetëm mendimin e tij,

  ai nuk  ka një mendim, por një ideologji.

  Kush thotë vetëm, atë që të tjerët duan të ...

 • Liria e mediave e kërcënuar në të gjithë botën

  3 Maj, 2016

  Në Ditën e Lirisë së Shtypit mbahen me dëshirë fjalime të mëdha. Por është fakt që liria e shtypit dhe me të edhe e drejta për informacion e qytetarëve ndodhet në presion në të gjithë botën.

  press freedom“Janë kohë të errëta për lirinë e shtypit dhe të mendimit dhe për të drejtat e njeriut në përgjithësi”, thotë avokati egjiptian dhe ...

 • Viktima e parë në SHBA nga virusi Zika

  3 Maj, 2016

  virusi zikaGjatë fundjavës u njoftua vdekja e parë në SHBA nga virusi Zika ndërkohë që ligjvënësit janë larguar për një pushim një javor. Asnjë nga dhomat e Kongresit nuk ka miratuar ende fonde për të luftuar virusin Zika, pavarësisht paralajmërimeve në rritje nga zyrtarët e shëndetësisë.

   

  Vdekja e një të moshuari në Puerto Rico shënoi fillimin ogurzi të virusit Zika ...

 • Përdorimi i kamerave inteligjente

  3 Maj, 2016

  kameraShumë shtëpi sot janë të pajisura me kamera sigurie dhe sensorë për të njoftuar pronarët nëse dikush është duke lëvizur në pronën e tyre, një anëtar i familjes, postieri, apo ndonjë hajdut. Një kompani franceze ka krijuar një kamera inteligjente për shtëpitë që dallon fytyrat e personave dhe alarmon pronarët, nëse një i panjohur hynë në shtëpinë e tyre. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"