LAJMET NGA BOTA

 • Dallimet mes dy kandidatëve bazuar tek fondet

  21 Shtator, 2016

  klinton-trumpDy kandidatët për presidentë Donald Trump dhe Hillary Klinton, kanë dallime të qarta për shumë çështje, por ndërsa fushata po i afrohet fundit, dallimet janë të mëdha edhe përsa i përket fondeve që ata po shpenzojnë.

  Sipas dokumenteve të dorëzuara në Komisionin Federal të Zgjedhjeve, për muajin gusht, zonja Klinton ka grumbulluar 60 milionë dollarë për fushatë, ndërsa zoti Trump ...

 • Pajisje për identifikimin e bakterieve rezistente

  21 Shtator, 2016

  bakterje-rezistenteSipas Qendrës amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve, të paktën 2 milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara infektohen çdo vit dhe 23 mijë prej tyre vdesin pas infektimit me bakterie rezistente ndaj ilaçeve. Në disa raste dallimi mes jetës dhe vdekjes mund të përcakohet ...

 • Aparatet Fitbit dhe humbja e peshës

  21 Shtator, 2016

  fitness-trackers-abandodedAparatet që ndjekin akvititetet tuaja fizike dhe që shpresonit se do t’u ndihmonin të humbisnit disa kilogramë, ndoshta nuk funksionojnë – pretendon një studim i ri.

  Studiuesit në Universitetin e Pitsburgut thanë se gjatë një periudhe dy vjeçare, njerëzit që morën vetëm këshilla të mjekut për shëndetin, humbën më shumë peshë nga ata që vunë aparatet e tipit fitbit dhe ...

 • SHBA, rregulla të reja për makinat pa shofer

  21 Shtator, 2016

  googles-driverless-carsQeveria amerikane pritet të publikojë së shpejti rregullat e reja, të cilave do t’u nënshtrohen kompanitë që janë duke eksperimentuar me makaina pa shofer.

  Disa nga kompanitë më të mëdha amerikane, si Apple, Ford, Google dhe Uber po garojnë për të krijuar makinat e së ardhshmes, të afta për të lëvizur në mënyrë autonome. Por ndërsa makinat pa shoferë kanë ...

 • Kasafortë teknologjike për plazh

  21 Shtator, 2016

  plazhA ju ka ndodhur ndonjëherë të shkoni në plazh dhe të lini në breg sendet me vlerë dhe kur ktheheni nga deti nuk i gjeni dot? Zgjidhjen e ofron kompania Beachegg.

  Ngjason me një vezë gjigande dhe shumë shpejt mund ta shihni nëpër plazhe. Inxhinierët hungarezë kanë krijuar Beachegg, që notarët të mos shqetësohen për sendet me vlerë të lëna ...

 • Dodik për REL: Do ta mbajmë referendumin

  19 Shtator, 2016

  dodikPresidenti i Republikës Sërpska të Bosnjës, Millorad Dodik, u zotua se do të mbajë referendumin për një festë në rajonin serb, me gjithë faktin se ai paraqet sfidë për autoritetin e qeverisë qendrore.

  Dodik i tha Shërbimit të Ballkanit të Radios Evropa e Lirë se referendumi i planifikuar më 25 shtator, për 9 janarin si ditë e entitetit, do të ...

 • Kërcënimi nga interneti

  19 Shtator, 2016

  Nga 19-20 shtator zhvillohet i ashtuquajturi Cyber Security Summit. Është hera e katërt që ai mbahet dhe këtë herë zhvillohet në Sillicon Valley.

  internetOrganizatorët e takimit të nivelit të lartë të ekspertëve, Konferenca e Sigurisë e Mynihut dhe Telekomi Gjerman ftuan për të diskutuar për sigurinë kibernetike ekspertë të shkencës, politikës, ekonomisë dhe ushtrisë. DW foli me Thomas Kremer nga Deutsche Telekom.

  Deutsche ...

 • Rezistenca ndaj antibiotikëve, problem global

  19 Shtator, 2016

  antibiotikNumri në rritje i infeksioneve që i rezitojnë antibiotikëve mund të shtyjë 28 milionë njerëz në varfëri ekstreme, mund të dëmtojë ekonominë si në krizën financiare të vitit 2008, mund të rrisë shpenzimet e kujdesit shëndetësor, të ndikojë negativisht tek prodhimi i produkteve të bagëtive dhe të shkaktojë vdekjen e mijëra njerëzve deri në vitin 2050 nëse nuk ndërmerren ...

 • Studim mbi ndikimin e dietës tek shëndeti

  19 Shtator, 2016

  ushqimetNjë amerikan mesatar ha shumë mish, sidomos mish të kuq. Mishi përmban sasi të mëdhe proteine, por siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës Carol Pearson, në qoftë se dëshironi të keni një jetë të gjatë dhe të shëndetshme, duhet të hani më shumë proteinë me bazë bimore:

  Nuk ka dyshim se amerikanëve u përlqen shumë hamburgeri, por një studimi ...

 • Fitoplanktonet dhe ndryshimet klimatike

  19 Shtator, 2016

  robot-nenujorRobotët po ndihmojnë shkencëtarët në Afrikën e Jugut të bëjnë zbulime të rëndësishme në lidhje me ndryshimin e klimës.

  Robotët e zgjuar që zhyten nën ujë janë duke ofruar një dritare më parë të paarritshme në oqean, dhe për mënyrën se si e trajton dioksidit e tepërt të karbonit.

  Zhytësat robotikë po u ofrojnë shkencëtarëve të dhëna të sofistikuara për ndryshimin e klimës.

  Para se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"