LAJMET NGA BOTA

 • Ankaraja rrugës për në autokraci

  23 Korrik, 2016

  turqiaSapo u shpall gjendja e jashtëzakonshme dhe u ndërpre zbatimi i Konventës së të Drejtave të Njeriut. Shumica e shteteve të BE nuk duan konflikt me Ankaranë, por shqetësimi se po vjen një diktaturë është shtuar.

  Ministri i Jashtëm austriak, Sebastian Kurz thirri për sqarime Ambasadorin e Turqisë në Vjenë, për t’i kërkuar shpjegime për zhvillimet në Turqi. Vjena është ...

 • Sulmi në Mynih, 9 të vrarë

  22 Korrik, 2016

  MynihPolicia e Mynihut njoftoi se një trup i nëntë pa jetë është gjetur në skenën e një sulmi me armë zjarri në Mynih dhe policia po heton intensivisht për të parë nëse bëhet fjalë për trupin e njërit prej personave që sulmuan.

  Një zëdhënës tha se policia është në kërkim të tre personave të dyshuar lidhur me sulmin e së ...

 • ANALIZA/ “Stalini” brenda Erdoganit

  22 Korrik, 2016

  Drejtor i Programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtave në Institutin për Studimin e të Drejtave të Njeriut në universitetin e Columbia David L. Phillips analizon “Stalinin” që sipas tij ndodhet brenda presidentit turk, Erdogan. Taip Erdogan

  Phillips ka shërbyer si Këshilltar i Lartë dhe Ekspert i Punëve të Jashtme në Departamentin Amerikan të Shtetit gjatë administrative të ...

 • E vërteta nuk ka rëndësi – si ndikojnë lajmet negative te njerëzit

  22 Korrik, 2016

  Lajme negative për terrorin arrijnë të pafiltruara dhe në mënyrë direkte përmes medieve sociale gjithnjë e më shumë njerëz. Cilat janë pasojat? Profesor Oliver Quiring, ekspert i shkencave të komunikimit shpjegon për DW.

  Profi OliverDW: Çfarë do të thotë për njerëzit një raportim i vazhdueshëm në medie dhe në rrjetet sociale mbi aktet ekstremiste të dhunës dhe për atentatet terroriste?

  Oliver ...

 • Kuvendi republikan, ndarje në vend të unitetit

  22 Korrik, 2016

  protesta trumpNdarja në vend të unitetit ishte dominuese në Kuvendin Kombëtar të Republikanëve të enjten ndërsa kritikat e senatorit të Teksasit Ted Cruz ndaj kandidatit presidencial Donald Trump vazhduan jehonën në ditën e fundit të kuvendit katër ditor.

  Duke folur për delegacionin e shtetit të tij sot në kuvendin që po zhvillohet në Klivland, Cruz tha se nuk do të ...

 • Fjalimi i Trumpit mbyll Kuvendin Republikan

  22 Korrik, 2016

  trumpKuvendi i Republikanëve u mbyll të enjten mbrëma në Klivlend të Ohajos, me fjalimin e kandidatit për President Donald Trump, pika kulmore e një jave që pati momente befasuese dhe dramatike dhe që tregoi se ndasitë e krijuara nga fushata ende nuk janë zhdukur në Partinë Republikane.

  Ngjitja e pazakontë e manjatit miliarder, pa përvojë politike në njërën prej dy ...

 • Turqia, Erdogani dhe Guleni

  22 Korrik, 2016

  protesta anti fetoGjendja e jashtëzakonshme që ka shpallur presidenti turk Recep Tayyip Erdogan i ka dhënë atij më shumë pushtet për të zgjeruar një fushatë spastrimi që ka çuar në arrestimin ose shkarkimin e gati 60 mijë njerëzve. Ky spastrim ka si objektiv kryesisht anëtarët e një lëvizje shpirtërore masive të drejtuar nga ish-imami Fethullah Gulen. Ai ka qenë ...

 • Një vizitë te Güleni, armiku më i madh i Erdoganit

  21 Korrik, 2016

  gulen erdoganKompleksi i Gülen-it ruhet mirë, gjendet në qytetin e vogël të Saylorsburgut në Pensilvani, rreth 160 km larg Nju Jorkut. Ankaraja i konsideron si zyrat qendrore të armikut më të madh të vendit. Akuzat e Presidentit turk janë serioze dhe ai kërkon që të mbrojë veten dhe lëvizjen që drejton

  Fethullah Gülen është i ulur në një dhomë të ...

 • Pas gënjeshtrës për biografinë: Deputetja e Bundestagut dorëzon mandatin !!!

  21 Korrik, 2016

  biografia deputetja gjermaneMaturë? Studime për shkenca juridike? Të gjitha të shpikura. Deputetja socialdemokrate e Bundestagut Gjerman, Petra Hinz mashtroi me biografinë e saj për shumë vjet shumë njerëz. Tani ajo largohet nga Bundestagu.

  Ajo konsiderohej si përfaqësuese energjike e popullit dhe puna me të thuhej se qe e mundimshme. Bashkëpunëtorët në zyrën e saj ndërroheshin shpesh. Petra Hinz pra konsiderohej ...

 • Turqi, pritet miratimi i gjendjes së jashtëzakonshme

  21 Korrik, 2016

  turqia1Ligjvënësit turq pritet të miratojnë sot kërkesën e presidentit Erdogan për 3 muaj gjendje të jashtëzakonshme, një masë që hap rrugën për spastrimin e mëtejshëm të kundërshtarëve, pas përpjekjes për grusht shteti për të rrëzuar atë dhe qeverinë e tij.

  Gjendja e jashtëzakonshme do të zgjaste tre muaj, tha zoti Erdogan në një fjalim televiziv mbrëmë pas mbledhjeve të gjata ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"