LAJMET NGA BOTA

 • Trump, fjalim për politikën e jashtme

  27 Prill, 2016

  trumpDonald Trump, kandidati kryesor republikan për President bëri të mërkurën thirrje për ndryshime rrënjësore në politikën e jashtme amerikane duke vendosur interesat amerikane mbi çdo gjë, me pretendimin se aktualisht kjo politikë “është një katastrofë e plotë dhe e përgjithshme”.

  Në një fjalim prej 38 minutash në një hotel në Uashington, zoti Trump, sulmoi politikën e jashtme të Presidentit Barack ...

 • Zgjedhjet paraprake në SHBA: Trump fiton të 5 shtetet, Clinton në 4

  27 Prill, 2016

  trump clintonRepublikani Donald Trump dhe demokratja Hillary Clinton janë më afër që të sigurojnë kandidaturat e tyre pas zgjedhjeve paraprake të së martës

  Kandidati republikan Donald Trump, ka fituar në të 5 shtetet ku u zhvilluan zgjedhjet paraprake të së martës. Fitorja e çon atë një hap më pranë emërimit nga partia si kandidat i saj për president.

  Trump ...

 • Gjermania ngre ushtrinë kibernetike

  27 Prill, 2016

  13.500 pjesëtarë të Bundeswehrit do të luftojnë në të ardhmen në internet. Pikërëndesa do të jetë në mbrojtjen e sulmeve kibernetike. Në temën e ndërmarrjes së sulmeve, ministrja e Mbrojtjes mbajti qëndrim defensiv.

  Ministrja e Mbrojtjes gjermane UrsulaUshtria gjermane, Bundeswehri po armatoset kundër sulmeve që vijnë nga interneti. Ministrja e Mbrojtjes, Ursula von der Leyen shpalli për këtë ngritjen e ...

 • Servantes dhe Shekspir – 400 vjetori i vdekjes

  26 Prill, 2016

  Uilliam Shekspir e Miguel de Servantes kanë të përbashkët 23 prillin 2016 si 400 vjetori i vdekjes së tyre. Megjithatë dy shkrimtarët e mëdhenj të letërsisë angelze dhe asaj spanjolle nuk kanë vdekur në të njëjtën ditë.

  Shekspir &ServantesPër ta theksuar qysh në fillim Uilliam Shekspir dhe Miguel de Servantes nuk kanë shumë të përbashkëta. Ata vetëm kanë jetuar në ...

 • Trump arrin 50% mbështetje mes republikanëve

  26 Prill, 2016

  trumpU.S. Republican presidential candidate Donald Trump holds up a newspaper with a headline reading “Clinton, Trump Lead” at a campaign rally in Warwick, Rhode Island, April 25, 2016.

  Ditën që ai pritet të fitojë në të pesë shtetet ku zhvillohen të martën zgjedhje paraprake, kryesuesi i garës republikane Donalt Trump, kapi 50 për qind të mbështetjes mes votuesve ...

 • Birra gjermane gjendet në mbarë botën

  26 Prill, 2016

  Birra gjermane mund të gjendet gjithandej në botë. Shumë prodhues përdorin edhe formulat e vjetra gjermane të pastërtisë. Ajo prodhohet edhe pse në disa vende ndalohet me ligj.

  birraShekujt e kaluar shumë gjermanë të zhvendosur në kontinente e kanë gjetur vendin e vet. Shumë prej tyre kanë fituar njohuri të reja dhe i kanë përdorur ato. Ndaj nuk është habi ...

 • Kushtetuta e Turqisë dhe laicizmi

  26 Prill, 2016

  erdoganKryetari i parlamentit të Turqisë Ismail Kahraman u shpreh në favor të një kushtetute të re të bazuar në parimet fetare, në dallim të qartë nga bazat laike mbi të cilat është themeluar shteti modern turk.

  Zoti Kahraman, i partisë në pushtet AK tha gjatë një fjalimi mbrëmë se teksti i kushtetutës së re nuk duhet të përmendë laicizmin.

  “Turqia, si ...

 • Të evakuuarit e Çernobilit

  26 Prill, 2016

  CernobilTë martën, më 26 prill, mbushen 30 vjet nga fatkeqësia e Çernobilit, kur një reaktor në një uzinë bërthamore në Ukrainën, atëhere pjesë e ish Bashkimit Sovjetik, shpërtheu, duke çliruar në atmosferë sasi shumë të mëdha radioaktiviteti. 116 mijë njerëz që banonin pranë uzinës u evakuuan dhe 220 mijë të tjerë u detyruan të largohen në vitet në vazhdim, ...

 • Ndikimi i stilit të jetesës tek demencia

  26 Prill, 2016

  demenciaShumë njerëz nuk e dinë që ndryshimet në stilin e jetesës, mund të ulin në mënyrë dramatike rrezikun e demencias, sipas një sondazhi të ri të Institutit britanik për Studimin e Alcaimerit. Sipas studimit, vetëm një e katërta e të rriturve në Britani janë në dijeni të faktit se ushqimi i shëndetshëm dhe aktiviteti fizik mund t’i ulë shanset ...

 • Një projekt bërthamor për energjinë

  26 Prill, 2016

  projekt berthamor per energjiTë gjitha centralet e sotme bërthamore prodhojnë energjinë nëpërmjet procesit të ndarjes së atomeve të uraniumit – që krijon nxehtësi të dobishme, por edhe mbetje të shumta e të rrezikshme bërthamore që janë  vdekjeprurëse. Procesi i kundërt, ai i bashkimit të atomeve, apo fuzioni, gjithashtu krijon ngrohje, por edhe thuasje aspak rrezatim të dëmshëm. Problemi është ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"