LAJMET NGA BOTA

 • NASA: Epokë e re për eksplorimin e hapësirës

  8 Gusht, 2018

  NasaFluturimet amerikane të hapësirës po hyjnë në një epokë të re: NASA ka prezantuar ekipet që do të testojnë fluturimet dhe misionet operacionale në bordin e anijeve komerciale të hapësirës që do të lëshohen nga Shtetet e Bashkuara. Anijet e hapësirës të gjeneratës së shkuar janë hequr tashmë nga përdorimi në vitin 2011. Fluturimet provë të moduleve CST-100 ...

 • A do ta blejë Kina Portugalinë?

  6 Gusht, 2018

  TermocentraliKur ishte trojka ajo që përcaktonte fatet e Portugalisë, Kina bleu masivisht sipërmarrje portugeze. Tani ajo do të blejë krejtësisht prodhuesin më të madh të energjisë në vend. A kërcënon varësia ekonomike dhe politike?

  Dikur, prodhuesi portugez i energjisë EDP ishte një sipërmarrje krenare shtetërore me 25.000 punonjës. Së shpejti ai mund të kthehet në një koncern të leverdisshëm, i ...

 • Maduro fajëson Amerikën dhe Kolumbinë për tentativën e dështuar për vrasje

  6 Gusht, 2018

  Maduro VenecuellaPresidenti i Venezuelës Nicolas Maduro thotë se i shpëtoi një përpjekje për atentat përmes dronëve me eksplosivë ndërsa fajësoi Shtetet e Bashkuara dhe Kolumbinë për sulmin.

  Në një fjalim televiziv, mbrëmjen e së shtunës, Maduro tha se të gjitha gjurmët të çojnë drejt një komploti nga e djathta që e kishte origjinën në Kolumbinë fqinje. Ai tha se Zoti, ...

 • E ardhmja e eksplorimit të hapësirës

  29 Korrik, 2018

  astronaut49 vjet më parë, në muajin korrik astronautët amerikanë kryen ecjen e tyre të parë në Hënë. Gazetarja e Zërit të Amerikës Greta Van Susteren zhvilloi një diskutim në studio lidhur me eksplorimin e hapësirës dhe cila është perspektiva në këtë fushë, ndërsa propozimi i Presidentit Donald Trump për një forcë të re ushtarake të hapësirës, është ndeshur ...

 • Përdorimi i internetit nga agjentët rusë

  25 Korrik, 2018

  rusetNë epokën para Internetit, spiunët përballeshin me më shumë sfida se tani në përpjekjet e tyre për të depërtuar në qarqet politike perëndimore, për të mbledhur informacione, për të identifikuar rekrutë potencialë, për të marrë ndihmën e simpatizantëve dhe për të ngritur operacione aktive, si ndërhyrja në zgjedhjet e një vendi të huaj.

  Tani ata përfitojnë nga mediat sociale ...

 • Skëterrë flakësh në Athinë

  25 Korrik, 2018

  flaket e zjarritGreqia në gjendje shoku pas zjarrjeve që shkaktuan mbi 70 të vdekur. Në rrjetet sociale shumë njerëz ofrojnë ndihmën e tyre.

  Rafina në verilindje të Athinës u përfshi papritur nga zjarret. Ndërkohë zjarrfikësit ishin duke luftuar me zjarrin në Kineta në perëndim të Athinës, pra nuk mund të dërgonin të gjitha forcat në Rafinë.

  Numri i viktimave ka arritur ...

 • Greqi, dhjetëra të vdekur nga zjarret

  24 Korrik, 2018

  zjarret greqi 2Zyrtarët grekë thanë ka arritur në të paktën 74 numri i të vdekurve nga zjarret që kanë përfshirë zonat turistike afër Athinës.

  Ambasada Shqiptare në Athinë tha se pas verifikimeve të kryera në terren në të gjitha spitalet në zonën e Athinës, si dhe nga burimet zyrtare të Emergjencave Civile, rezulton se përveç rastit të qytetares shqiptare ...

 • Zjarret: Dhjetra vetë humbasin jetën në Greqi

  24 Korrik, 2018

  zjarret greqiZjarret në pyjet pranë Athinës u kanë marrë jetën 50 vetëve, njoftohet nga autoritetet greke.

  Zjarret në pyjet pranë Athinës u kanë marrë jetën 50 vetëve, njoftohet nga autoritetet greke. Në afërsi të zonës Rafina, forcat e shpëtimit kanë gjetur edhe 26 viktima të tjera, raportojnë ndihmësit e Kryqit të Kuq dhe zëvendëskryetari i bashkisë së rajonit, Jorgos Kokolis ...

 • Airbus prodhon seri avionësh të rinj pa pilot me energji diellore

  24 Korrik, 2018

  Airbus avion pa pilot diellorKompania Airbus ka hapur një kompleks prodhimi për dronin e vet diellor Zephyr, që ka thyer rekorde. Kjo vjen vetëm disa javë pasi Facebook hoqi dorë nga një projekt i ngjashëm. Airbusi po thotë tani se po bashkëpunon me rrjetin social për të realizuar avionin që do të përdorë energji diellore.

  Në qiellin e Arizonës, ...

 • Gjermania lehtëson procedurat për fuqinë punëtore nga jashtë

  23 Korrik, 2018

  kujdesi ndaj pleqvePër shumë njerëz nga vende të tjera, Gjermania mbetet një vend i ëndërruar. Ministri gjerman i Punës kërkon, Hubetus Heil kërkon të krijojë tani stimuj të tjerë për punë në Gjermani, por për profesione të caktuara.

  Ministri gjerman i Punës, Hubertus Heil (SPD) kërkon për degë të caktuara të ekonomisë të krijojë lehtësira në kërkimin e punës për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"