LAJMET NGA KOSOVA

 • Tanja Fajon: Nuk ka më arsye për justifikime apo vonesa

  20 Korrik, 2018

  TanjaEurodeputetja e raportuesja për liberalizimin e vizave me Kosovën në Parlamentin Europian Tanja Fajon shpjegon për Deutsche Welle hapat e mëtejshëm pas dritës së gjelbër të Komisionit Europian për liberalizimin e vizave.

  Deutsche Welle: Komisioneri europian për migrimin, Dimitris Avramopoulois bëri të ditur së fundmi në Bruksel se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret e vëna për liberalizimin e ...

 • Analiza: Paqen e qëndrueshme e arrijnë vetëm armiqtë e dikurshëm

  20 Korrik, 2018

  vucic mogherini thaciAnalisti i njohur gjerman, Andreas Ernst analizon raundet e bisedimeve mes dy presidentëve, Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiq në Bruksel e mbron idenë e përgjegjësisë më të madhe të dy palëve për gjetjen vetë të zgjidhjes.

  Të dy presidentët Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq takohen për një seri të re negociatash në Bruksel. Të mërkurën u zhvillua në ...

 • Shtypi gjerman: Negociata të ngecura dhe një film i njëanshëm

  19 Korrik, 2018

  shtypi gjermanPas takimit të pasuksesshëm të mërkurën mes presidentit të Kosovës, Thaçi dhe atij serb, Vuçiq, shtypi gjermanofon i kushton vëmendje ngecjes së negociatave mes dy vendeve por edhe një filmi mbi serbët e shqiptarët.

  Gazeta zvicerane “Neue Zürcher Zeitung” vëren se edhe takimi i fundit me ndërmjetësimin e BE-së në Bruksel mes presidentit Thaçi dhe atij serb ...

 • Kompromisi deri më tani i pamundur: Takimi Thaçi-Vuçiq

  18 Korrik, 2018

  vucic mogherini thaci 2Edhe një takim tjetër pa rezultate konkrete mes presidentit kosovar Hashim Thaçi dhe atij serb, Aleksandar Vuçiq në Bruksel. Thaçi e vlerëson si një nga takimet më të vështira.

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi në deklaratën për mediat pas takimit me përfaqësuesen e BE-së për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini dhe presidentin Serb Aleksandër Vuçiq, ...

 • Përfundon takimi në Bruksel ndërmjet Kosovës e Serbisë

  18 Korrik, 2018

  vucic mogherini thaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç i dhanë fund një raundi bisedimesh në një përpjekje të re për të siguruar një marrëveshje normalizimi ndërmjet të dyja palëve.

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha pas bisedimeve se takimi ishte i shkurtër por i vështirë.

  “Ka qenë takim i shkurtër dhe jo i lehtë, ka qenë ...

 • Pete Marocco po viziton Kosovën

  16 Korrik, 2018

  Pete MaroccoZëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Pete Marocco, po qëndron në Kosovë, në kuadër të një vizite ne rajon.

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas takimit me zotin Marocco, tha në një postim në rrjetin social Facebook se Kosova është ...

 • Asociacioni, ndërmjet Kushtetutës dhe negociatave politike

  13 Korrik, 2018

  mitrovica serbiaMarrëveshja e Brukselit për Asociacionin e vitit 2015, në disa ...

 • Vuçiq e Thaçi takohen në Bruksel më 18 korrik

  12 Korrik, 2018

  thaci mogherini vucicBashkimi Evropian kërkon ritëm të intensifikuar në dialogun Kosovë-Serbi, si dhe zbatim të marrëveshjeve të mëhershme. Takimi i radhës mbahet javën që vjen.

  Takimi i nivelit të lartë ndërmjet Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, mbahet javën e ardhshme me 18 korrik, ka konfirmuar zyra e shefes së diplomacisë evropiane, Federika Mogherini, e ...

 • Javën e ardhshme mbahet raundi i ri i bisedimeve Kosovë – Serbi

  12 Korrik, 2018

  thaci mogherini vucicShefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ka caktuar për të mërkurën më 18 korrik raundin e ri të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  Në një njoftim të zyrës së saj thuhet se në takimin ndërmjet presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, do të shqyrtohet përparimi në diskutimet për ...

 • Presidenti i Kosovës takon kryeministrin rus në Ankara

  10 Korrik, 2018

  Medvedev ThaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha të hënën mbrëma se është takuar në Ankara me kryeministrin rus, Dimitry Medvedev.

  Takimi i shkurtër është zhvilluar në kuadër të ceremonisë së përurimit të presidentit turk, Recep Tayyip Erdoğan, i cili u rizgjodh në votimet e muajit të kaluar.

  Në një postim në rrjetet sociale, presidenti Thaçi shkruan se “kryeministrin Medvedev shkurtimisht e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"