LAJMET NGA KOSOVA

 • Kurti: Për Astritin është i domosdoshëm një hetim i ri profesional

  25 Tetor, 2019

  KurtiLideri i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, ka komentuar sot raportin e ekspertizës së mjekëve zviceranë të rastit të vdekjes së Astrit Deharit, i cili ka kërkuar fillimin e një hetimi të ri, të pavarur, profesional, pasi që sipas tij, ai zviceran ka përjashtuar mundësinë e vetëvrasjes.

  Kurti edhe pse shprehet i bindur se ish-aktivisti i VV-së është mbytur, ka thënë ...

 • Pritshmëritë e Shteteve të Bashkuara për dialogun Kosovë-Serbi

  25 Tetor, 2019

  PalmerI dërguari i Posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer bëri thirrje për rifillimin e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë në një seancë të Komisionit të Jashtëm të Senatit. Zoti Palmer tha se Shtetet e Bashkuara janë të angazhuara në arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse, por se palët duhet të tregojnë se janë po aq të përkushtuara për normalizim sa ...

 • Kosovë/ Nesër përfundon numërimi dhe rinumërimi i votave

  25 Tetor, 2019

  vendvotimiNë Qendrën për Numërim dhe Rezultateve është duke vazhduar numërimi i fletëvotimeve me kusht dhe fletëvotimeve të personave me nevoja të veçanta, ku nga gjithsej 26 mijë e 819 fletëvotime deri tani janë numëruar 13 mijë e 804 vota. Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi tha se deri nesër pritet të përfundoi procesi i numërimit të fletëvotimeve ...

 • Sa e lehtëson marrëveshja me Serbinë anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare?

  23 Tetor, 2019

  KBNormalizimi i marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, përmes një marrëveshjeje eventuale gjithëpërfshirëse ndërmjet dy vendeve, do të ndihmonte dhe lehtësonte në masë të madhe anëtarësimin e Kosovës në organizatat e ndryshme ndërkombëtare, por ky normalizim i marrëdhënieve nuk është parakusht për anëtarësim në ato organizata, thonë njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare.

  Praktikat e deritashme, sipas tyre, tregojnë ...

 • Kosovë: Pse po vonohet shpallja e rezultatit të zgjedhjeve?

  22 Tetor, 2019

  VotimiNë Kosovë pas zgjedhjeve parlamentare të 6 tetorit 530 qendra votimi iu nënshtruan procesit të rinumërimit të votave për shkak të manipulimeve të llojeve të ndryshme. Rezultate përfundimtare ende nuk ka.

  Zgjedhjet në Kosovë u vlerësuan nga vëzhguesit ndërkombëtar si të rregullta, demokratike dhe pa telashe të mëdha në ditën e votimeve, por megjtihatë ende nuk janë shpallur rezultatet përfundimtare. ...

 • Ambasadat gjermane përgatiten për fluksin e vizave

  18 Tetor, 2019

  punetoretShumë vetë nga Shqipëria e Kosova që kërkojnë një vizë pune realisht duhet të stërvisin durimin për shkak të pritjes së gjatë në ambasadat gjermane. Ministria e Jashtme tani i thotë DW-së se do të ketë përmirësime.

  Deri më tani disa qindra mijëra punëtorë nga vendet e Ballkanit Perëndimor kanë ardhur në Gjermani të punojnë përmes Rregullores së ...

 • Dy te arrestuar në veri të Kosovës për rastin Ivanoviq

  16 Tetor, 2019

  policePolicia e Kosovës ka arrestuar sot një oficer policor në veri të vendit dhe një person tjetër të dyshuar për lidhje me vrasjen e politikanit serb Oliver Ivanoviq, në fillim të vitit 2018.

  Aksioni i Policisë së Kosovës është zhvilluar në orët e para të ditës së mërkurë në veri të Kosovës. Policia bën të ditur se është në kërkim ...

 • Ndërpritet verifikimi i votave nga Serbia – zyrtarët ankohen për alergji

  14 Tetor, 2019

  kqzNë Kosovë, autoritetet ndërprenë të dielën procesin e verifikimit të votave të dërguara me postë nga Serbia, pasi që një numër i zyrtarëve që ishin në kontakt me zarfet e hapura shfaqën shenja alergjie.

  Besnik Buzhala nga Divizioni i shërbimit të votuesve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, tha se “tek disa zyrtarë u shfaqën disa shenja alergjie në fytyrë dhe ...

 • Kosovë: Hetime rreth zarfeve që dyshohet se shkaktuan helmim

  14 Tetor, 2019

  Votimet9 persona u dërguan në qendrën spitalore në Kosovë, pas kontaktit me zarfet me vota të ardhura nga Serbia. Tani në hetimet për ekzaminimin e zarfeve do të përfshihen edhe ekspertë ndërkombëtarë.

  Zyrtarë nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ende po presin rezultatet e hetimeve të policisë rreth zarfeve të votimeve të ardhura nga Serbia, numërimi i të cilave tani duhet të ...

 • Joseph: Shtëpia e Bardhë beson se Grenell do ta bindë Gjermaninë

  9 Tetor, 2019

  JosephAnalisti amerikan, Edward Joseph, thotë se me emërimin e Richard Grenellit të dërguar të posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, Shtëpia e Bardhë beson se mund ta bindë Gjermaninë që të mbështesë idenë e përfolur më herët për shkëmbim territoresh midis Kosovës dhe Serbisë. Grenell, së bashku me të dërguarin tjetër amerikan për Ballkanin, Matthew Palmer, qëndrojnë të mërkurën në Kosovë. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"