LAJMET NGA KOSOVA

 • Javë vendimtare për qeverinë e Kosovës

  9 Maj, 2017

  Qeveria e Kosovës përballet këtë javë me dy sfida: procedimin në kuvend të marrëveshjes së demarkacionit dhe votimin në kuvend të mocionit të opozitës për rrëzimin e qeverisë Mustafa.

  mustafaQeveria e Kosovës nuk arriti ta procedojë për në kuvend marrëveshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, megjithë paralajmërimin e kryeministrit Isa Mustafa, se kjo do të ndodhë këtë ...

 • Mustafa: Marrëveshja për kufirin me Malin e Zi, të hënën në parlament

  5 Maj, 2017

  GargamelQeveria e Kosovës bëri të ditur se kryeministri Isa Mustafa ka zhvilluar një bisedë telefonike me zëvendës ndihmës sekretarin amerikan të shtetit për çështjet evropiane dhe euro-aziatike, Hoyt Brian Yee, gjatë së cilës janë pajtuar“që të hënën qeveria ta dërgojë në Parlamentin e Kosovës projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes për shënimin e vijës kufitare me Malit të Zi”.

  Në një ...

 • Kuvendi voton mocionin për rrëzimin e qeverisë më 10 maj

  5 Maj, 2017

  KuvendiKryesia e Kuvendit ka vendosur që të thërras seancë plenare për votimin e mocionit të opozitës për rrëzimin e Qeverisë së Kosovës, të mërkurën, më 10 maj.

  Janë 42 deputetë të Kuvendit të Kosovës, 30 nga partitë opozitare dhe 12 nga partitë tjera, përfshi edhe ato në pushtet dhe deputetë të pavarur, që kanë nënshkruar mocionin për rrëzimin e qeverisë ...

 • Trendafilova fuqimisht e motivuar

  4 Maj, 2017

  TrendafilovaKryetarja e Dhomave të Specializuara të Kosovës, Ekaterine Trendafilova mbajti sot në Hagë konferencën e parë për shtyp.

  Gjyqtarja Trendafilova foli për procedurat, mbrojtjen e dëshmitarëve, personat që eventualisht mund të akuzohen për krime lufte në Kosovë.

  Trendafilova tha se ajo është “fuqimisht e motivuar që institucioni që drejton (Dhomat e Specializuara ku do të gjykohen ish-pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të ...

 • Tanja Fajon – Ka ende hapësira që opozita në Shqipëri të marrë pjesë në zgjedhje

  3 Maj, 2017

  TanjaBE-ja do të ndërmarrë veprime të forta për të siguruar që në Ballkanin Perëndimor nuk do të ketë incidente të dhunshme si në Maqedoni.

  DW: A ka gjasa që kriza që po shfaq demokracia në Shqipëri por edhe në Maqedoni dhe Kosovë, të nxisë veprime të forta nga ana e  BE-së dhe Parlamentit Europian, pra veprime që i shërbejnë perspektivës ...

 • 2 Maj, 2017

  Hoxhaj MogheriniMinistri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj ka takuar të martën në Bruksel shefen e Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini dhe Komisionerin për Zgjerim,Johannes Hahn.

  Në fokus të këtyre dy takimeve ishte çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën. Mirëpo, ngjashëm me porosinë që mori javën e kaluar kryeministri Isa Mustafa, edhe kryediplomatit Hoxhaj, ...

 • Haradinaj kthehet në Kosovë, adreson mesazhe kundër demarkacionit

  27 Prill, 2017

  RamushIsh-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj është kthyer në Kosovë pas ndalimit prej katër muajve në Francë.

  Kthimi i tij në Kosovë, ka pasuar vendimin e një gjykate franceze në Colmar, e cila ka refuzuar kërkesën e Serbisë për ekstradim, duke e lënë Haradinajn të lirë nga të gjitha akuzat e autoriteteve të Serbisë për, siç thuhej, krime lufte të ...
 • Jessen-Petersen: BE-ja t’ia bëjë të qartë Serbisë të sillet në përputhje me ligjet ndërkombëtare

  27 Prill, 2017

  PetersenSoren Jessen-Petersen, ish shef i misionit të OKB-së në Kosovë.

  Ish shefi i misionit të OKB-së në Kosovë, Soren Jessen Petersen, e ka cilësuar si ‘skandaloz’ veprimin e ...

 • Drejtësia franceze para vendimit për Haradinajn, ta lirojë apo ekstradojë në Serbi

  26 Prill, 2017

  HajredinajGjykata franceze në Colmar të enjten pritet të marr një vendim përfundimtar në lidhje me rastin Ramush Haradinaj.

  ​Ish-kryeministri i Kosovës dhe kryetari i partisë politike, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, është ndaluar nga policia franceze më 4 janar, në bazë të një urdhër-arresti ndërkombëtar të lëshuar nga Serbia përmes Interpolit. Ai akuzohet nga drejtësia e Serbisë për krime lufte.

  Nisur ...

 • Unioni doganor ballkanik – ide interesante por afatgjatë

  25 Prill, 2017

  VucicKryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka hedhur idenë e krijimit të një unioni doganor, por ende nuk dihet se çfarë do të thotë kjo ide. Ekspertët thonë se ideja nuk është e keqe, por ka pengesa dhe mangësi të mëdha.

  Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq është promotori kryesor i të ashtuquajturit “unioni doganor” në Ballkanin Perëndimor. Ai mendon se “integrimi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"