LAJMET NGA KOSOVA

 • ZBARDHJE E PLOTË E RASTIT DHE PËRGJEGJËSI INSTITUCIONALE PËR HUMBJEN E JETËS SË ASTRIT DEHARIT

  5 Nentor, 2016

  astrit-dehariAstrit Dehari mbahej në burg prej 68 ditësh si i burgosur politik me prova të fabrikuara në një proces të montuar gjyqësor.

  Në këto momente të rënda për familjarët dhe shokët e Astrit Deharit, dhe për të gjithë ne, Lëvizja VETËVENDOSJE! po ndjek nga afër deklaratat kontradiktore të organeve të shtetit të Kosovës lidhur me vdekjen e tij.

  Astrit Dehari ...

 • Shoku ynë, aktivisti shembullor, Astrit Dehari, nuk është më mes nesh

  5 Nentor, 2016

  astrit-dehariShoku ynë, aktivisti shembullor, Astrit Dehari, ka humbur sot jetën tragjikisht në moshën 26 vjeçare. Të gjithë ne e kemi gati të pamundur ta besojmë vdekjen e tij që na ka tronditur e na ka pikëlluar thellë në shpirt. Në këto momente tejet të rënda, Lëvizja VETËVENDOSJE! gjendet pranë familjarëve dhe miqve të ngushtë të Astritit, gjendemi sot pranë ...

 • VV dhe Nisma refuzojnë pjesëmarrjen në takimin e Presidentit Thaçi

  3 Nentor, 2016

  ymeri-lvv

  Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Viasr Ymeri, ka refuzuar pjesëmarrjen në takimin e thirrur nesër në ora 10:00, nga presidenti Hashim Thaçi, për të biseduar për reformën zgjedhore.

  Në një shkrim të postuar në Facebook, Ymeri thotë se nuk kemi kohë për reformë zgjedhore, por për zgjedhje.

  “Sot në zyrat e Lëvizjes ka mbërritur një ftesë nga Hashim Thaçi, i cili thotë ...

 • Van der Bellen: Serbia duhet ta njohë Kosovën – Hofer simpatizon palën serbe

  1 Nentor, 2016

  Dy kandidatët për president të Austrisë flasin për Deutsche Wellen për gjendjen në Ballkanin Perëndimor.

  zgjedhjet-austriNjë analist austriak së fundi ka deklaruar se dy kandidatët për President të Austrisë – kandidati i pavarur Alexander van der Bellen dhe ai i Partisë FPÖ, Norbert Hofer – janë figurat më tragjike të këtij viti politik. Kur shikon të gjitha gjërat që kanë ndodhur ...

 • FAZ: Futbollistët e Kosovës dhe joshja shqiptaromadhe

  31 Tetor, 2016

  Përse vendimet e Gjykatës së Sportit në Zvicër mund të rrezikojnë stabilitetin në Ballkan? Në Gjykatën Ndërkombëtare të Sportit të Luzanë me nismën e Serbisë zhvillohet seanca dëgjimore mbi pranimin e Kosovës në UEFA.

  frankfurterKëtë të hënë (31.10) në Zvicër nis procedura për marrjen e vendimit më të rëndësishëm politik të vitit për Ballkanin. Federata serbe e Futbollit me ankimimin e ...

 • Kritika ndaj debatit dhe rezolutës së Kuvendit të Kosovës kundër dënimit të ish-komandantëve të UÇK-së

  29 Tetor, 2016

  Bashkimi Evropian dhe njohësit e çështjeve të drejtësisë, thonë se debati dhe rezoluta e parlamentit për vendimet e gjykatave, shënon ndërhyrje të politikës në sistemin e drejtësisë.

  uckKuvendi i Kosovës me një seancë të jashtëzakonshme në mbrojtje të siç thuhet, “vlerave të luftës së UÇK-së”,  zotohet që brenda gjashtë muajve do ta miratojë ligjin për mbrojtjen e vlerave të Ushtrisë ...

 • Parlamenti i Kosovës me rezolutë për vlerat e UÇK-së

  29 Tetor, 2016

  parlamentiParlamenti i Kosovës miratoi të premten një rezolutë për mbrojtjen e “vlerave të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, pas një debati që gjatë tërë ditës së enjte i përshkua me polemika të ashpra ndërmjet deputetëve, kryesisht atyre të Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Vetëvendosje.

  Debati pasoi vërtetimin e dënimit për krime lufte të 10 ish pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të ...

 • Akuzë për krime lufte ndaj Fatmir Limajt

  29 Tetor, 2016

  fatmir-limajProkuroria e Posaçme e Kosovës tha se ka ngritur aktakuzë kundër deputetit, Fatmir Limaj, për veprën penale: krime lufte kundër popullatës civile.

  Në një njoftim të prokurorisë thuhet se “rasti ka të bëjë me vrasjen e dy civilëve: Ramiz Hoxha nga fshati Bellanicë dhe Selman Binishi nga fshati Banjë, komuna e Malishevës, në Kosovën qendrore, të cilët me datën dy ...

 • Seanca për mbrojtjen e luftës së UÇK-së kthehet në polemika

  27 Tetor, 2016

  parlamenti-ksKuvendi i Kosovës po zhvillon seancë të jashtëzakonshme në mbrojtje të “vlerave të luftës së UÇK-së”. Seanca është thirrur nga Partia Demokratike e Kosovës, pas konfirmimit të dënimit ndaj pjesëtarëve të gjykuar në rastin e njohur si “Drenica 1 dhe 2”, ku bëjnë pjesë kryesisht ish-udhëheqës të UÇK-së, përkatësisht figura politike ...

 • Ashton: Vendet e Ballkanit duhet të vazhdojnë rrugën e integrimit

  27 Tetor, 2016

  ashtonShqetësimet e vendeve të Ballkanit Perëndimor ndaj ndikimit që mund të ketë daja e Britanisë nga Bashkimi Evropian, mbi procesin e zgjerimit janë të kuptueshme, thotë ish shefja e B.E.-së për politikën e jashtme, Catherine Ashton. Gjatë një diskutimi dje në Qendrën Wodrow Wilson në Uashington, zonja Ashton tha megjithatë se vendimi i votuesve britanikë për dalje nga B.E. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"