• Covid 19: prej 1697 testeve, sot, kemi 194 raste të reja, 2 viktima dhe 158 persona të shëruar

  30 Shtator, 2020
  masat kunder covidGjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 1697 teste dhe 194 raste të reja të Covid-19 janë regjistruar në:
  -Shkup 77-Kumanovë 9-Dibër 3 -Shtip 5 -Prilep 11 -Tetovë 16 -Struga 3 -Veles 5 -Manastir 6 -Ohër 2 -Kavadarci 3 -Gostivar 5 – Gjevgjeli 1 -Strumicë 9 – Kriva Pallankë 3  –Radovish 6 – Koçani ...
 • LIRIA DHE QYTETËRIMI

  29 Shtator, 2020

  “LIRIA ËSHTË PRODUKT I NJË QYTETËRIMI TË PJEKUR”

  QYTETËRIM m.

  1. Veprimi sipas kuptimeve të foljeve QYTETËROJ, QYTETËROHEM. Në rrugën e qytetërimit.
   2. Tërësia e arritjeve në fushën e kulturës materiale e shpirtërore dhe në zhvillimin shoqëror, që karakterizojnë një formacion ekonomiko-shoqëror ose një popull a vend të caktuar; shkallë e lartë e këtij zhvillimi. Qytetërimet e lashta. Qytetërimi shqiptar. Lindja (shuarja, zhdukja) e një qytetërimi.
   3. ek. Periudha e tretë e ...
  2. Covid 19: prej 1372 testeve, sot, kemi 112 raste të reja, 8 viktima dhe 159 persona të shëruar

   29 Shtator, 2020
   parandalimi covid 19Gjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 1372 teste dhe 112 raste të reja të Covid-19 janë regjistruar në:
   -Shkup 46-Kumanovë 7-Shtip 1 -Prilep 2 -Tetovë 1 -Struga 6 -Veles 4 -Manastir 7 -Ohër 4 -Gostivar 3 -Strumicë 11 –Radovish 3 – Koçani 4 ...
  3. Shkup: Dënim me burg në mungesë për ish-kryeministrin Nikolla Gruevski

   29 Shtator, 2020

   GruevskiGjykata Penale në Shkup vendosi të martën dënimin me një vit e gjashtë muaj burg për ish-kryeministrin Nikolla Gruevski për nxitjen e dhunës ndaj ish- kryetarit të Komunës Qendër të Shkupit, Andrej Zhernovski. Dënimi për zotin Gruevski u dha në mungesë për shkak të arratisjes së tij në Hungari.

   Mile Janakievski

  4. Shkup, qeveria me një paketë të re masash ekonomike kundër pandemisë

   28 Shtator, 2020
   ZaevKryeministri maqedonas Zoran Zaev paraqiti sot një paketë të re masash kundër krizës së koronavirusit për ta ndihmuar ekonominë, kompanitë, punëtorët dhe qytetarët e vendit nga pasojat e pandemisë. Shuma e kësaj pakete kap shifrën prej 470 milionë eurosh, për çka opozita dhe ekspertët vlerësojnë se është një paraqitje populiste e qeverisë dhe që e zhyt vendin në borxhe ...
  5. Covid 19: prej 387 testeve, sot, kemi 48 raste të reja, 4 viktima dhe 61 persona të shëruar

   28 Shtator, 2020
   riskGjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 387 teste dhe 48 raste të reja të Covid-19 janë regjistruar në:
   -Shkup 20-Kumanovë 3-Dibër 1-Prilep 3 -Tetovë 1 -Strumicë 4 – Koçani 9 – Probishtip 1  – Pehçevë 1 – Vinicë 2 –  Delçevë 1 – Sveti Nikollë 2.
  6. U TRETË PËR NË AMSHIM KOLEGU IM, GAZETARI ENVER SHALA

   28 Shtator, 2020

   Enver ShalaLajmi i hidhur që më erdhi sot në mëngjes, më bëri shpirtin skëterrë. Ikja kaq e beftë nga kjo jetë e shokut tim dhe kolegut, Enver Shala, më tronditi thellë. Dje, pardje e ditë me radhë kontaktuam me telefon, pas shtrirjes së tij në spital, nga kjo linxhirë që na mbërtheu e sado që shumica ende nuk i ...

  7. Covid 19: prej 1504 testeve, sot, kemi 143 raste të reja, 9 viktima dhe 110 persona të shëruar

   25 Shtator, 2020
   RMV - Ministria e shendetesiseGjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 1504 teste dhe 143 raste të reja të Covid-19 janë regjistruar në:
   -Shkup 43-Kumanovë 16-Shtip 4-Prilep 9-Tetovë 6-Strugë 2 -Veles 3– Ohër 2 -Kavadarci 3 -Gostivar 6 -Gjevgjeli 4-Strumicë11-Radovish 1 – Koçani 15– Probishtip 1  – Pehçevë 1 – Valandovë 3 ...
  8. Covid 19: prej 1630 testeve, sot, kemi 152 raste të reja, 2 viktima dhe 126 persona të shëruar

   24 Shtator, 2020
   Ndalo covid 19Gjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 1630 teste dhe 152 raste të reja të Covid-19 janë regjistruar në:
   -Shkup 58-Kumanovë 5-Dibër 2-Shtip 5-Prilep 4-Tetovë 5-Strugë 6 -Veles 1– Manastir5 -Ohër 3 -Kavadarci 2 -Gostivar 1 -Gjevgjeli 6 -Strumicë14- Koçani 18– Probishtip 1  -Berovë 4 – Valandovë 4 –  Delçevë 3 – ...
  9. Bullgaria kërkon nga BE të mos njohë kombin dhe gjuhën maqedonase

   24 Shtator, 2020

   MKQeveria bullgare do që BE-ja t’i ndalojë negociatat e pranimit me Maqedoninë e Veriut, derisa vendi kandidat të pranojë se është historikisht dhe gjuhësisht pjesë e Bullgarisë.

   Një mosmarrëveshje historike e ndezur midis dy vendeve fqinje në Ballkan është duke u bërë një çështje për Brukselin, sepse negociatat e pranimit me Maqedoninë e Veriut pritet të fillojnë në dhjetor të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"