• Nesër takimi i liderëve në Bruksel

  9 Qershor, 2015

  Katër liderët e partive politike në Maqedoni kanë konfirmuar pjesëmarrjen në takimin e nesërm në Bruksel, në përpjekje për të zgjidhur krizën politike.

  Delegacionet e partive politike udhëtuan që sot në drejtim të Brukselit, me qëndrime tashmë të konfirmuara.VMRO DPMNE-ja dhe LSDM-ja ndeshen rreth përbërjes së Qeverisë e cila do të organizojë zgjedhjet e paralajmëruara për prill të vitit të ardhshëm.

  Kryeministri Gruevski këmbëngul që Qeveria duhet të reflektojë vullnetin e popullit, ...

 • Agjencia e Inteligjencës nuk komenton bisedën e agjentit me grupin e kumanovës

  9 Qershor, 2015

  Inteligjencës edhe sot i injoroi pyetjet e ALSAT nëse të punësuar të saj kanë pasur kontakte me grupin e Kumanovës para ngjarjeve të 9 dhe 10 majit.

  Refuzimi i tillë vazhdon përkundër audio-regjistrimit të publikuar një ditë më parë, në të cilin duket se bisedojnë njëri nga liderët e vrarë të grupit Mirsad Ndrecaj dhe një person për të cilin besohet të jetë punonjës i Agjencisë së Inteligjencës. Nuk ka as ...

 • Maqedonia bllokon importin e perimeve të freskëta nga Shqipëria

  5 Qershor, 2015

  bllaceMaqedonia ka ulur traun e doganës duke ndaluar importin e perimeve të freskëta nga Shqipëria.

  Katër kamionë me pemë dhe perime nga Shqipëria që kishin si destinacion tregun e Maqedonisë janë bllokuar në vendkalimin kufitar Bllacë. Bëhet fjalë për 4 kamionë të ngarkuar me  54 ton domate, 8 ton tranguj, 900 kg lakër, 2 ton rrepë të kuqe, 9 ton ...

 • Han i telefonon Zaevit, sqarohet rreth zgjedhjeve

  5 Qershor, 2015

  HahnKomisionari për zgjerim dhe fqinjësi Johanes Han njoftoi se ka realizuar një bisedë telefonike me liderin e LSDM-së Zoran Zaev.

  Në njoftim thuhet më tej se Han është dëgjuar me Zaevin për të sqaruar qëndrimin e tij të dhënë në Uashington mbi zgjedhjet e kaluara. Komisioneri përsëriti se ai mbështet plotësisht dhe pa mëdyshje vlerësimin e OSBE / ODIHR-it në ...

 • Qendrimet e komisarit Hahn revoltojnë opozitën maqedonase

  5 Qershor, 2015

  Komisari i BE për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Johannes Hahn në Këshillin Alantik në Uashington ka deklaruar: nëse kriza politike në Maqedoni nuk zgjidhet, ky vend mund të humbasë rekomandimin për hapjen e bisedimeve me BE.

  HahnSipas Komisarit të BE, Johannes Jahn, në Maqedoni ka një skandal të madh, që askush nuk mund ta injorojë. “Ka mbi 22 mijë inçizime dhe ...

 • Uashingtoni mbështet përpjekjet e Komisionerit Hahn për Maqedoninë

  5 Qershor, 2015

  state departmentShtetet e Bashkuara shprehën sot mbështetje për përpjekjet e Komisionerit të Bashkimit Evropian Johannes Hahn për të ndërmjetësuar për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni.

  Nën-sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken përshëndeti udhëheqësit politikë të Maqedonisë që më 2 qershor ranë dakort që vendi të zhvillojë zgjedhje të reja deri në prill të vitit të ardhshëm për të dalë ...

 • ‘Shqiptarët në Maqedoni po vriten, alternative e vetme drejtimi nga armët’

  5 Qershor, 2015

  Dritan DemirajIsh-drejtuesi i Forcave Speciale të Ushtrisë Shqiptare, koloneli Dritan Demiraj, komandat i 5 misioneve në Afganistan dhe i dekoruar nga presidenti Bujar Nishani dhe nga presidenti i SHBA-ve Barack Obama me “Medaljen e mirënjohjes”, ka folur për Gazetën New Born rreth ngjarjeve në Kumanovë, ku njëri nga të njohurit e tij mbeti i vdekur dhe një tjetër është ...

 • KE me deklaratë, asgjë për shqiptarët

  3 Qershor, 2015

  Komisioni Evropian ka dal me një deklaratë për marrëveshjen e arritur mbrëmë në Shkup.

  flamujt EUPor ajo që shihet nga kjo marrëveshje në pika të përgjithshme nënvizohen prioritetet që duhet plotësuar nga ana e katër partive politike, ndërsa është evidente se nuk ka asnjë detaj apo fjali për Marrëveshjen e Ohrit, apo çështjet që kanë të bëjnë me avancimin e ...

 • Maqedonia do të zhvillojë zgjedhje të përgjithshme në prill të vitit 2016

  3 Qershor, 2015

  Maqedonia do të zhvillojë zgjedhje të përgjithshme në prill të vitit 2016. Njoftimi u bë sot i ditur nga  Komisioneri për Politikat e Fqinjësisë dhe Zgjerim të Bashkimit Evropian Johanes Hahn i cili u takua në Shkup me drejtuesit e katër partive kryesore.

  Duke njoftuar marrëveshjen mes partive komisioneri evropian tha se vendi do të ketë një periudhë tranzicioni  prej 10 muajsh. Javën e ardhshme pritet të ketë një takim të ...

 • Në rrjedh e sipër takimi i Han-it me Gruevskin dhe Zaevin

  2 Qershor, 2015

  takimi zaev gruevskiNë rrjedhë e sipër është takimi i eurokomesarit Johanes Han me Gruevskin dhe Zaevin. Gruevski në takim është i shoqëruar nga Martin Protugjer, Nikolla Todorov dhe Nikolla Poposki. Derisa kreu i LSDM-së Zoran Zaev në takim shoqërohet nga Radmilla Sheqerinska dhe Petre Shilegov.

  Paraprakisht Han realizoi takime të ndara me kreun e LSDM-së Zoran Zaev dhe atë të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"