• Ndrecaj: Prapa sulmit në Gushincë qëndrojnë djemtë që nisën luftën e 2001

  27 Prill, 2015

  NdrecajMirsad Ndrecaj, i njohur si Komandant NATO ka njoftuar nëpërmes një shkrimi të tij në Facebook se prapa sulmit në Gushincë qëndrojnë djemtë që nisën Luftën e 2001-shit.

  Ja postimi i plotë i Mirsad Ndrecaj:

  Te nderuar bashkëkombës Shqiptar nga te Gjitha trevat Shqiptare.  Jua bej me dije se pas sulmit ne karakollin e Goshinces qëndrojnë  djemtë me te ndershëm te ...

 • Familja Osmani, përgënjeshtron MPB-në

  27 Prill, 2015

  BrezeFamiljarët e Sulejman Osmanit, hedhin poshtë çdo lidhje me armatimin që policia njoftoi se ka gjetur në shtëpinë e tyre në Brezë. Djali i Sulejmanit, Qani Osmani thotë se shtëpia në Brezë ka qenë e boshatisur dhe aty s’ka banuar askush, pasi e gjithë familja, prej disa vitesh, është zhvendosur në fshatin Bërnjarc të Haraçinës. Për armatimin e gjetur ...

 • Jankullovska raporton bastisjet e djeshme në fshatrat e Malësisë së Karadakut

  27 Prill, 2015

  JankulovskaMinistria e Brendshme doli sot zyrtarisht me raportimin për bastisjet e kryera një ditë më pare në fshatin Brezë dhe Malinë të Malësisë së Karadakut. Në njërin prej fshatrave, ministrja Jankullovska pohoi se është gjetur armatimi i cili është marrë gjatë sulmit të kryer në pikën kufitare në Gushincë. Një 55 vjeçar, banorë i fshatit Brezë i cili ka ...

 • Maliqi: Shqiptarët në Maqedoni po e defaktorizojnë veten

  27 Prill, 2015

  Shkëlzen Maliqi, analisti dhe këshilltari i kryeministrit shqiptar Edi Rama ka komentuar ngjarjet e fundit në Maqedoni.

  Maliqi  ka thënë për “Epokën e re” se situata aktuale në Maqedoni është mjaft e komplikuar.
  “Situata në Maqedoni nuk është shumë e qartë. Faktori shqiptar në Maqedoni, në vend se të bashkohet, është shumë i ndarë dhe kështu e defaktorizon vetën. Pra, faktori shqiptar në Maqedoni nuk paraqitet si një ...
 • Kim Mehmeti: Shqiptarët në duart e banditëve politik që mbështesin regjimet antishqiptare

  26 Prill, 2015

  Postimi i plotë i shkrimtarit dhe publicistit Kim Mehmeti:

  “Shqiptarët e Maqedonisë mbetën në duart e kryesuesve banditë të BDI-së dhe PDSH-së edhe shkaku i pafytyrësisë së disa burrështetasve në Prishtinë e Tiranë, të cilët edhe pse e dinin se drejtuesit e këtyre dy partive ishin shërbëtorë të qarqeve policore e politike maqedonase, ata mbështesnin regjimet e këtushme antishqiptarë, duke mbrojtur kështu bizneset e tyre, e jo interesat e shqiptarisë!

  Me çka ...

 • Aksion i gjërë policor në Karadakun e Shkupit

  26 Prill, 2015

  tanketNë Karadakun e Shkupit nga orët e para të mëngjesit po zhvillohet një operacion i gjërë i forcave policore maqedonase.

  Siç bëjnë të ditur për INA, burime jozyrtare nga fshati Malinë operacioni i gjërë i njësiteve të MPB-së ka nisur nga orët e mëngjesit në fshatrat Malinë dhe Brezë dhe se bëhet fjalë për një operacion të gjërë policor.

  Zëdhënësi i ...

 • Mediat serbe: Sulmi në Gushincë është fillim i një lufte në Ballkan

  24 Prill, 2015

  autoblinda gushinceSulmi në fshatin Gushincë, u ka shërbyer mediave serbe për të thurur përralla se shqiptarët po fillojnë një konflikt të ri jo vetëm në Maqedoni, por edhe në Ballkan.

  Ky sulm madje u ka shërbyer historianëve serbë të akuzojnë edhe partnerët ndërkombëtarë të shqiptarëve, gjë që hedh dyshime shtesë në prapavijën e sulmit.

  “Sulmi i UÇK-së maqedonase ndaj policisë në ...

 • Mediat proqeveritare sërish informojnë për incident në Goshincë, MPB nuk konfirmon

  24 Prill, 2015

  autoblindPortale të caktuara maqedonase sërish kanë shkruar sot për një përleshje të armatosur në Goshincë të Likovës mbrëmë pas mesnate mes policisë dhe një grupi të armatosur që rezulton me një të plagosur rëndë.

  Lajmi u transmetua nga media proqeveritare Kurir, i cili thirret në dy portale dokaz.mk dhe revolucioner.

  Nuk është vërtetuar saktësia e këtij lajmi ndërsa as policia nuk ...

 • SHSHA kërkon angazhimin aktiv amerikan në krizën në Maqedoni

  24 Prill, 2015

  Shoqata Shqiptaro – Amerikane në SHBA ka shprehur shqetësime lidhur me ngjarjet e fundit në Maqedoni dhe kryesisht me popullin shqiptar.

  Kjo organizatë thekson se në Maqedoni dhe pranë saj po thurren skenare të njohura për të shpallur fajtor kujdestar të kohës popullin shqiptar, me tendenca gjoja për destabilizimin e Ballkanit të trazuar.

  “Rasti i Gushincës tregon qartë kurdisjen e orës antishqiptare dhe fshehjen e problemeve të rënda politike dhe ekonomike në ...

 • Treni vret 14 emigrantë sirian dhe afgan

  24 Prill, 2015

  hekurudhaProkuroria publike themelore Veles e vazhdon hetimin për fatkeqësinë hekurudhore që ndodhi mbrëmë rreth orës 22:30 në rrugën hekurudhore Veles – Shkup rreth 2 kilometra larg stacionit hekurudhor “Rajko Zhinzifov”, më saktë mes këtij stacioni dhe stacionit Pçinja.

  PPTH Veles njofton se nga njohuritë e para të marra nga grupi prej dhjetë personave të cilët nga terreni i pakapshëm i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"