• Testohen 15-vjeçarët e Maqedonisë për testin PISA 2018

  24 Prill, 2018

  PISAPritshmëritë dhe synimi kanë përmirësimin e imazhit të Maqedonisë në testimet e karakterit ndërkombëtarë sikurse dhe braktisja e pozitave të fundit në listën e rangimit për PISA 2018, për rezultatet që do të publikohet vitin e ardhshëm

  Nxënësit e shkollave të mesme janë përfshirë të hënën në testimet ndërkombëtare PISA të cilat i organizon OCDE-ja, me kërkesë paraprake të Ministrisë ...

 • Hahn: Jam optimist se për dy javë do të kemi zgjidhje të emrit

  24 Prill, 2018

  hahn-1Euro-komisari për zgjerim, Johannes Hahn, shprehu optimizëm se konteksti i emrit në mes Maqedonisë dhe Greqisë do të mund të zgjidhet për 15 ditë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  “Unë jam optimist se gjatë dy javëve të ardhshme do të kemi zgjidhje. Së paku zgjidhje e cila do të hapë rrugën për fillimin e bisedimeve për qasje me IJRM-në” deklaroi Hahn para ...

 • Hahn: Tani liderët e Ballkanit Perëndimor duhet ta marrin topin

  23 Prill, 2018

  hahnKomisioneri Evropian për Zgjerimin dhe Politikën e Fqinjësisë, Johannes Hahn theksoi sot se Komisioni Evropian me Strategjinë e Zgjerimit ka tërhequr një rrugë të qartë për një Bashkim më të fortë dhe më të gjerë, shkruan Telegrafi Maqedoni.

  “Tani radha është e udhëheqësve të vendeve të rajonit të marrin topin”, tha Hahn, duke prezantuar Paketën e Zgjerimit përpara deputetëve të PE-së.

  Ai ...

 • Rruga Përshevcë-Jegunovcë nesër do të jetë e mbyllur për komunikacion

  23 Prill, 2018

  rrugë-mkNjë pjesë e rrugës Përshevc-Jegunovcë nesër dhe pasnesër do të jetë e mbyllur për komunikacion për shkak asfaltimit, theksojnë nga Lidhja Auto Moto e Maqedonisë, shkruan Telegrafi Maqedoni.

  Asfaltimi do të kryhet nga firma Eskavatori MK DOOEL Shkup. /Telegrafi/

 • Kryeministri Zaev zhvilloj takim pune me udhëheqësit e BFI-së

  21 Prill, 2018

  ZaevKryeministri i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev, i shoqëruar nga drejtori i Komisionit për lidhje fetare, Darjan Sotirovski, sot zhvilloi takim me udhëheqësit e Bashkësisë Fetare Islame (BFI) në republikën e Maqedonisë, të udhëhequr nga Reis Ulema Haxhi Sulejman Efendi Rexhepi, shkruan Telegarfi Maqedoni.

  Në takim u bisedua për çështjet aktuale në interes të BFI-së, si dhe për ...

 • Mançevski: Regjistrimi elektronik nuk është zëvendësim i regjistrimit të popullsisë

  20 Prill, 2018

  MancevskiSot po mbahet debati i parë publik për Projektligjin për regjistrin qendror të popullsisë dhe Projektligji për udhëheqje dhe shërbime elektronike. Ministri theksoi se me këtë debat fillon digjitalizimi i gjerë dhe po përgatitet bazë teknike dhe softuer për këtë regjistër.

  Nga Ministria informojnë shoqërinë dhe administratën publike se po përgatitet regjistri elektronik i popullsisë. Kjo nuk është zëvendësim i ...

 • Shtypi gjerman për negociatat: Përmbajtja para shpejtësisë

  19 Prill, 2018

  shtypi gjermanMarrja e rekomandimit nga Komisioni Europian për çeljen e negociatave të anëtarësimit me Bashkimin Europian për Shqipërinë dhe Maqedoninë është reflektuar edhe në mediat gjermane.

  Në një analizë të saj me titullin “Ballkani Perëndimor si zëvendësim për Turqinë?”, gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” i kushtohet të enjten (19.04) rekomandimit të Komisioni Europian për fillimin e bisedimeve të anëtarësimit për ...

 • Kërkohet publikimi i bisedave të Nevzat Bejtës me të akuzuarin Fejzi Aziri, Bejta nuk komenton gjë

  17 Prill, 2018

  Smillkovc-MonstraPas seancës së rastit “Monstra”, Bejdi Ajdari ka kërkuar të publikohen inçizimet e bisedave në mes vëllait të tij, Fejzi Aziri dhe ish-kryetarit të komunës së Gostivarit, Nevzat Bejta.

  Ai tha se, nëse bisedat janë private, atëherë do të ishte qesharake që të publikohen.

  “Theksoj se vetura “Opel Omega” nuk është ajo çka është vendosur në internet, ndërsa tha se ajo ...

 • Zaev: Dimitrov dhe Kotzias nuk kanë kënduar në Ohër, por janë optimist

  13 Prill, 2018

  zoran-zaevKryemisnistri Zoran Zaev në emisioni “Analiza 24” ka qenë i pytur nëse ministrat për punë të jashtme, Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kotzias në Ohri kanë kënduar ashtu siç Ivica Daçic i ka kënduar kolegut të tijë në Beograd.

  “Ashtu siç e di unë të dy ministrat nuk kanë kënduar në Ohri, Dimitrov nuk i shkon këndimi si Daçiçit, por takimi ...

 • Konsultime të reja për emrin e Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë

  12 Prill, 2018

  Kotzias DimitrovMinistri i Jashtëm Níkos Kotziás, në kuadrin e turneut tre-ditor që bën në Ballkan, do të takohet me homologun e tij të Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë, Nikola Dimitrov.

  Turneu i kreut të diplomacisë greke do të përfundojë me vizitën e tij të Premten, 13 Prill në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë.

  Siç tha z.Kotziás gjatë vizitës së tij në Serbi, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"