• Ligji për Gjuhët, si dhe ku është zyrtare gjuha shqipe

  15 Janar, 2019

  flamuri AL MKKryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi dje pasdite ka firmosur Ligjin për gjuhët. Ligji me firmën e Xhaferit u dërgua në Gazetën Zyrtare dhe  pas shpalljes në Gazetën Zyrtare menjëherë hyn në fuqi.

  Ky Ligj kryesisht ka të bëjë me avancimin dhe përdorimin më të gjërë zyrtar të gjuhës shqipe, si ...

 • Miratohen ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

  11 Janar, 2019

  Parlamenti i rmParlamenti i Maqedonisë, miratoi të premten ndryshimet kushtetuese që mundësojnë ndryshimin e emrit të saj në Maqedonia e Veriut, sipas marrëveshjes me Greqinë.

  Tetëdhjetë e një deputetë në parlamentin 120 vendesh votuan për ndryshimet kushtetuese, duke miratuar së pari veç e veç katër amendamentet që kanë të bëjnë me ndryshimin e emrit, me preambulën, me shtetësinë, kujdesin e ...

 • Zaev pranon disa nga kërkesat e opozitës shqiptare

  8 Janar, 2019

  ZaevKryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka pranuar disa nga kërkesat e opozitës shqiptare, e cila mbështetjen e ndryshimeve kushtetuese e ka kushtëzuar me pranimin e amendamenteve të tyre për forcimin e statusit juridik të shqiptarëve në Kushtetutë.

  Pas takimit me kryetarin e Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela, kreu i Qeverisë tha se është pranuar ndryshimi i ...

 • Standarded evropriane për të drejtat kolektive, vetëvendosjen dhe shtet-ndërtimin – vlejnë për shqiptarët!?

  2 Janar, 2019

  Shqiptarëve në IRJM u premtohet integrimi në BE në shkëmbim të lëshimeve që do të bënin për mbajtjen gjallë të shtetit dhe identitetit të vjedhur nga ana e sllavëve të IRJM, duke hequr dorë nga identiteti i tyre dhe të qenit të barabartë në shtetin ku jetojnë. Atë qe kushtetuta e Belgjikes arriti te bente ne vitin 1962 per 1% gjermanë, përmes sistemit qeverisës federal të kombinuar me Komunitetet ...

 • Moti sot në Maqedoni

  31 Dhjetor, 2018

  moti-dimër-pa-borëMoti sot do të jetë me vranësira dhe reshje lokale të borës. Nga pjesa veriore e vendit do të fryjë një erë e lehtë.

  Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej -6 gradë celsius deri në -2 gardë celsius, ndërsa temperaturat ditore do lëvizin nga 2 deri në 8 gradë celsius.

  Të martën moti do të jetë i ftohtë dhe me ...

 • Maqedoni – Amnistohen pesë deputetë për ngjarjet e 27 prillit. “Kumanovasit” në burgje të rënda

  28 Dhjetor, 2018

  dhuna-ne-maqedoni-kuvendKryetari i Gjykatës Penale Ivan Xholev, mbrëmë për TV24 tha se janë amnistuar 12 persona të akuzuar për dhunën e 27 prillit në Kuvend, midis tyre dhe 5 deputetë.

  Deputetët e liruar nga akuza janë Kërsto Mukoski, Sasho Vasilevski, Ljupço Dimovski dhe Ljuben Arnaudov.

  Të punësuarit në kabinetin e ish-kryetarit të Kuvendit, Elena Bozhinovska dhe Ivan Cvetanovski, i akuzuari Zaharije Simovski, ...

 • Loja e rrezikshme e integrimit te shqiptarëve në pushtet në vend të një marreveshjeje për të ardhmen e IRJM

  28 Dhjetor, 2018

  Integrimi i shqiptarëve në pushtet është lojë që ndiqet nga pushteti që nga koha e ish Jugosllavisë, kur një pjesë e shqiptarëve, të cilët në atë kohë opinioni sllav i quante “poshteni albanci” (“shqiptarë të ndershëm”) u inkuadruan në nivele të ndryshme të pushtetit dhe arritën deri në nivelet më të larta të saj.

  Për këta “shqiptarë të ndershëm” pushteti i atëhershëm siguronte një jetë të mirë në elitën e asaj ...

 • Maqedoni, mbyllet afati për kërkesat e amnistisë

  26 Dhjetor, 2018

  makMbrëmë në mesnatë është mbyllur afati i dorëzimit të kërkesave për amnisti lidhur me ngjarjet e dhunshme në parlamentin e Maqedonisë, në prillin e vitit të kaluar. Ligji për amnistinë ka shkaktuar mjaft debate edhe në radhët e ekspertëve dhe vetë gjykatësve e prokurorëve, por pusheti synon që përmes tij të arrijë votat e nevojshme prej dy të ...

 • Vazhdojnë protestat e studentëve shqiptarë në Tetovë

  20 Dhjetor, 2018

  protesta tePër tri ditë me radhë në Tetovë janë duke protestuar studentët e universiteteve me mësim në gjuhën shqipe.

  Të enjten ka dështuar takimi ndërmjet studentëve dhe prorektorit të Universitetit të Tetovës, siç ishte paralajmëruar për shkak se studentët kanë refuzuar kërkesën e prorektorit të UT-së, Arbër Çeliku, të takohet vetëm me nga një përfaqësues të fakulteteve.

  Studentët kanë këmbëngulë të ...

 • Protesta e nesërme përsëri tek sheshi ILIRIA në ora 13:00.”

  18 Dhjetor, 2018

  protesta-studentet-maqedoniNesër vendosim bashkarisht ULTIMATUMIN për Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, si dhe UNIVERSITETEVE!
  Të dashur STUDENTË dhe NXËNËS ju informojmë se protesta e nesërme do të mbahet përsëri tek sheshi ILIRIA në ora 13:00.

  studentet- erevoltuarStudentët e revoltuar

Qendra Informative Shqiptare "Liria"