• Çështjet e pazgjidhura ose të zgjidhura me ngut në gadishullin ilirik – si kockat e thyera që janë vendosur me nxitim dhe shëruar gabimisht!

  6 Shtator, 2019

  Kështu e përshkruajtën  situatën në pjesën perëndimore të Gadishullit Ilirik, ose më saktë Bosnjë, Kosovë, Serbi, ish IRJM dhe Mal të Zi ekspertët Frank G. Wisner, ish përfaqësuesi special i SHBA në negociatat për statusin e Kosovës, Cameron Munter, ish ambasadori i SHBA në Serbi, dhe Marko Prelec, specialist per Evropen Juglindore. Por për fat të keq, edhe në këtë përshkrim metaforik kaq të qëlluar, u anashkalua fakti më ...

 • Përfundon takimi i sotëm, opozita maqedonase thotë se është arritur marrëveshje xhentëlmene

  2 Shtator, 2019

  sdsm-vmroGrupet punuese të pushtetit dhe të opozitës maqedonase sonte u takuan në Kuvendi për Propozim-ligjin për Prokurori Publike.

  Opozita maqedonase nuk dëshironte të komentojë nëse sonte janë përafruar qëndrimit, por shkurtimisht u përgjigjën se kanë arritur ‘marrëveshje xhentëlmene’, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska tha se nuk ka përafrim të qëndrimeve në lidhje me lëndët e PSP-së që janë ...

 • Ministrat evropian bëjnë “presion” për hapjen e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut

  31 Gusht, 2019

  BE-MKBashkimi Evropian duhet të marrë një vendim për të filluar negociatat për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërinë, njofton “DPA”, duke përmendur pikëpamjet e disa ministrave të jashtëm të BE-së, me gjithë shqetësimet për ngecjen e përparimit në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

  “Mendoj se BE duhet të ketë një interes për Ballkanin Perëndimor”, tha ministri i ...

 • Incidenti në Reçicë, Bilalli: Xhevat Ademi ka shtënë me armë

  31 Gusht, 2019

  armaPrindi i të riut që u plagos para një muaji në një dasmë në Tetovë, në një prononcim për “Alsat” ka përgënjeshtruar deklaratën e një dite më parë të deputetit të BDI-së, Xhevat Ademi i cili hodhi poshtë çdo përfshirje të tij në këtë incident.

  Por, Jusuf Bilalli, prindi i njërit nga të plagosurit thotë të kundërtën.

  Bilalli thotë se është ...

 • Qytetarët në panik, shoferi bënte veprime të pakontrolluara në bulevard. Kur i shkon policia….

  24 Gusht, 2019

  arrestimi“Si ta sjellim policinë shqiptare në vendbanimet shqiptare në RMV që të na shpëtojnë nga zhurma jo normale e makinave dhe motorëve nëpër rrugët e qyteteve shqiptare, sepse nëpër qytetet maqedonase kjo gjë nuk ndodh.”

  Arrestohet ne flagrance nje i ri ne Korce, pasi ishte bere rrezik per sigurine e kalimtareve, teksa bente veprime te pakontrolluara ne timon.

  Policia e Korces ...

 • Tridhjetë ditë paraburgim për Katica Janevën

  23 Gusht, 2019

  KaticaPrej sot, kryeprokurorja Katica Janeva ndodhet në burgun e Shkupit në Shuto Orizare.

  Gjykatësi në procedurë paraprake i caktoi 30 ditë paraburgim. Ajo në rastin ‘Haraçi’ është e dyshuara e tretë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Janeva ka të drejtën e aneksës përmes avokatëve të saj në Këshillin Gjyqësor.

  Paraburgimin e kërkoi Prokuroria për Hetimin e Krimit të Organizuar dhe Korruspionit.

  Janeva akuzohet për keqpërdorim ...

 • Maqedoni e Veriut, Prokurorja e Posaçme Janeva në paraburgim

  22 Gusht, 2019

  JanevaProkurorja e posaçme Katica Janeva u dërgua mbrëmë në paraburgim pasi u arrestua të mërkuren në drekë dhe më pas për disa orë u mor në pyetje në gjykatën themelore të Shkupit. Ajo dyshohet për shpërdorim të detyrës dhe të autoritetit në rastin gjyqësor të njohur si “zhvatja”. Zonjës Janeva iu caktua masa e paraburgimit prej tridhjetë ditësh. ...

 • Sigurohen 165 milionë denarë për projekte infrastrukturore në 12 komuna në Maqedoni

  20 Gusht, 2019

  Gjithsej 165 milionë denarë prej sot janë vendosur në dispozicion të 12 komunave për realizimin e projekteve infrastrukturore, me të cilat pritet të përmirësohet jeta e qytetarëve.

  Paratë janë siguruar përmes projektit për përmirësimin e shërbimeve komunale që e zbaton Ministria e Financave me ndihmë të Bankës Botërore, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Nga mjetet e përgjithshme, 136.8 milionë denarë janë kredi me norma të volitshme interesi nën një përqind, ndërsa 28 milionë denarë ...

 • Zaev: Paga mesatare vazhdon të rritet, masat e Qeverisë japin rezultate

  20 Gusht, 2019

  ZaevPaga mesatare vazhdon të rritet, masat e Qeverisë po japin rezultatet e saja, shkruan kryeministri Zoran Zaev në profilin e tij në Facebook.

  “Përveç rritjes së pagave, paratë kemi drejtuar drejt qytetarëve nëpërmes subvencioneve, kthimit të tatimit, zvogëlimit të tatimit për nxehjet qendrore dhe ndihmës financiare për hapjen e kompanive të reja. Qytetarët marrin më shumë mjete për jetë më ...

 • Plani aksionar për UNESCO-n, nesër para këshilltarëve në Ohër

  7 Gusht, 2019

  OhriPlani aksionar për përmbushjen e kërkesave të UNESCO-s do të paraqitet nesër para këshilltarëve të Komunës së Ohrit.

  Moratoriumi për miratimin dhe zbatimin e planeve dhe procedurave urbane për konfirmimin e statusit ligjor të objekteve të ndërtuara në mënyrë të paligjshme, regjistrim i detajuar i të gjitha ndërtesave ekzistuese të paligjshme dhe vlerësimi i ndikimit të tyre në trashëgiminë natyrore ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"