• Sekretari Mattis në Shkup, në mbështetje të referendumit

  17 Shtator, 2018

  Mattis ZaevSekretari amerikan i mbrojtjes, Jim Mattis akuzoi Rusinë të hënën për përpjekje për të ndikuar në rezultatin e referendumit për ndryshimin e emrit të Maqedonisë. Vota në mbështetje të ndryshimit të emrit, do t’i hapte Shkupit rrugën për anëtarësim në NATO dhe në Bashkimin Evropian.

  Duke folur në Shkup me udhëheqësit e Maqedonisë, sekretari Mattis tha gjithashtu se Shtete ...

 • PRO ET CONTRA REFERENDUMIT

  16 Shtator, 2018

  Shkruan: Bejtullah Sadiku
  PRO ET CONTRA REFERENDUMIT NE MAQEDONI

  • Çështja e Referendumit në Maqedoni është një proces mjaft i diskutueshëm, sidomos kohën e fundit dhe që do zgjase me afatizim deri në ditën e mbajtjes me 30 Shtator 2018. Diskutohet, flitet, shkruhet, analizohet, sugjerohet nga sikush dhe Çdokush i jep kahjen e (mos) rëndësisë që do të ketë për ardhmërinë e ketij vendi akoma të pa definuar?!
   Janë vurë në levizje ...
  • Maqedoni: Mitchel, thirrje votuesve të dalin në referendum

   14 Shtator, 2018

   MitchelNdihmës-Sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess Mithchell gjatë qëndrimit të tij në Shup u bëri thirrje votuesve në Maqedoni që të dalin në referendum, për siç tha, që të dëgjohet zëri i tyre për të ardhmen e vendit të tyre. Ndërkohë, Kryeministri Zoran Zaev shprehu mirënjohe të thella për mbështetjen e vazhdueshme amerikane. Ata të dy ...

  • Juncker: Të bashkohemi rreth Ballkanit Perëndimor

   12 Shtator, 2018

   JunckerPresidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker, i bëri thirrje të mërkurën Bashkimit Evropian që të jetë i bashkuar kundrejt Ballkanit Perëndimor, për te penguar ndërhyrjet e faktorëve të tjerë në rajon.

   Ai i bëri këto komente gjatë fjalimit vjetor mbi gjendjen e Bashkimit Evropian në Parlamentin Evropian.

   “Duhet të jemi bashkë kur flitet për Ballkanin Perëndimor njëherë e përgjithmonë. Nëse ...

  • Thaçi takon Zaevin në Shkup, ja çfarë thotë për marrëveshjen Kosovë-Serbi

   12 Shtator, 2018

   thaci zaev“Maqedonia përshëndet dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Maqedonia mbështet zgjidhjen që do të përforcojë paqen dhe stabilitetin në rajon. Është e rëndësishme që liderët e rajonit të bashkohen në rrugën drejtë integrimit euro-atlantik”, deklaroi Zoran Zaev, kryeministër i Republikës së Maqedonisë, pas takimit me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, sot në Shkup, bën të ditur Alsat-m.

   Ndërsa presidenti i ...

  • VMRO u thotë përkrahësve të votojnë sipas bindjeve të tyre në referendum

   12 Shtator, 2018

   MickovskiPartia më e madhe opozitare në Maqedoni, VMRO-DPMNE, vendosi të martën në mbrëmje që t’i lërë përkrahësit e saj të vendosin sipas bindjeve të tyre personale lidhur me referendumin e 30 shtatorit.

   Kryetari i VMRO-së, Hristijan Mickovski, megjithatë tha në një konferencë për gazetarë pak para mesnate se qytetarët e dinë më së miri se çfarë dëshiron t’u thotë ai.

   “Ne ...

  • Ambasadori Jess Baily hapi Qendrën e të rinjve në Gostivar

   11 Shtator, 2018

   baily gostivarAmbasadori i ShBA-ve në Maqedoni, Jess Baily lëshoi në përdorim Qendrën e të rinjve dhe bashkësinë (Youth and Community Center) në Gostivar duke thënë se nga sot të rinjtë e Gostivarit do të kenë vend ku do t’i përparojnë marrëdhëniet mes tyre.

   Në ceremoni solemne me rastin e hapjes së kësaj qendre ishin paraqitur disa nga aktivitetet që filluan ...

  • Merkel në Maqedoni: Në kërkim të historisë së suksesit në Ballkan

   7 Shtator, 2018

   MerkelReferendumi i 30 Shtatorit do të tregojë, nëse Maqedonia do të ndryshojë emrin e saj në Maqedonia e Veriut, si pjesë e marrëveshjes historike me Greqinë fqinje. Por pikëpyetje ka, Maqedonia ka nevojë për çdo lloj ndihme.

   Maqedonia nuk ka parë shumë personalitete të larta politike dhe diplomatë të lartë që nga fundi i luftës në Kosovë në vitin 1999. ...

  • Kancelari Kurz viziton Shkupin

   7 Shtator, 2018

   Kurz ZaevKancelari austriak Sebastian Kurz ishte në Shkup në një përpjekje për të bindur kundërshtarët e ndryshimit të emrit të Maqedonisë se vetëm me ndryshimin ky vend do të mund të integrohet në Bashkimin Evropian.

   Zoti Kurz e përshëndeti kompromisin e arritur midis qeverive të Athinës dhe Shkupit për çështjen e emrit të Maqedonisë, ndërsa u bëri thirrje qytetarëve të ...

  • Perëndimi mbështet referendumin e emrit në Maqedoni

   5 Shtator, 2018

   radmilaKancelarja gjermane Angela Merkel, ai austriak Sebastian Kurz, si dhe shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg do të vizitojnë që të 3 këtë javë Maqedoninë, një sinjal i qartë ky i mbështetjes së Perëndimit për referendumin e emrit më 30 shtator.Nëse vota shkon në favor të marrëveshjes me Greqinë, atëherë ajo do të heqë një pengesë të madhe në rrugën ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"