ANALIZA

 • Importi i Kosovës nga Serbia 431.7 milionë dollarë, eksporti 24.7 milionë

  18 Mars, 2016

  Bilanci tregtarOda Ekonomike e Kosovës dhe Oda Ekonomike e Serbisë dje bashkërisht kanë dërguar një letër reaguese në Bashkimin Evropian dhe tek ambasadat e vendeve të Quintit në Prishtinë e në Beograd.

  Me këtë letër, siç ka transmetuar Koha.net shkrimet e medieve serbe, është kundërshtuar përmbysja e kamionëve të Serbisë në Kosovë nga aktivistë të Vetëvendosjes. Njëkohësisht, me letër, është ...

 • Qosja: Mënyra si u zgjodh presidenti, keq për Kosovën

  9 Mars, 2016

  qosjaAkademiku Rexhep Qosja, në një intervistë për Vizion Plus, tregon një panoramë dëshpëruese të situatës politike dhe ligjore në Kosovë.

  Ai shpjegon se është gjendja e mungesës së shpresës dhe besimit te drejtësia, më shumë sesa varfëria, që i shtyn shqiptarët këtej dhe andej kufirit të braktisin Atdheun. Por profesor Qosja, pranon se nuk është dorëzuar të besojë te ballafaqimi ...

 • Daniel Serwer letër Hashim Thaçit: E keni vështirë, por mund t’ia dilni

  29 Shkurt, 2016

  serverDaniel Serwer i ka shkruar një letër të gjatë e publike, presidentit të sapozgjedhur kosovar, Hashim Thaçi. Letrën e publikuar sot në blogun e tij, peacefare.net, analisti Serwer e fillon me “I dashur Hashim”, por brenda së cilës ai jep disa këshilla shumë miqësore.

  Daniel Serwer, një njohës i çështjeve të Ballkanit perëndimor dhe analist i njohur amerikan, pasi e ...

 • Kurti flet për raportet e Kosovës me SHBA-të

  26 Shkurt, 2016

  kurtiIsh-lideri i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka folur para deputetëve të Kuvendit lidhur me raportet Kosovë-SHBA.

  Ai tha se ky pushtet i keqpërdor SHBA-të, për pushtetin e tyre e kundër opozitës.

  Sipas Kurtit, pushteti aktual mund të bëj vetëm tifozeri për SHBA-të, por jo aleancë e partneritet.

  Ai tha Kosova me Zajdenicën nuk mund të bëhet kurrë aleate me SHBA-të. /Telegrafi/

 • Rexhep Qosja: Ju të dy po na fyeni të gjithë ne

  17 Shkurt, 2016

  rexhep qosjaKryeministri i Kosovës dhe zëvendësi i tij në konferencën me gazetarët pas protestës së sotme opozitare duke folur në emrin e Qeverisë së Kosovës e provokuan fort opozitën dhe i provokuan të gjithë qytetarët në protestë.

  Kryeministri ...

 • Bashkimi, vetëm bashkimi na nxjer të fort dhe faqebardhë

  17 Shkurt, 2016

  shpetimNë  Dibrën e Kuvendeve historik, në një takim të Kryesisë së ngushtë, që kishte të bënte me situatën e shqiptarëve në vend, Shoqata e të Burgosurve Politikë Shqiptarë, lëshon KUSHTRIM PËR BASHKIM!

  Ne kërkojmë të lidhet Besë  entrashqiptare. Kjo gjendje në të cilën ndodhemi , nuk shërrohet me dhjetë terapi (10 parti politike shqiptare). Le të mos na kapë euforia ...

 • Gazetarja shqiptaro-amerikane paralajmëron konflikte të reja në Ballkan

  16 Shkurt, 2016

  protesta shkupMaqedonia rrezikohet gjatë kësaj vere nga një luftë e re. Shqiptarët do organizojnë kryengritjet në Maqedoni dhe në Luginën e Preshevës. Kështu shkruan në artikullin e fundit gazetarja e njohur shqiptaro-amerikane, Klara Buda.

  Sipas saj, incidentet do të përfshijnë edhe Serbinë pasi do të aktivizohen mbi 1 mijë “terroristë të fshehur” në provincën e Sanxhakut të cilët kanë për ...

 • Ismail Kadare: Kombi Shqiptar në prag të mijëvjeçarit të tretë

  15 Shkurt, 2016

  kadareNe prag te mijevjeçarit te tyre trete, qe eshte dhe mijevjeçari i trete i botes se sotme, shqiptaret i priste nje befasi tragjike. Ishte e pangjashme me dramat e meparshme, ndaj ishte, ndoshta, dhe me e hidhura. Nje vizatim ne nje gazete franceze te atyre diteve e jepte tronditshme thelbin e ngjarjes: Njera koke e shqiponjes ...

 • Ish-ambasadori britanik: Shqipëria dhe Kosova edhe mund te bashkohen

  15 Shkurt, 2016

  ish-ambasadori-robertsIsh-ambasadori britanik në Serbi, Ivor Roberts si rufeja ne qiell te hapur, por vetem ate Serb, shprehet se nuk sheh arsye që Shqipëria dhe Kosova të mos bashkohen. – “Nuk shoh arsye, që pas një kohe, të mos bashkohen Kosova dhe Shqipëria në një shtet të vetëm, nëse këtë e duan”, ka thanë ish-ambasadori britanik për B92. Sipas tij, kufijtë ...

 • Albin Kurti: Në Ballkan nuk ka luftë pa Serbi dhe nuk ka paqe pa shqiptarë

  25 Janar, 2016

  albin-kurti-visar-ymeriIsh-lideri i VV, Albin Kurti deklaroi në Tiranë se BE ka përcaktuar lojën gjeopolitike për dobësimin e ndikimit të Rusisë në Ballkan më të rëndësishme se pavarësinë e Kosovës.

  Albin Kurti: Shpërbërja e Bashkimit Sovjetik rezultoi me një oktapod të madh. Federata ruse është koka e oktapodit, ndërkaq tentakulët e oktapodit janë Bjellorusia, Ukraina Lindore, Gagaustia, Kigizia, Armenia apo Azia. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"