ANALIZA

 • Protestë kundër dënimeve me burgim të përjetshëm

  1 Korrik, 2014

  O ju njerëz nuk është vetëm protestë, por është obligim kombëtar. Në Shkup për të premten është paralajmëruar protestë kundër dënimit me burg të përjetshëm të gjashtë shqiptarëve të akuzuar për vrasjen e pesëfishtë të Smilkovcit, në rastin “Monstra”.

  Thirrja për protestën është shpërndarë në rrjetet sociale, ndërsa organizatorë të saj bëhet e ditur se janë familjarë të të dënuarve shqiptarë dhe aktivistë për të drejtat e njeriut.

  “Protesta thirret kundër ...

 • HIPOKRIZIA E TURPSHME E KALEMXHINJVE

  13 Qershor, 2014

  HIPOKRIZIA E TURPSHME E KALEMXHINJVE
  POLITIKË DHE “INTELEKTUALË”

  SHKRUAN: IDRIZ ZEQIRAJBota demokratike, Amerika dhe Evropa, më në fund, u ndjenë të turpëruar nga toleranca, durimi, symbyllja karshi krimeve makabre, gjenocidiale dhe terroriste, të një kryebande që vepronte dhe vepron nën emrin dhe siglën e një Shtabi të Përgjithshëm të UÇK-së. Andaj, vendosi të themelojë një Tribunal, një Gjykatë Speciale, enkas për hetimin e krimeve të UÇK-së në Kosovë, përgjatë luftës ...

 • Një letër….

  12 Qershor, 2014

  Nga Entela BinjakuMora një letër nga z. Vilson Mirdita, një patriot shqiptar i kohës moderne. Kur e lexova mendova: “koha e ndihmave” nuk paska kaluar!
  Edhe pse tregon solidaritet dhe mbështetje në ditë të vështirë, vëmwndje ndaj mungesave dhe njerëzve në nevojë, bashkimin në aksione që në themel kanë ndjeshmërinë njerëzore, mendoja se kishte kaluar.
  Në kujtesën tonë shoqërore “ndihmat” na çojnë në fillimet e viteve ’90 kur perëndimi pa ...

 • Me Fishtën e pavdekshëmþ

  7 Qershor, 2014

  nga Ksenofon M. DILO
  Le të bëjmë një shëtitje të gjatë sot, por të këndshme. Dua të ulemi me Gjergj Fishtën e, të më kumbojë ai himni që më këndonte zemra që kur, fëmijë pesë vjeçar fillova të shkruaj germat e para, me dorën që dridhej sepse pena ishte e rëndë plumb e germat deshën force që të ndrinin, donin shpirt. Por unë pa mësuar akoma të shkruaj ...

 • LAMTUMIRË AMERIKË

  28 Maj, 2014

  nga Zeqir Lushaj
  Zeqir Lushaj:
  -Edhe nje liber po ta shkruaj per ju e di se me mbeten shume gjera pa thene. E di se kerkund ne bote nuk jetoj me lehte e me mire se ketu ku jam tash 17 vjet, pra në Cliffside Park te NJ, dhe mes juash vellezer e motra por duke u kthye ne At’Dhe, jo vetem se realizoj nje enderr por mbaj edhe nje ...

 • Një ditë për familjen shqiptare

  17 Maj, 2014

  Nga Entela Binjaku

  Shoqëria shqiptare prej dy dekadash ka hyrë në një hulli ndryshimesh të shoqëruara edhe me një kalvar të pasosur vështirësish. Vështirësi të reja, vështirësi të vjetra…Në tërësinë e këtyre ndryshimeve u përfshi edhe familja, Në këto dy dekada familja shqiptare është zvogëluar, i ngian më shumë familjes së tipit bërthamë; gjatë kësaj periudhe janë rritur familjet njëprindërore, shoqëria ka treguar një lloj tolerance ndaj bashkëjetesës, ...

 • Liria Kombëtare: Shpërngulja e familjes Zeqiri edhe një tragjedi shqiptare

  15 Maj, 2014

  Shpërngulja e familjes Zeqiri nga fshati Radishan i Shkupit na përkujton skenat e gjalla të shpërnguljeve masive të shqiptarëve në shekullin e fundit, masakrat dhe tmerret që përjetuan mijëra e mijëra familje shqiptare që nga Kumanova deri në Manastir.
  Ne anëtarët e Shoqatës Atdhetare „Liria Kombëtare” në Zvicër reagojmë ashpër kundër dhunës dhe terrorit shtetëror që ushtrohet mbi familjet shqiptare në IRJM. Dhuna dhe terrori shtetëror mbi familjet shqiptare ...

 • Komandant Kushtrimit

  15 Maj, 2014

  Nëno moj, ç’është përpjekur
  Gojë-mjalt’ e zëmër-hekur,
  Syrgjyn-gjall’ e syrgjyn-vdekur,
  Ky Vigan Liberator. Noli

  Shkruan: Vaxhid Sejdiu Kushtrimi i lirisë nuk është akti i fundit
  Në krah e mbështetur pushka çlirimtare,
  Rrufe e fortë bie në zemër të trungut
  Hijet flasin për kohën vrastare.

  Prita ndali hapin, pushka vrau lirinë
  Katër yje kombi që shkruan historinë,
  Në natën e zezë, ëndrra seç ...

 • A do të hetojë Prokuroria “Kullën” e Jakup Krasniqit?

  8 Maj, 2014

  Duket se Prokuroria e Shtetit më në fund do të nis hetimin lidhur me prejardhjen e pasurisë së dyshimtë të personave publikPas akuzave publike të kreut të AKR-së, Behgjet Pacolli në drejtim të ish kreut të Kuvendit, Jakup Krasniqi lidhur me shtëpinë e tij prej 500 metrash katrorë, Prokuroria do të merret me këto deklarata dhe do të hetojë prejardhjen e pasurisë.
  Edhe Shoqëria Civile ka kërkuar hetim lidhur me ...

 • Fshati më i mirë në botë, Grija ime e dashur

  2 Maj, 2014

  Nga Zeqir Lushaj (NJ, USA, 2 Maj 2014)Në sofër thyej bukën e misrit,
  Pjekur aq mirë me saç e çerep,
  Avulli i saj më sjell kënaqësi,
  Si këngët e nënës kur isha në djep.
  Mendoj me copën e bukës në dorë,
  Po harrova ndonjëherë o misër,
  Që trupin e rrita me ty,
  Kam humbur diçka nga emri NJERI!
  Puna më solli në Kryeqytet,
  Në pallat buzë Lanës kam shtëpinë,
  Mos ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"