ANALIZA

 • Shqipëri: Të kthesh fshatin në një vend ku ia vlen të jetohet

  14 Dhjetor, 2016

  “Mrizi i Zanave” nuk është vetëm vepra e Gjergj Fishtës. Ai është restorant e qendër agroturizmi në Fishtë, pranë Lezhës, i cili krijon shanse për fermerët e zonës së Zadrimës, që nuk kanë ku të shesin produktet e tyre.

  veze-fshatiFshati vetëm prapambetje? Jo, duhet gjetur rruga për ta zhvilluar atë

  Nuk është e thjeshtë për ...

 • Dokumenti sekret i NATO-s: Ballkani rrezikohet nga Rusia

  13 Dhjetor, 2016

  natoNATO  është e gatshme të ndërhyjë në mënyrë operative kur kjo të jetë e nevojshme në mënyrë që të parandaloj  konfliktin ndëretnik dhe të promovoj sigurinë dhe stabilitetin.

  Kështu thekson dokumenti sekret i NATO-s i cili analizon situatën në Ballkanin perëndimor dhe i cili është miratuar nga Ministrat e jashtëm të shteteve anëtare të Aleancës, shkruan e përditshmja kroate “Veccernji ...

 • Shpëtim Pollozhani i thotë “JO” mirënjohjes së Hashim Thaçit

  22 Nentor, 2016

  shpetimPër Mirënjohjen si veprimtar më informoi Ambasada e Kosovës në Shkup. Nuk mora pjesë në ceremoninë e ndarjes se Mirënjohjeve dhe as që e mora mirënjohjen.

  Ka 101 shkaqe por unë do ti përmend vetëm disa.

  Zëri i familjeve të burgosurve, të persekutuarve dhe të diskriminuarve nuk më lejoi që unë të marr mirënjohje nga një president, i cili është shkak i ...

 • Qosja: Shteti e vrau Astrit Deharin. Në shumë mënyra!

  14 Nentor, 2016

  rexhep-qosjaAkademiku Rexhep Qosja ka reaguar lidhur me ngjarjen e para tetë dite në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, ku në rrethana të paqarta vdiq aktivisti i Vetëvendosjes, Astrit Dehari.

  Qosja, duke e fajësuar shtetin për vdekjen e Deharit, në shkrimin e tij thotë se shteti vret në disa mënyra, transmeton Periskopi.

  “Shteti nuk vret vetëm në një mënyrë: Jo. Shteti, sidomos, ...

 • Avni Dehari: ‘Ata që të bënë që mos të jesh fizikisht, deshën ta bëjnë vdekjen të heshtur’

  8 Nentor, 2016

  astrit-avni-dehari

  Në mbledhjen komerative në nderë të aktivistit të Vetëvendosjes Astrit Dehari ka folur edhe babai i tij i cili ka qenë i emocionuar.

  Ai nën lot iu është drejtuar të birit në fotografi se vdekja e tij do të kërkoj drejtësinë./ZERI/

  Ky është fjalimi i babait të Astritit, Avni Deharit

  Astrit, ti dhe unë si një babë e bir jemi prapë në ...

 • Bashkimi kombëtar nuk është ide abstrakte

  4 Tetor, 2016

  Tre tetori shënon Ditën e Bashkimit Gjerman. Çdo vit në këtë datë, Gjermania feston ditën kur në vitin 1990 Gjermania lindore dhe Gjermania perëndimor u bënë një. Bashkimi paqësor i Gjermanisë pas ndarjes prej disa dekadash nuk do të kishte qenë i mundur pa mbështetjen e vendosur të “miqëve tanë amerikanë”, thuhet në portalin e misioneve diplomatike të Gjermanisë, në Shtetet e Bashkuara.

  Në mesazhin e tij me rastin e Ditës ...

 • Mediat boterore: Albin Kurti, njeriu që dëshiron ta shpëtojë Kosovën

  1 Shtator, 2016

  albin kurti 2Mediat boterore, sikur , Politique Internationnale  ka zhvilluar një intervistë me liderin e Kosoves  Albin Kurtin, për zhvillimet politike në Kosovë,  kundërshtimet e Vetëvendosjes ndaj marrëveshjeve politike me Serbie, korrupsionin, etj. Kurti është pyetur edhe për mos unitetin e opozoitës. Ai flet për AAK edhe NISMA ri pozicionimin e tyre por edhe metodat e dhunës të zgjedhura ...

 • Shqiperisë dhe Kosovës: Injorantet dhe armiqtë duan të na përçajnë…

  23 Gusht, 2016

  Lisen BashkurtiInjorantet dhe armiqtë duan të na përçajnë

  “Percaj e sundo”, nje taktike e vjeter e lindur ne Rome, e zhvilluar ne Bizant, e lartesuar te Osmanet, e sofistikuar ne kohen tone. Prandaj deri ketu nuk ka asgje te re…

  E reja qendron ne faktet e ketyre diteve. Degjojme e lexojme..

  “kombi kosovar e kombi shqiptar”…degjojme teza mediokre…”nuk nderhyjme ne punet e ...

 • Shqiptarët kanë vetëm një Kombëtare

  23 Gusht, 2016

  shqiponja

  Nga Rudina Xhunga

  Unë nuk jam tifoze futbolli dhe  këtë dua ta them qysh në krye të  shkrimit, për të mos u keqkuptuar nga tifozët.

  Por e kam mbajtur zemrën në dorë, kur luante Kombëtarja në Beograd dhe kam qarë si fëmijë, kur fëmijët poshtë pallatit brohorisnin “Shqipëri, Shqipëri”, për golin e Kombëtares në Kampionatin Evropian.

  Tani që po ...

 • Lamtumira e Biden – Dobësimi i influencës amerikane në Ballkan

  19 Gusht, 2016

  Nën titullin „dobësimi i influencës amerikane në Ballkan“ e përditshmja zvicerane Neue Zürcher Zeitung analizon vizitën e zëvendëspresidentit të SHBA-së, Joe Biden në Serbi dhe në Kosovë.

  Neue Zuercher ZeitungJoseph Biden e mbylli udhëtimin e tij të fundit në Ballkan me thirrjen për të avancuar pajtimin serbo-shqiptar. Veçanërisht në Kosovë ka rënë influenca amerikane, konstaton analisti Andreas Ernst: „Në qendrën ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"