ANALIZA

 • Zgjohu. Thiri mendjes

  2 Korrik, 2016

  shpetimNë vend të Nekrologut për Almirin katërvjeçar të vrarë brutalisht në Kumanovë. Asgjë në botë nuk ndodh rastesisht. Çdo pasojë e ka një shkak kishte thënë Hegeli i Madh.

  Mos mendoni vallë se qindra rrahje të nxënesve shqiptarë nëpër autobusët urban të Shkupit ndodhën rastësisht?! jo besa jo. Për ato rrahje dhe lëndime trupore nuk u burgos askush. Mos vallë ...

 • Deklaratë nga Visar Ymeri me rastin e 138 vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

  10 Qershor, 2016

  Beselidhja10 Qershori është dita kur projekti për Shqipërinë u shënua si i lindur, në Prizrenin e Lidhjes Shqiptare. Ky projekt mbetet transhendentali i politikës shqiptare, dhe çdo politikë që nuk dialogon me Lidhjen, i përket një projekti tjetër – jo atij shqiptar.

  Prej këtij themeli, projekti ynë është shënuar nga nevoja për t’u vetëmbrojtur, e për t’u paraqitur në mënyrë ...

 • Liburn Aliu, i mbijetuari i Masakrës së Dubravës: E lypnim vdekjen, veç të gjallë të mos biem në duar të serbëve

  24 Maj, 2016

  Liburn-AliuU bënë 17 vite nga masakra e tmerrshme e Dubravës. Ditët, nga 19-24 maji 1999, ishin më të errëtat dhe më të pashpresat për të burgosurit politikë shqiptarë që gjendesh aty. Këtë tmerr e përjetoi edhe Liburn Aliu, që atëherë ishte vetëm 24 vjeç.

  Aliu sot drejton Drejtorinë e Urbanizmit, Ndërtimit dhe Mbrojtjes së Mjedisit në komunën e Prishtinës. Më ...

 • E shkruar dje, e vlefshme edhe për sot

  23 Maj, 2016

  Nga revista elektronike “Shqiptaria”

  UDHEHEQËSIT (JO)UDHEHEQËS

  Në të gjitha periudhat kohore të të gjitha formacioneve shoqërore, ka pasur nga ata që kanë udhëhequr dhe ata që kanë qenë të nënshtruar, të shfrytëzuar dhe të disiplinuar për zbatimin e urdhrave të udhëheqësve të tyre, që i kanë prijë masës apo grupit të caktuar.

  Shkruan: Bejtullah Sadiku, arsimtar i shkollës shqipe, 29-01-2009, Gjermani

  Kështu ka qenë në kohën antike, mesjetë, kohën e re, e kështu akoma ...

 • E Majta kërkon informacione nga qeveria gjermane mbi Serbinë e Kosovën

  5 Maj, 2016

  Qeveria gjermane i përgjigjet një kërkese me shkrim të disa deputetëve të Majtë të Bundestagut mbi Serbinë, marrëdhënien e saj me Kosovën, Bashkimin Europian dhe NATO-n, si edhe bashkëpunimin ushtarak serbo-rus.

  bundestagNjë grup deputetësh gjermanë të partisë së Majtë, deputetja Sevim Dagdelen, Wolfgang Gehrcke, Heike Hänsel, Kathrin Vogler, Andrej Hunko, Niema Movassat, në emër të grupit tyre parlamentar në Bundestag ...

 • Safet Hyseni – BDI do e pësojë si PPD

  8 Prill, 2016

  Safet-Hyseni”BDI do bije, jo nga partitë tjera por nga mallkimi. Hija e mallkimit që ata nuk e shohin i ka mbuluar. Mallkimi është fryma e nënave, djersa e mërgatës, sofra e malësorit, nëma e luftëtarit.”

  Intervistë me Safet Hysenin nga Zajazi i Kërçovës (bashkëveprimtar i atyre që sot gjenden në krye të BDI-së). Kohë më parë iu pat drejtuar ish ...

 • Albin Kurti: Shteti i përbashkët shqiptar, do të quhet Shqipëri

  2 Prill, 2016

  albin kurtiPrej katit të gjashtë të ndërtesës në rrugën “UÇK” mund të shihen majat e maleve të Sharrit të mbuluara me dëborë.

  41-vjeçari njihet në Serbi si një nga shqiptarët kosovarë të burgosur gjatë regjimit të Sllobodan Millosheviqit dhe si përkrahës radikal i një Kosove të pavarur në periudhën e pasluftës.

  Për shumë njerëz në Kosovë, ai është simbol i protestës ...

 • Një letër e hapur për të gjithë ata që dolën në mbrojtje të Partisë…

  2 Prill, 2016

  shpetimDo ti kisha pyetur të gjithë këta jaranë të pites ku ishin ata kur u suall ligji për përdorimin e flamurit tone kombëtar, me të cilin ligj simboli i jonë kombëtar duhej të jetë për një të tretën më i vogël se flamuri popullit të zgjedhur, mundeni të lexoni edhe të shpifur.

  Ku ishin ata kur torturoheshin dhe maltretoheshin deri ...

 • E VËRTETA MBI DISA ZHVILLIME POLITIKE 1991 – 97, TRILLIMET E RUFI OSMANIT DHE MESAZHET QË NA JAPIN KËTO ZHVILLIME.

  27 Mars, 2016

  Para ca kohësh, pata rastin të dëgjoj pjesë të intervistës së Rufi Osmanit dhënë më 25.12.2015, në programin “Një mbrëmje me Agim Poshkën”, në televizinin TV21.

  Me këtë rast ai deklaroi një sërë të pavërtetash dhe shtrembërimesh lidhur me disa nga ngjarjet politike të viteve 91 – 97, si krijimi i fraksionit brenda PPD-së, afera e armëve, ngjarjet e Gostivarit e të tjera.  Rufi Osmani nuk është i pari që keqinformon ...

 • Doda: Të krijohet shteti-komb shqiptar, ndryshe Ballkani s’do të jetë i qetë

  26 Mars, 2016

  Deputetja e PDIU-së me 8 deputetë, e njohur si “Partia e Çamëve”, e krahasoi gjendjen në Luginë të Preshevës me genocidin grek në Çamëri, pa lënë mënjanë brengën për shqiptarët në shtetin maqedonas

  Mesila-DodaPartia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet kërkoi bashkimin kombëtar pavarësisht formës dhe rrugës që duhet të ndiqet.

  Deputetja Mesila Doda tha se pa krijuar shtetin-komb shqiptar qoftë edhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"