Reagim

Mona Agrigoroaiei

Ne rradhe te pare, me lejoni t’ju uroj nje Vit i Ri i gezuar dhe me suksese te gjithe shqiptareve dhe veprimtareve te ceshtjes kombetare dhe te them se ne adrese te disa redaksive eshte derguar nje shkrim – Intrigat e deputetes antikosovare Oana Manolescu prej emailit te Baki Ymerit dhe i botuar ne emrin tim personal.Duhet te theksoj se teksti nuk me perket mua, vet Baki Ymeri e ka shkruar, ka shtuar emrin tim dhe e ka derguar ne shtyp. Nuk ia dergova atij per korrekture gjuhesore sic pohon, por vet e ka derguar,me koken e tij per shtyp. Konsideroj se ky tekst duhet terhequr prej faqeve te gazetave, ne rradhe te pare, sepse nuk jam une autorja e tekstit dhe ne rradhe te dyte, sepse teksti permban gjera te palejuara ne zanatin gazetaresk dhe te denueshme, duke perfshire edhe sharjet.

Jam dakord se deputetja Oana Manolescu nuk ka pasur nje pozite korrekte ne lidhje me ceshtjen e Kosoves dhe per kete ceshtje mund te bisedohet shume, por nga ana tjeter une nuk mund te gjykoj qarte situaten nga nje kendveshtrim te pavarur ne lidhje me marredheniet qe i ka Baki Ymeri me personat e tjera te permendura ne kete tekst. Eshte e papranueshme qe ai te (sh)perdor emrin dhe reputacionin tim si publiciste dhe veprimtare e ceshtjes kombetare per interesa te ngushta personale, per t’u ngritur vet ne qiell dhe per te lare hesapet ne publik me njerezit me te cilat eshte ne konflikt. Nese ai ka per te lare hesape ne publik, le ta beje me emrin e tij, jo ne emrin e tjeterkujt! Nuk dua te prononcohem lidhur me situaten e pershkruar ne shkrim, kush ka te drejte e kush nuk ka te drejte, sepse une duhet te perqendrohem si te punoj me mire kunder armiqve sllavo-greke te kombit shqiptar, qe kane pushtuar dhe copetuar Nenen tone, Shqiperine, gje qe u rekomandoj te gjithe personave te implikuar ne kete debat. Dua te theksoj se nuk jam servilja e askujt dhe nuk do te pranoj qe asnje te me merr neper kembe ne kete menyre.

Dua te prononcohem lidhur me nje çeshtje parimore lidhur me kete shkrim,Eshte dicka qesharake se Baki Ymeri vetlavderohet ne tekstin qe vet e ka shkruar se eshte “malësor të Sharrit që hyn në kategorinë e shqiptarëve epopeikë, që sipas Lasgushit nxjerrin tym dhe zjarr nga mushkëritë e tyre të çelnikta”. Askush nuk i mohon kontributin ne fushen letrare, sepse ka perkthyer e botuar gati te gjitha autoret shqiptare nga hapesirat shqiptare te Shqiperise Etnike. Gjithashtu, askush nuk i mohon perpjekjet per t’u angazhuar per te thene te verteten ne lidhje me ceshtjen e Kosoves ne hapesiren rumune. Por, te shihesh veten me hunden ne qiell se je <> eshte mjaft absurde! . Legjende per kombin shqiptar eshte Gjergj Kastrioti – Skenderbeu, i cili ka luftuar tere jeten perballe hordhive armike osmane dhe ka ngritur Flamurin Kombetar me 28 Nentor 1444 ne Lezhe, kur eshte themeluar Lidhja e Lezhes. Legjende per kombin shqiptar eshte Ismail Qemali, i cili ka krijuar Shqiperine si shtet te pavarur dhe ka shpallur pavaresine me 28 Nentor 1912. Legjenda jane DESHMORET E KOMBIT, te cilat kane luftuar ne betejat clirimtare qe nga lashtesia e deri me sot, qe kane dhene edhe me te shtrenjten e tyre, jeten, per komb dhe atdhe. Kush ska luftuar dhe ska derdhur asnje pike gjaku per kombin e vet nuk mund te quhet legjende!

Une nuk kam lejuar askush te me lavderoje dhe aq me pak nuk jam lavderuar vetvetiu, por u jam perqendruar gjithmone detyrave dhe obligimeve per ceshtjen kombetare, pa synuar karrigun e bute, pa synuar te perfitoj nga kjo asgje. Te mos mendoje se mund dikush te me bleje duke me premtuar karrigun e bute, ashtu sic ka bere edhe Baki Ymeri dikur, kur me ka thene se duhet te behem rugoviste, per te me rekomanduar per ministrine e jashtme apo per ambasaden e Shqiperise, ne momentin kur i kam thene se te mos dergoje asnje shkrim timin ne <> (qe ka qene dhe mbetet <> i Kosoves, per shkak te shpifjeve te saj te uleta antishqiptare!) Nuk do te behem kurre rugoviste. Por do te vazhdoj te punoj, ashtu sic kam bere qe gati 11 vjet, per idealin e Shqiperise Etnike, kunder te cilit titistet – rugovistet e diteve tona gjithmone kane punuar. Pastaj, edhe perdorimi i termit <> ne titull (dmth ne fjalen <> ). Kjo deshmon orientimin e tij titist, prej te cilit distancohem krejtesisht, ashtu sic distancohem krejtesisht prej orjentimit rugovist te Baki Ymerit. Nuk ka shqiptare e kosovare, por ka vetem shqiptare, sepse edhe Kosova eshte treve shqiptare, e cila do te ribashkohet me Shqiperine nje dite.

Nuk u jam perqendruar ne veprimtarine time kombetare zenkave te ngushta mes njerezve, te cilat jane shume te uleta pergjithesisht dhe jane larg synimeve kombetare, bile jane edhe antikombetare, sepse duhet te bashkohemi drejt qellimit te perbashket te ribashkimit te Shqiperise dhe te mos merremi me vetveten. Une kam punuar vetem e vetem per clirimin dhe ribashkimin e Shqiperise Etnike, keshtu qe ky shkrim eshte shume larg synimeve te mia. . U kerkoj gazetave qe kane botuar kete shkrim ta terheqin prej botimit dhe ata qe nuk e kane botuar te mos e botojne fare.

Mona Agrigoroaiei
Rumani, 31 dhjetor 2013

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>