LAJMET NGA KOSOVA

 • Sekreti i madh i BIA-s së Vuçiqit: Çfarë fshehu presidenti serb nga Scholz

  22 Korrik, 2024

  Vucic Scholz

  E përditshmja sarajevase “Slobodna Bosna” ka bërë një hulumtim i cili sipas tyre zbulon qëllimet e presidentit serb Aleksandar Vuçiq, para dhe pas nënshkrimit të marrëveshjes së rëndësishme me kancelarin gjerman Olaf Scholz, që lidhet me prapaskenën e gërmimit të litiumit nga ana tjetër e Drinës.

  “Që litiumi serb është një shkak i mundshëm i konflikteve të reja në ...

 • Vuçiq pati takim sekret me kryekriminelin Radoiçiq në Kragujevc

  22 Korrik, 2024

  Vucic Radoiciq

  Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq në fillim të këtij muaji është takuar me kryekriminelin Milan Radoiçiq.

   

  Sipas burimeve të RTK-së brenda organeve të sigurisë së Kosovës, takimi ka ndodhur gjatë vizitës që presidenti serb ka pasur në qytetin e Kragujevcit, në fillim të muajit korrik. Sipas burimeve, në këtë takim është diskutuar për tema të ndryshme, përfshirë mbështetjen e ...

 • Ikjet nga burgu, lokalizimi dhe vrasja e Faton Hajrizit dhe pritjet për kthimin e trupit në Kosovë

  20 Korrik, 2024

  Faton Hajrizi

  I dyshuari për vrasjen e një polici serb dhe plagosjen e një tjetri në afërsi të Loznicës në Serbi, Faton Hajrizi u vra të premten nga forca policore serbe.

   

  Lajmi për vrasjen e tij ishte konfirmuar nga zyrtarë të Serbisë.

   

  Faton Hajrizi ishte arratisur nga Qendra Korrektuese e Smrekonicës, institucion i tipit të hapur më 6 korrik.

  Për Hajrizin, kjo ishte ...

 • Çfarë pritet nga vizita e Scholzit në Beograd?

  19 Korrik, 2024

  Vucic

  Kancelari gjerman, për habinë e shumë njerëzve, po udhëton drejt Beogradit. Pritet nënshkrimi i një kontrate me rëndësi. Sa do të përfitojë Serbia?

   

  Publiku gjerman u befasua disi kur të mërkurën në mëngjes, zëdhënësi i qeverisë federale, Steffen Hebestreit, njoftoi se kancelari gjerman Olaf Scholz do të takohet me presidentin serb Aleksandar Vuçiq në fund të kësaj jave në Beograd. Njoftimet e tilla ...

 • Vritet polici në Serbi/ Mediat vendase: Autori është shqiptar! Kurti: Të mos politizohet. Ministria e Jashtme thirrje emigrantëve: Shmangni kalimin nga territori serb

  18 Korrik, 2024

  mup

  Zëvendëskryeministri i Serbisë, njëherësh ministër i Brendshëm, Ivica Daçiq, ka thënë se një zyrtar policor është vrarë në qytetin perëndimor Loznicë në orët e para të së enjtes, ndërsa një tjetër është plagosur rëndë.

   

  Ministria e Brendshme e Serbisë ka thënë se në vendngjarje është gjetur një pasaportë e të dyshuarit, e lëshuar nga autoritetet e Kosovës, me emrin e ...

 • Për ç’garanci ndërkombëtare flet presidentja e Kosovës?

  18 Korrik, 2024

  Vjosa

  Presidentja e Kosovës ka kërkuar garanci nga partnerët ndërkombëtarë për zbatimin e detyrimeve nga marrëveshja e Ohrit dhe themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe. Për ç’garanci bëhet fjalë?

   

  Prishtinës zyrtare i bëhet vazhdimisht presion për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe. Sipas krerëve të shtetit të Kosovës krijimi i Asociacionit nuk nënkupton që Kosova është e gatshme të ...

 • Hagë: Ish-pjesëtari i UÇK-së dënohet me 18 vjet burgim

  17 Korrik, 2024

  Pjeter Shala

  Dënimi ndaj Pjeter Shalës, është aktgjykimi i dytë i Gjykatës mbi hetimet për krime lufte në Kosovë. Të akuzuar nga Gjykata Speciale për krime lufte janë edhe ish-drejtuesit e UÇK-së, Thaçi, Veseli, Selimi, dhe Krasniqi.

   

  Gjykata Speciale me seli në Hagë e dënoi këtë të martë (16.07) ish-pjesëtarin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Pjetër Shala, me 18 burgim. Ai u ...

 • Si Serbia po e zvogëlon numrin e shqiptarëve në Preshevë

  15 Korrik, 2024

  SerbiaPakica shqiptare në jug të Serbisë është nën presion. Autoritetet e vendit po fshijnë shqiptarët që ndodhen jashtë vendit nga regjistrat e popullsisë. Mijëra prej tyre po mbeten kështu pa shtetësi.

  Kur Safet Demiri, në gusht të vitit 2019, deshi të rinovonte regjistrimin e makinave të tij të biznesit, i thanë: “Ju nuk jeni më në regjistrin e adresave.” Demiri ...

 • Ambasada amerikane citon O’Brien: Kosova ka të drejtë të mbrojë territorin

  10 Korrik, 2024

  ObrienAmbasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës e ka cituar fjalimin e ndihmës Sekretarit, James O’Brien, duke u fokusuar te e drejta e Kosovës për mbrojtje territori si çdo shtet tjetër.

   

  “Kosova ka të drejtën për të mbrojtur territorin e saj sikur të gjitha vendet e tjera”, është citati i O’Brien që ambasada e SHBA e ka veçuar.

  Përndryshe në postimin ...

 • Zhbllokim i dialogut Kosovë-Serbi apo vazhdim i status-quos

  10 Korrik, 2024

  KurtiBE kërkon që Kosova e Serbia të dërgojnë komentet rreth zbatimit të marrëveshjes për normalizim të marrëdhënieve. Por sipas analistëve nuk ka shpresa, se brenda një periudhe të shkurtër mund të shënohet progres.

  Kosova dhe Serbia kanë afat deri më 18 korrik t’u dërgojnë ndërmjetësuesve të Bashkimit Evropian komentet e tyre rreth rrugës së zbatimit të marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"