LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK: prej 2357 mostrave kemi 341 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 207 të shëruar!

  3 Shkurt, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.357 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 341 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 113 raste, Prizren 57 ...
 • Kosovë: Fillon fushata për zgjedhjet e 14 shkurtit

  3 Shkurt, 2021

  PrishtinaNë Kosovë fushata për zgjedhjet parlamentare që mbahen me 14 shkurt zhvillohet në kohë pandemie. 28 subjekte politike garojnë për 120 vende në parlament. Sfidë e parlamentit të ri mbetet edhe zgjedhja e presidentit.

  Në Kosovë filloi fushata zgjedhore për zgjedhjet e jashtëzakonshme që mbahen me 14 shkurt. Fushata zgjedhore në Kosovë do të zgjasë vetëm 10 ditë. Në këto ...

 • Filmi “Zgjoi” nga Kosova – fitues i tri çmimeve në festivalin Sundance

  3 Shkurt, 2021

  zgjoi“Zgjoi”, një film me regji të Blerta Bashollit nga Kosova, fitoi tri nga çmimet më të rëndësishme të festivalit më të madh të pavarur të filmit, “Sundance”, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  Filmi i cili flet për jetën e një gruaje që mbeti e ve pas luftës në Kosovë, fitoi çmimet: filmi më i mirë, regjisorja më e mirë ...

 • BE: Nuk po i themi Kosovës çfarë të bëjë – por të rreshtohet me ne

  2 Shkurt, 2021

  USA Izrael KosovaBashkimi Evropian ritheksoi të martën qëndrimin për statusin e Jerusalemit si kryeqytet i të dyja shteteve, ndërsa keqardhjen për vendimin e Kosovës që të hap ambasadën e saj atje.

  Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, tha se vendimi i Kosovës e largon atë nga qëndrimet e Bashkimit Evropian.

  “Për BE-në çështja e Jerusalemit është diçka shumë, shumë e qartë kur ...

 • IKShPK: prej 2615 mostrave kemi 245 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 189 të shëruar!

  2 Shkurt, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.615 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 245 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 141 raste, Pejë 17 ...
 • Kosova dhe Izraeli vendosën marrëdhëniet diplomatike

  1 Shkurt, 2021

  Kosova IzraeliKosova dhe Izraeli, sipas marrëveshjes të nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë, kanë zyrtarizuar sot njohjen reciproke.

  Përmes një ceremonie virtuale, ministrja në detyrë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla dhe ministri i Punëve të Jashtme të Izraelit, Gabriel Ashkenazi, kanë nënshkruar dokumentin ku thuhet se të dyja shtetet vendosin marrëdhënie diplomatike, për të rritur bashkëpunimin në shumë ...

 • IKShPK: prej 2192 mostrave kemi 282 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 184 të shëruar!

  1 Shkurt, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.192 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 282 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 96 raste, Prizren 48 ...
 • Kosova dhe Izraeli vendosin marrëdhënie diplomatike, çështja e ambasadorëve më vonë

  1 Shkurt, 2021

  IzraelTë hënën, më 1 shkurt, Kosova dhe Izraeli në një ceremoni virtuale, formalizojnë marrëdhënie diplomatike. Ministrja në detyrë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës Meliza Haradinaj-Stublla dhe ministri i Punëve të Jashtme të Izraelit, Gabriel Ashkenazi do të nënshkruajnë dokumentin ku thuhet se të dyja shtetet vendosin marrëdhënie diplomatike, me qëllim ...

 • IKShPK: prej 2438 mostrave kemi 287 raste pozitive, 6 të vdekur dhe 229 të shëruar!

  31 Janar, 2021
  Maska
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.438 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 287 raste pozitive. Rastet pozitive janë ...
 • LVV, AAK dhe Nisma nuk ndryshojnë renditjen e kandidatëve në listat zgjedhore

  31 Janar, 2021

  Komisioni Qendror i ZgjedhjeveLëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma Socialdemokrate nuk kanë bërë rirenditjen e kandidatëve në listat zgjedhore, pas vendimit 29 janarit të Gjykatës Supreme.

  Kështu tha Ylli Buleshkaj nga Zyra për Regjistrimin e Partive dhe Certifikim gjatë mbledhjes së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Ai tregoi se për këtë gjë, partitë kanë pasur afat që të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"