LAJMET NGA KOSOVA

 • KQZ: deri në ora 15:00, 32.38 % gjegjësisht 578.670 votues kanë votuar.

  14 Shkurt, 2021
  Votues në listën e votuesve 1.794.862
  Numri i votuesve të përpunuar (99,58%) 1.787.310
  Numri i votuesve që kanë votuar 578.670
  Numri i vendvotimeve 2.382
  Numri i vendvotimeve të procesuara (99,45%)2.369
  Pjesëmarrja në zgjedhje* 32,38%

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), raporton se deri në ora 15:00 ...

 • Kosova po mban zgjedhje të parakohshme parlamentare

  14 Shkurt, 2021

  votimi ksDeri në orën 15 afro 32 për qind e rreth 1 milion e 800 mijë votuesve të regjistruar morën pjesë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare që po mbahen në Kosovë.

  Një mijë e 52 kandidatë të 28 subjekteve politike të të gjitha etnive, synojnë të sigurojnë një ulëse në parlamentin 120 vendesh të Kosovës. Dhjetë nga këto vende i ...

 • Wesley Clark: Administrata Biden do t’i kushtojë vëmendje Ballkanit

  14 Shkurt, 2021

  Wesley ClarkIsh-komandanti i lartë i NATO-s, Wesley Clark thotë se një njohje e ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë, është rruga drejt përparimit dhe integrimit dhe se kjo sjell përfitime për të dyja vendet. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, zoti Clark thotë se administrata e re e Presidentit Joe Biden, do ta shtojë vëmendjen ndaj Evropës Juglindore dhe ...

 • IKShPK: prej 3031 mostrave kemi 246 raste pozitive dhe 201 të shëruar!

  14 Shkurt, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 3.031 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 246 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 95 raste, Pejë 24 ...
 • Kosova në heshtje parazgjedhore nesër votohet…

  13 Shkurt, 2021

  KQZSot në territorin e  Kosovës është heshtje elektorale për zgjedhjet e parakohshme parlamentare që do të mbahen nesër (të dielën).

  Rreth 1 milion e 800 mijë qytetarë kanë të drejtën e votës dhe ata mund të zgjedhin mes 28 subjekteve politike të regjistruara që synojnë të hynë në parlamentin prej 120 deputetëve të Kosovës.

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë tashmë të ...

 • IKShPK: prej 2062 mostrave kemi 290 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 336 të shëruar!

  13 Shkurt, 2021
  IKSHPK
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.062 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 290 raste pozitive. Rastet pozitive janë ...
 • IKShPK: prej 2856 mostrave kemi 372 raste pozitive, 6 të vdekur dhe 333 të shëruar!

  12 Shkurt, 2021
  frenoni covid 19Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.856 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 372 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 156 raste, ...
 • IKShPK: prej 2281 mostrave kemi 344 raste pozitive, 2 të vdekur dhe 230 të shëruar!

  11 Shkurt, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.281 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 344 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 127 raste, Podujevë 27 ...
 • IKShPK: prej 1787 mostrave kemi 307 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 221 të shëruar!

  10 Shkurt, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.787 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 307 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 128 raste, Prizren 34 ...
 • GJYKATA SERBE I JEP TË DREJTË FYERJES INSTITUCIONALE NDAJ SHQIPTARËVE!

  9 Shkurt, 2021
  Vulin VucicTË REAGOJNË BE, SHBA DHE VENDET E RAJONIT, NDAJ KËTIJ PRECEDENTI TË RREZIKSHËM PËR MINORITETET NË BALLKAN.
  Sot, Gjykata e Lartë në Beograd ka refuzuar ta shpallë fajtor Ministrin Aleksandër Vulin për diskriminim, fyerje dhe gjuhë të urrejtjes ndaj shqiptarëve. Siç dihet, ish-zëdhënësi i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"