LAJMET NGA KOSOVA

 • Në Fondin për Veriun mblidhen 6.7 milionë euro, hise kërkon edhe Mitrovica e jugut

  25 Korrik, 2015

  Nga 38.5 milionë euro që ka premtuar BE-ja për projekte zhvillimore të komunave veriore, deri me tani janë alokuar 8.5 milionë euro në vitin 2014, si dhe 3.5 milionë tani, ndërkohë komunat veriore kërkojnë 17 milionë euro.

  Nëse jo në 38.5 milionëshin e BE-së, Mitrovica në jug kërkon hise në Fondin për Veriun.

  Mitrovicë. BE-ja ka vazhduar me alokimin e mjeteve për komunat veriore të Kosovës nga 38 milionëshi i premtuar, ndërsa edhe Qeveria e Kosovës ...

 • `Integrimi i “Mbrojtjes Civile” largon edhe më tej veriun`

  24 Korrik, 2015

  blokada ureVendimi i Qeverisë së Kosovës për integrimin e pjesëtarëve të të ashtuquajturës “Mbrojtja Civile” në institucionet e Kosovës, nga opozita shihet si veprim që do ta largojë edhe më tej veriun e vendit.

  Janë 483 persona të cilët, sipas vendimit të Qeverisë, do të integrohen në ministri dhe agjenci të ndryshme.

  Përfaqësuesit e opozitës nuk presin që pjesëtarët e ...

 • Engel: Drejtësia nuk vihet në vend me fushata

  24 Korrik, 2015

  eliot engelLigjvënësi amerikan Eliot Engel, i quan shpifje pretendimet se udhëheqësit e Kosovës po luajnë lojë të dyfishtë me Gjykatën e Posaçme.

  Ligjvënësi amerikan, Eliot Engel, tha të mërkurën se drejtësia në Kosovë do të vihet në vend në gjykata, e jo përmes fushatave të shpifjeve. Në këtë mënyrë ai reagoi ndaj një shkrimi të autorit me prejardhje nga hapësirat ...

 • Beogradi, 10 milionë euro për “Zajednicën”

  16 Korrik, 2015

  zajednicaPër Bashkësinë e Komunave Serbe në veri, që serbët e quajnë “Zajednica”, Qeveria e Serbisë ka ndarë tashmë 10 milionë eurot e para për të.

  “Zajednica” rrjedh nga Marrëveshja a Brukselit mes Prishtinës e Beogradit e arritur më 19 prill 2013, dhe prej atëherë vazhdojnë diskutimet për  themelimin e saj.

  Gazeta “Zëri”, nga burimet e saj në Qeverinë serbe, ka mësuar ...

 • Gjykata Speciale s’mund të themelohet pa ndryshimin e Kushtetutës

  16 Korrik, 2015

  gjykataNuk ka një zgjidhje alternative ligjore që do të mundësonte themelimin e Gjykatës Speciale për krime lufte pa miratimin e amandamentit kushtetues të propozuar nga qeveria, vlerësojnë analistët politik.

  Sipas tyre, deklaratat qoftë të opozitës apo deputetëve që nuk e mbështesin këtë gjykatë, se mund të ketë një rrugë alternative për themelimin e dhomave të veçanta pa amandamentin kushtetues, ...

 • Victoria Nuland në Beograd

  15 Korrik, 2015

  Ndihmës sekretarja amerikane e shtetit Victoria Nuland pret nga Serbia që të çojë përpara bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën.

  Victoria NulandNdihmës sekretarja amerikane e shtetit, Victoria Nuland, u tha zyrtarëve të Beogradit se Shtetet e Bashkuara janë të interesuara të shohin Serbinë në familjen e vendeve evropiane.  Zonja Nuland qëndroi të martën në Beograd për të takuar udhëheqësit ...

 • Marrëveshja në pako, peng i Asociacionit

  14 Korrik, 2015

  mitrovica bllokadaNë dy raundet e fundit të bisedimeve në Bruksel, të nivelit të kryeministrave, pala e Kosovës dhe ajo e Serbisë kanë diskutuar për gjetjen e zgjidhjes për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, për energjinë, telefoninë dhe lëvizjen e lirë.

  Kjo e fundit, përfshinë edhe heqjen e barrikadës së ashtuquajtur “Parku i paqes” në urën kryesore ...

 • Serbia nuk zbaton marrëveshjet ekonomike me Kosovën

  13 Korrik, 2015

  Made in Kosova

  Bisedimet të cilat po zhvillohen ndërmjet shtetit të Kosovës dhe të Serbisë, nuk kanë dhënë rezultate të mira në aspektin ekonomik, madje disa marrëveshje që kanë të bëjnë me çështjet ekonomike nuk kanë gjetur fare zbatim.

  Kështu vlerësojnë ekspertë të çështjeve ekonomike dhe përfaqësues të bizneseve në Kosovë.

  Marrëveshja kryesore e cila është jetësuar në praktikë, kujtojnë ata, ...

 • ‘Axhallarët e pasur’ të politikanëve të Kosovës

  8 Korrik, 2015

  E pyetur nga “Zëri”, se si i sheh Jacobson politikanët që zyrtarisht kanë vetëm një pagë por kanë miliona pasuri, ajo thotë:

  JacobsonI kam pyetur disa politikanë rreth kësaj dhe të gjithë kanë tregimet e tyre. E kanë xhaxhain e pasur në Zvicër; kanë miq të shumtë që iu kanë dhënë para… Një politikan madje më ka thënë: ‘Çka nëse ...

 • Tema më e vështirë në dialogun Kosovë-Serbi, asociacioni i komunave serbe

  8 Korrik, 2015

  Pala serbe kërkon kompetenca ekzekutive për asociacionin e komunave serbe në Kosovë. Prishtina zyrtare thotë “asociacioni pa kompetenca ekzekutive. A do të ketë kompromis?

   

  asociacioni sebrveNë bisedimet Kosovë-Serbi, tema më e vështirë duket se është formimi i asociacionit të komunave me shumicë serbe. Kjo për faktin që Beogradi zyrtar kërkon që ky asociacion të ketë kompetenca ekzekutive, kërkesë kjo ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"