LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë: Qeveria modifikon afatin për targat serbe, por nuk heq dorë nga vendimi

  29 Tetor, 2022

  targat e serbiseZbatimin e vendimit për targat serbe që fillon më 31 tetor qeveria e Kosovës e sheh në tri faza. SHBA që i kërkoi qeverisë Kurti ta shtyjë afatin për 10 muaj e zhgënjyer dhe e shqetësuar prej qeverisë së Kosovës.

   

  Qeveria e Kosovës vendosi që të zbatojë me tri faza afatin për konvertimin e targave të makinave të ...

 • Joseph: Tensionet në veri janë të dirigjuara nga Beogradi

  29 Tetor, 2022

  Joseph

  “Tensionet janë të një lloji të kontrolluar, janë shumë tensione të kontrolluara dhe gjerësisht të manipuluara e të dirigjuara”, ka thënë Joseph. “Ka përgjegjësi shtetërore në këto lloje të incidenteve dhe ne jemi këtu në Beograd. Kur flasim për veriun, për këto incidente, ka një përgjegjësi shtetërore pikërisht këtu”

   

  Analisti i politikave të jashtme, Edward P. Joseph, ka thënë se ...

 • Kurti: Vendimi i Qeverisë për targat mbetet në fuqi

  28 Tetor, 2022

  Albin KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në konferencën për media ka deklaruar se vendimi i Qeverisë  për targat të mbetet në fuqi, megjithatë janë bërë disa ndryshime.

   

  “Vendimi për targat ilegale në Kosovë ku në mbledhjen e qeverisë e pas konsultimeve të vazhdueshme me institucionet e sigurisë, kemi bërë vendimin që u miratua ku nuk ndryshojmë vendimin tonë, zbatimi nis nga ...

 • SHBA rithekson kërkesën për shtyrjen e konvertimit të targave të makinave në veriun e Kosovës

  28 Tetor, 2022

  Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit Derek CholletKëshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit Derek Chollet tha se i ka kërkuar kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, shtyrjen e zbatimit të vendimit për konvertimin e targave të makinave të lëshuara nga Serbia me ato të Kosovës, në një përpjekje për të shmangur tensionet në veri, ndërsa përfaqësuesit ...

 • Von der Leyen: Evropa nuk është e plotë pa Kosovën

  28 Tetor, 2022

  Ursula VjosaPresidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen, tha në Prishtinë se Kosova i ka plotësuar të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave dhe ajo personalisht është e angazhuar që kjo të ndodhë sa më parë.

   

  Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha në Prishtinë se Evropa nuk është e plotë pa Kosovën brenda. Prandaj në këtë ...

 • Digjet vetura në Leposaviq pas konvertimit të targave

  27 Tetor, 2022

  jarinjeNjë veturë në Leposaviq të Kosovës, që sapo kishte konvertuar targat në RKS (Republika e Kosovës) është djegur, thanë nga Policia e Kosovës.

   

  Zëvënedësdrejtori i Policisë për rajonin e veriut, Besim Hoti, tha për Radion Evropa e Lirë se ende nuk dihet se kush ia vuri flakën veturës.

  “Policia e Kosovës dhe zjarrfikësit kanë dalë në vendin e ngjarjes për detyrat ...

 • Escobar: Detajet e planit franko-gjerman pritet të bëhen publike shpejt

  27 Tetor, 2022

  EscobarKosova dhe Serbia ndodhen në një fazë të re dialogu, ndërsa trysnia ndërkombëtare është shtuar ndaj të dy vendeve për të shmangur tensionet mes tyre. Në qendër të vëmendjes është një plan i propozuar nga Franca dhe Gjermania, që gëzon mbështetjen e Shteteve të Bashkuara, por për të cilin dihen pak hollësi. Në një intervistë me Shefin e Shërbimit ...

 • SHBA-ja synon që vendimi për targat të zbatohet në mënyrë paqësore

  26 Tetor, 2022

  shbaShtetet e Bashkuara synojnë që vendimi i Qeverisë së Kosovës për riregjistrimin e makinave me targa serbe në RKS – Republika e Kosovës – të zbatohet në mënyrë paqësore, dhe të mos kontribuojë në rritje të tensioneve.

   

  Kështu ka thënë një zëdhënës i Ambasadës amerikane në Prishtinë, në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë.

  Mes tjerash, Ambasada ka thënë se ...

 • Sot në Prishtinë mbahet Samiti i Ballkanit Perëndimor

  25 Tetor, 2022

  Ballkani PerendimorSot hapet Samiti i Ballkanit Perëndimor ‘’The Western Balkans Summit 2022’’, organizim i The Economist, në bashkëpunim me Zyrën e Kryeministrit të Republikës së Kosovës.

  Në hapje të këtij Samiti do të flas kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, raporton RTKlive.

  “Pushtimi rus i Ukrainës, mungesa e energjisë dhe mallrave dhe rritja e çmimeve po e çojnë botën drejt ...

 • Kosova të shtyjë afatin për riregjistrimin e targave të makinave serbe

  25 Tetor, 2022

  MitrovicaKomuniteti ndërkombëtar nuk dëshiron tensionim të situatës pas datës 31 tetor kur skadon afati i përdorimit të targave serbe. Por nga qeveria e Kosovës ende nuk e kanë konfirmuar qartë, nëse do të shtyhet afati.

   

  Kanë mbetur vetëm edhe pak ditë deri më 31 tetor kur skadon afati që targat me inicialet e qyteteve të Serbisë nga periudha e para ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"