LAJMET NGA KOSOVA

 • Çka parasheh Marrëveshja e arritur për Energjinë (Dokument)

  21 Qershor, 2022

  Marreveshja e energjiseKosova dhe Serbia janë dakorduar rreth udhërrëfyesit për Zbatimin e Marrëveshjeve të Energjisë në kuadër të dialogut mbi normalizimin  e raporteve në mes të dy vendeve.

   

  Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, njëherësh kryenegociator për dialogun me Serbinë është deklaruar pas arritjes së marrëveshjes për energjinë, në 4 komunat veriore të Kosovës.

  “Më në fund kemi miratuar Udhërrëfyesin e Implementimit ...

 • Porti i Durrësit dhe zgjatimi i tij në Prishtinë, projekti i detajuar me kostot dhe periudhën e ndërtimit përfundon brenda vitit 2022

  21 Qershor, 2022

  porti Porto Romano projektiProjekti i detajuar i Portit të ri të Durrësit në Porto Romano, zgjatimi i tij në Prishtinë dhe hekurudha Durrës-Prishtinë pritet të përfundojë brenda vitit 2022.

   

  Kështu u shpreh Autoriteti Portual Durrës (APD) në kthim të një përgjigjeje për Telegrafin rreth projektit të ri të prezantuar fillimisht nga kompania holandeze Royal Haskoning DHV në një takim me ...

 • Kosova dhe Shqipëria nënshkruajnë 19 marrëveshje bashkëpunimi

  21 Qershor, 2022

  Rama KurtiMarrëveshje ndërqeveritare Kosovë-Shqipëri u arritën ndër të tjera në fushën e arsimit, të doganave, të energjisë, të bujqësisë, të infrastrukturës rrugore dhe transportit, të shëndetësisë dhe të drejtësisë.

   

  19 marrëveshjet e nënshkruara mes Kosovës dhe Shqipërisë pritet t’ua lehtësojnë jetën qytetarëve në të dyja vendet. Në një mbledhje të përbashket të dy qeverive që u zhvillua në Prishtinë të ...

 • Të gjitha marrëveshjet e dakorduara Kosovë-Shqipëri

  20 Qershor, 2022

  Rama Kurti

  “Synimi ynë, BE-ja”/ Albin Kurti: Bashkëpunimi Shqipëri-Kosovë më i ngushtë se kurrë! Marrëveshjet që miratohen sot…

   

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka nisur fjalën e tij në mbledhjen e përbashkët të qeverive Shqipëri-Kosovë, duke nënvizuar rëndësinë e marrëveshjeve mes dy palëve.

  Kurti tha se kjo mbledhje është më efektive, më e vërtetë dhe me e ngushtë se kurrë më ...

 • Sunny Hill Festival mbahet në Prishtinë, më 4, 5, 6 dhe 7 gusht 2022 si dhe në Tiranë më 26, 27 dhe 28 gusht.

  20 Qershor, 2022

  SH Prishtine SH TiraneFestivali “Sunny Hill”, megjithatë do të mbahet edhe në Prishtinë. Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, së bashku me Komunën e Prishtinës dolën me një komunikatë të përbashkët për të njoftuar se festivali “Sunny Hill” do të mbahet edhe në Prishtinë.

   

  Qeveria e Kosovës, Komuna e ...

 • Sot takimi mes dy qeverive Kosovë-Shqipëri, çfarë pritet të ndodhë (axhenda)

  20 Qershor, 2022

  Albin EdiDitën e sotme, do të zhvillohet në Prishtinë mbledhja e qeverisë së Kosovës me qeverinë e Shqipërisë.

   

  Ky takim mes dy qeverive do të drejtohet nga dy kryeministrat Rama dhe Kurti, ku do të ketë nënshkrim të disa marrëveshjeve. Mbledhja pritet të nisë në orën 11:15 dhe në fund të saj të dy kryeministrat do të mbajnë një konferencë për ...

 • Komisioni i Venecias jep përgjigje mbi procesin e vetingut në Kosovë

  20 Qershor, 2022

  AlbinMinistrja e Drejtësisë në Kosovë, Albulena Haxhiu, tha të shtunën se Komisioni i Venecias i është përgjigjur pozitivisht nismave të qeverisë së vendit për reformim të sistemit të drjetësisë nëpërmjet vetingut dhe themelimit të byrosë për konfiskim të pasurisë së pajustifikueshme.

   

  Zonja Haxhiu tha në një konferencë për media se të dy këto nisma janë mbështetur nga anëtarët e Komisionit ...

 • Shpresa për lëvizje në dialogun Kosovë-Serbi

  18 Qershor, 2022

  Lajcak Kurti Vuscic Berlin maj 2022Pas qëndrimit të kancelarit gjerman, Olaf Scholz në Ballkan, duket se dialogu Kosovë-Serbi, pas disa vitesh ngecjeje, po rigjallërohet konkretisht. Pritet së shpejti një marrëveshje e re.

   

  Më në fund duket se do të ketë së shpejti lëvizje në dialogun Kosovë-Serbi. Pas vizitës së kancelarit gjerman, Olaf Scholz në Ballkan, duket se Kosova dhe Serbia po tregojnë ...

 • Kurti: Vetingu i domosdoshëm,edhe konfiskimi i pasurisë së pajustifikueshme

  18 Qershor, 2022

  AlbinKryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, kanë mbajtur konferencë për medie në lidhje me seancën e mbajtur nga Komisioni i Venecias, ku janë votuar dy opinione ligjore të rëndësishme për Kosovën.

   

  Kurti tha se vetingu është i domosdoshëm në Kosovë, siç është edhe konfiskimi i pasurisë së pajustifikueshme. Kurti tha se vetingu i shumëpritur në ...

 • S’ka marrëveshje mes veteranëve dhe kryeministrit

  17 Qershor, 2022

  veteranet(E plotësuar: Ora: 11:49) Përfundoi pa rezultat takimi mes kryeministrit Albin Kurti dhe përfaqësuesve të OVL të UÇK-së.

  Pas dy orësh nga fillimi i këtij takimi,  para mediave foli Faton Klinaku, ushtrues i detyrës së kryetarit të OVL-UÇK-së.

  “Nuk u dakorduam me kryeministrin sepse ne kërkuam që të kthehet pika 3.1 e projektligjit për pagën minimale”, tha ai.

  Për këtë arsye, Klinaku ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"