LAJMET NGA KOSOVA

 • COVID-19: 205 RASTE TË REJA, 3 TË VDEKUR DHE 61 TË SHËRUAR

  10 Korrik, 2020

  IKSHPKInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se më 10 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 388 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 205 raste pozitive.

  Numri total i rasteve pozitive është 4.512 raste nga 27.304 persona të dyshimtë në ...

 • Video-samiti i Parisit përfundoi pa marrëveshje

  10 Korrik, 2020

  MacronSamiti Kosovë-Serbi i organizuar nga presidenti i Francës Macron me pjesëmarrjen e kancelares Merkel përfundoi pa marrëveshje për vazhdimin e dialogut. Video-konferenca do të vazhdojë të dielën.

  Kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron, kumtuan pas video-samitit të sotëm se të dielën nuk do të vazhdojë dialogu i ngrirë para dy vitesh mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel. Në ...

 • Pas video konferencës së Parisit, Kosova dhe Serbia vazhdojnë bisedimet në Bruksel

  10 Korrik, 2020

  MacronPresidenti francez, Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, zhvilluan sot një video konferencë me kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç. Takimi ishte paraparë të mbahej në Paris, por duket se gjerat ndryshuan edhe për shkak të pandemisë së COVID-19-tës.

  Në një komunikatë të përbashkët të të dy udhëheqësve të lartë evropianë thuhet se ...

 • Kosovë-Serbi: Përpjekje e sërishme pas një pauze njëvjeçare

  10 Korrik, 2020

  SR KSMe iniciativën e Berlinit dhe Parisit përfaqësuesit e Serbisë dhe Kosovës vazhdojnë dialogun, që u ndërpre papritmas një vit më parë. Edhe pse arsyet e ndërprerjes janë shmangur, optimizmi është i përmbajtur.

  Presidenti serb Aleksandar Vuçiq që të mërkurën (08.07) pasdite, kur iu drejtua qytetarëve të Serbisë, e dinte se kush do të jetë fajtori, nëse shkon në Paris i papërgatitur për ...

 • Kosova është shumë e interesuar për marrëveshje me Serbinë

  10 Korrik, 2020

  Viola von Cramon- TaubadelEurodeputetja gjermane Viola von Cramon- Taubadel, e cila është edhe raportuesja e grupit parlamentar të Të gjelbërve/EFA për Kosovën, shpreson shumë tek dialogu Kosovë-Serbi.

  Eurodeputetja gjermane Viola von Cramon- Taubadel, e cila është edhe raportuesja e grupit parlamentar të Të gjelbërve/EFA për Kosovën, flet në një intervistë me Deutsche Welle për pakënaqësitë e mëdha të qytetarëve në Serbi ndaj ...

 • COVID-19: 207 RASTE TË REJA, 8 TË VDEKUR DHE 32 TË SHËRUAR

  10 Korrik, 2020

  IKSHPKInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se më 09 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 401 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 207 raste pozitive.

  Numri total i rasteve pozitive është 4.307 ...

 • Thaçi të hënën intervistohet në Hagë nga Prokuroria Speciale

  9 Korrik, 2020

  thaciPresidenti i Kosovës Hashim Thaçi, nga Prokuroria Speciale me Seli në Hagë akuzohet për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Kjo akuzë ende nuk është konfirmuar nga Gjykata Speciale.

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, njoftoi të merkurën (08.07) në mbrëmje se është ftuar për t’u intervistuar nga Prokuroria Speciale për krime lufte më Seli në Hagë. Nëpërmjet një postimi nga profili i ...

 • COVID-19: 214 RASTE TË REJA, 4 TË VDEKUR DHE 60 TË SHËRUAR

  8 Korrik, 2020

  IKSHPKInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se më 08 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 413 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 214 raste pozitive.

  Numri total i rasteve pozitive ...

 • Lajçak konsultohet në Berlin për dialogun

  8 Korrik, 2020

  LajçakNë prag të vazhdimit të dialogut Kosovë-Serbi, i ngarkuari i BE Mirsolav Lajçak është takuar në Berlin me autoritetet gjermane. Berlini kërkon marrëveshje gjithëpërfshirëse mes Kosovës dhe Serbisë.

  “Për stabilitet të përhershëm kërkohet një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe e qëndrueshme mes Kosovës dhe Serbisë. Ky është parakushti kyç për realizimin e perspektivës së këtyre dy vendeve drejt Bashkimit Evropian ”, shkruan në një ...

 • Grenell: Asnjëherë nuk kemi besuar në marrëveshje të shpejtë Kosovë – Serbi

  8 Korrik, 2020

  GrenellAmbasadori Richard Grenell, i dërguar i posaçëm i presidentit Donald Trump për bisedimet e paqes Kosovë – Serbi, tha se Shtetet e Bashkuara asnjëherë nuk kanë besuar në një marrëveshje të shpejtë midis Kosovës dhe Serbisë.

  Përmes një deklarate të shpërndarë në rrjetin social twitter, ai u shprehu mbështetje synimeve evropiane për rifillimin e bisedimeve ndërmjet të dyja palëve.

  Jemi të kënaqur të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"