LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK: prej 3196 mostrave kemi 285 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 319 të shëruar!

  18 Shkurt, 2021

  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 3.196 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 285 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 123 raste, Gjakovë 22 raste, Pejë 22 raste, Podujevë 17 raste, ...

 • Kurti për “Le Temps”: Studentët dhe shkencëtarët tanë të kthehen në Kosovë

  17 Shkurt, 2021

  AlbinFituesi i madh i zgjedhjeve legjislative të 14 shkurtit në Kosovë, Albin Kurti detajon për gazetën e njohur “Le Temps” se si synon të transformojë vendin e tij, ndërkohë që u bën thirrje kosovarëve që jetojnë në Zvicër dhe në Europë.

  Dy përparësitë e Albin Kurtit, udhëheqësit të partisë së majtë ”Vetëvendosja”, janë të qarta: të luftojë korrupsionin dhe të ...

 • Kosova shënon 13 vjetorin e pavarësisë

  17 Shkurt, 2021

  PrishtinaNë Kosovë po shënohet 13 vjetori i pavarësisë me parlament të shpërndarë dhe me president e kryeministër në detyrë. Urimet vijnë nga liderë e politikanë si nga BE edhe SHBA.

  13 vjetori i pavarësisë e gjen Kosovën me parlament të shpërndarë dhe me president e kryeministër në detyrë, një rast ky i paprecedent dhe i pandodhur në 13 vjet shtet ...

 • IKShPK: prej 2667 mostrave kemi 297 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 311 të shëruar!

  17 Shkurt, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.667 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 297 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 106 raste, Prizren 20 ...
 • IKShPK: prej 2868 mostrave kemi 249 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 316 të shëruar!

  16 Shkurt, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.868 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 249 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 116 raste, Prizren 44 ...
 • IKShPK: prej 2040 mostrave kemi 178 raste pozitive dhe 267 të shëruar!

  15 Shkurt, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.040 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 178 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 57 raste, Mitrovicë 15 ...
 • Çka tash?

  15 Shkurt, 2021

  v127Lëvizja Vetëvendosje (LVV) në zgjedhjet e së dielës mori mbi 150,000 vota më shumë se në zgjedhjet e 2019.

  Në bazë të 98% të votave të numëruara, Vetëvendosje fitoi 48% të votave apo mbi 374 mijë.

  Por, a do të mundet ky subjekt politik që i vetëm të krijojë qeverinë?

  Me rezultatin aktual, Albert ...

 • Plani i Kurtit

  15 Shkurt, 2021

  Albin KurtiSipas të dhënave preliminare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të mbajtura në Kosovë më 14 shkurt, Lëvizja Vetëvendosje ka fituar 47.88 për qind të votave, duka dalë si partia e parë në këto zgjedhje.

  Lëvizja Vetëvendosje ka garuar në këto zgjedhje pa certifikimin nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ...

 • “Triumf për Kurtin në Kosovë” – shtypi gjerman për zgjedhjet

  15 Shkurt, 2021

  Albin KurtiDy nga gazetat më të njohura gjermane, Frankfurter Allgemeine Zeitung dhe Süddeutsche Zeitung ofrojnë analizat e para për rezultatin e zgjedhjeve në Kosovë.

  Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) konstaton në titullin e saj një “Triumf për Kurtin në Kosovë”.

  Analisti për Evropën Juglindore i kësaj gazete, Michael Martens paraqet situatën në të cilën ndodhet pas fitores Lëvizja Vetëvendosja dhe raportin e ...

 • KURTI: U VËRTETUA SE ZGJEDHJET E SOTME ISHIN REFERENDUM I CILI U FITUA

  14 Shkurt, 2021

  KurtiLëvizja Vetëvendsoje ka mbajtur konferencë për media pas publikimit të përqindjeve të para të dala nga rezultati i zgjedhjeve të sotme.

  Para mediave ka folur lideri i VV-së, Albin Kurti bashkë me Vjosa Osmanin.

  Kurti ka thënë se u vërtetua se zgjedhjet e sotme ishin referendum i cili u fitua.

  “Qytetarët morën pjesë masivisht në zgjedhje dhe u vërtetua se ato ishin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"