LAJMET NGA KOSOVA

 • Rexhep Qosja: Pse jetojmë në një kohë të krizës së vlerave

  3 Tetor, 2019

  Qosja

  1.

  Me 25 shtator 2019 filloi fushata e zgjedhjeve të parakohshme që do të mbahen me 6 tetor.

  Në të vërtetë me 25 shtator filloi fushata e ligjshme e caktuar prej kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi, por fushata e jashtëligjshme filloi një ditë mbasi kryetari e shpalli vendimin për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme.

  Nuk ishte kjo hera e ...

 • Fushata Kosovë/ Albin Kurti: Ne nuk i kemi asgjë borxh Serbisë, ajo na ka borxh neve

  2 Tetor, 2019

  Albin KurtiLideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti i cili synon të udhëheq qeverinë pas zgjedhjeve të 6 tetorit, ka thënë në Gjakove se një prej përgjegjësive dhe prioriteteve të tij pas 6 tetorit është rritja e numrit të prokurorëve, ndwrsa u zotua se qeveria e tij do t’i shpallë luftë varfërisë.

  Kandidati i Vetëvendosjes për kryeministër tha Kosova nuk i ...

 • Shtetet e Bashkuara nuk mbështesin asnjë parti në Kosovë

  2 Tetor, 2019

  USAAmbasada amerikane në Prishtinë theksoi të martën se nuk mbështetë asnjë parti politike në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit në Kosovë.

  Në një njoftim të kësaj ambasade theksohet se “qeveria e Shteteve të Bashkuara nuk mbështetë ndonjë parti politike apo kandidat në zgjedhjet e kësaj jave. Ne respektojmë të drejtën dhe përgjegjësinë e votuesve të Kosovës që të ...

 • Kosova në fushatë zgjedhore

  26 Shtator, 2019

  zgjedhjetNë zgjedhjet e parakohshme parlamentare që mbahen me 6 tetor garojnë 25 subjekte politike. Për 120 vende në Parlament garojnë 1068 kandidatë. 1,937,868 qytetarë të Kosovës kanë të drejtë vote.

  25 subjekte politike të regjistruara nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) prej tyre 20 parti politike, katër koalicione dhe një kandidat i pavarur, nisën zyrtarisht fushatën zgjedhore për zgjedhjet e ...

 • THONE ËSHTË PARË PJETËR BOGDANI

  23 Shtator, 2019

  Një ditë vjeshte, në Prishtinë,
  Thonë është parë Pjetër Bogdani,
  Me Hoxha Tahsinin, Hoxhe Kadrinë
  Me Pashko Vasen e Negovanin…
  Se ç’kuvendonin për përjetësinë,
  Për Stambollën, Romën, Vatikanin
  Luteshin për Gjergjin, për Arbërinë,
  Argjentën, Antarion, për Zvecanin;
  Thonë, mallkonin djallëzinë,
  Carin, krajlët e Sulltanin…

  Është parë, thonë, Pjetër Bogdani,
  Në oborr të namazxhasë,
  Ku ia copëtuan eshtrat e zhvarrosur,
  Qentë llaskucë të kasabasë…
  Fërkojnë sytë besimtarët e mpirë,
  Pas meshës shenjtë ...

 • Barnat nga Serbia dhe Bosnja drejt zhdukjes nga tregu farmaceutik i Kosovës

  21 Shtator, 2019

  BarnatBarnat të cilat janë importuar në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, tashmë janë zëvendësuar plotësisht me importe nga tregjet tjera, thonë autoritetet përgjegjëse nga kjo fushë.

  Nevoja për zëvendësimin e këtyre barnave ndërlidhet me taksën 100 për qind të cilën Qeveria e Kosovës u ka vënë të gjitha importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina.

  Disa pacientë, kryesisht me sëmundje ...

 • Kosova dhe Serbia përplasen edhe rreth futbollit

  19 Shtator, 2019

  Stadiumi Fadil VokriFederata e Futbollit të Kosovës ende nuk ka marrë ndonjë përgjigje nga federatat ndërkombëtare të futbollit, si UEFA dhe FIFA, lidhur me ankesën që u është drejtuar rreth organizimit të garave shtetërore nga Federata serbe, brenda territorit të Kosovës.

  Drejtuesit e Federatës së Futbollit të Kosovës thonë se janë në kontakte të vazhdueshme me UEFA-n dhe FIFA-n, dhe ...

 • Beogradi fajësohet për nxitje tensionesh te serbët e Kosovës

  16 Shtator, 2019

  Serbet e KosovesBeogradi zyrtar e ka rritur presionin ndaj qytetarëve serbë të Kosovës që në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit, ata të votojnë për Listën Serbe, thonë përfaqësuesit e tri subjekteve tjera politike rivale, koalicionit “Liria”, Partisë së Serbëve të Kosovës dhe Partisë së Pavarur Liberale, të cilat i takojnë komunitetit serb të ...

 • BE-ja do të vëzhgojë zgjedhjet në Kosovë

  13 Shtator, 2019

  MogheriniBashkimi Evropian do të vëzhgojë zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë që mbahen më 6 tetor, duke e cilësuar këtë veprim dëshmi të përkushtimit ndaj proceseve demokratike në Kosovë.

  Shefja e politikës së Jashtme të BE-së nw largim, Federica Mogherini ka emëruar anëtaren e Parlamentit Evropian, Viola von Cramon-Taubadel, shefe të Misionit Vëzhgues.

  Në një njoftim të zyrës së zonjës Mogherini ...

 • Incidenti/ Burri i ministres Shahini sulmon fizikisht zyrtarin e Lëvizjes Vetëvendosje

  12 Shtator, 2019

  shahiniBurri i ministres së Arsimit Besa Shahini, Dardan Molliqaj ka sulmuar fizikisht zyrtarin e Lëvizjes Vetëvendosje Haki Abazi.

  Incidenti ka ndodhur në ambientet e redaksisë së televizionit T7.

  Sipas asaj që raporton Kallxo.com Haki Abazi ka qenë në korridor në dalje të studios pas debatit në T7, bashkë me Rexhep Hotin, dhe Dardan Molliqaj ka shkuar me zë kërcënues, ia ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"