LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosova në agjendën e Këshillit të Sigurimit më 21 tetor

  5 Tetor, 2020

  KBKëshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të mbajë takimin informues të radhës për Kosovën më 21 tetor. Është ky takimi i dytë për këtë vit, pas atij të mbajtur më 24 prill.

  Rusia drejton aktualisht presidencën mujore të Këshillit të Sigurimit. Ambasadori rus pranë OKB, Vassily Nebenzia, shpjegoi se më 8 tetor Këshilli i Sigurimit do të mblidhet ...

 • IKShPK : prej 567 mostrave 56 raste pozitive dhe 69 të shëruar!

  4 Tetor, 2020
  masat kunder covidGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 567 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 56 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve nuk ...
 • IKShPK : prej 544 mostrave 53 raste pozitive, 3 raste të vdekjes dhe 56 të shëruar!

  3 Tetor, 2020
  covid komunatGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 544 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 53 raste pozitive.
  Brenda 24 ...
 • Vuçiq: Ne duam një kompromis me shqiptarët

  3 Tetor, 2020

  Vucic“Unë jam kundër ruajtjes së konfliktit të ngrirë dhe ne po përpiqemi të bëjmë një kompromis me shqiptarët”, ka deklaruar të shtunën në Beograd, presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq.

  Ai këto komente i bëri në hapjen e dialogut të tretë për çështjen e Kosovës me përfaqësuesit e Konventës Kombëtare për Bashkimin Evropian, konventë kjo që bashkon rreth 700 organizata të ...

 • Shengeni rajonal/ Rama: Projekti i fëmijëve tanë, transformues për zgjidhjen përfundimtare të njohjes së Kosovës nga Serbia

  2 Tetor, 2020

  Hoti RamaKryeministri Edi Rama në një konferencë të përbashkët për shtyp me homologun kosovar Hoti duke folur për marrëveshjet e firmosura sot, tha se faktet flasin për progres mes dy vendeve.

  Por kryeministri Edi Rama i mëshoi edhe rëndësisë së Shengenit rajonal: “Asnjë marrëveshje e nënshkruar mes nesh nuk ka mbetur në letër, ose ka përfunduar ose ...

 • Gjuriq: Pa formimin e Asociacionit nuk ka përparim në dialog

  1 Tetor, 2020

  Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq.Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, deklaroi se “është e pamundur të paramendohet ndonjë përparim thelbësor në dialog (mes Kosovës dhe Serbisë) derisa të formohet Asociacioni i Komunave Serbe me të gjitha kompetencat e dakorduara”.

  Ai tha se formimi i Asociacionit është “një detyrim i ...

 • Boehler: Përparimi ekonomik në interes të popujve të Kosovës dhe Serbisë

  1 Tetor, 2020

  BoehlerShefi Ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Financiar, Adam Boehler, përgëzoi të enjten gjatë një konference online me gazetarë, udhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë për angazhimin e tyre, siç tha, në përpjekjet e përbashkëta për normalizim të marrëdhënieve ekonomike në mes të dyja vendeve.

  Komentet e zotit Boehler pasojnë nënshkrimin e letrave të interesit me ...

 • Kosnett: Të shfrytëzohet angazhimi amerikan dhe evropian për rajonin

  1 Tetor, 2020

  KosnettAmbasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett, tha sot se mandati i Gjykatës së Posaçme për krime lufte me seli në Hagë nuk ka skaduar dhe se çdo shpjegim tjetër është i pasaktë.

  Ai i bëri këto komente gjatë një bashkëbisedimi online me gazetarë, duke vlerësuar pohimet se mandati i gjykatës ka skaduar tashmë.

  Në muajin gusht, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ...

 • IKShPK : prej 589 mostrave 43 raste pozitive dhe 123 të shëruar!

  1 Tetor, 2020
  covid komunatGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 589 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 43 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë raportuar dy raste të vdekjes ...
 • IKShPK : prej 580 mostrave 46 raste pozitive dhe 62 të shëruar!

  30 Shtator, 2020
  covid komunat
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 580 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 46 raste pozitive.
  Brenda 24 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"