LAJMET NGA KOSOVA

 • Me 22 gusht shpërbëhet Kuvendi i Kosovës

  5 Gusht, 2019

  Kuvendi i KSKryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur sot që me 22 gusht të vendoset për shpërbërjen e Parlamentit. Kjo nënkupton se Kosova do të shkojë së shpejti në zgjedhje të jashtëzakonshme.

  Pas mbledhjes së kryesisë së Kuvendit të Kosovës, të gjithë përfaqësuesit e partive politike konfirmuan se kryesia e Kuvendit ka rënë dakord që me datën 22 të ...

 • Thaçi: I gatshëm t’i shpall zgjedhjet nëse nuk ka një zgjidhje tjetër

  31 Korrik, 2019

  Thaci DakaPresidenti i Kosovës Hashim Thaçi tha të mërkurën se është i gatshëm që t’i shpall zgjedhjet e reja, nëse partitë politike nuk janë në gjendje të gjejnë zgjidhje pas dorëheqjes së kryeministrit të vendit.

  Ai citohet të ketë thënë këtë pas një takimi me kryetaren e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, ku është diskutuar për gatishmërinë e këtij ...

 • Hidrocentrale në Kosovë. Balanca mes nevojave energjetike e mbrojtjes së mjedisit

  31 Korrik, 2019

  HidrocentraleRrjedha e lumit Lumbardh në grykën e Deçanit në Kosovën perëndimore, është shndërruar në çështje përplasjesh në mes të atyre që synojnë ndërtimin e hidrocentraleve dhe mbrojtësve të mjedisit.

  Përgjatë rrjedhës së tij kanë mbirë katër projekte hidrocentralesh, duke nxitur reagimin dhe protestat e banorëve të drejtuara nga organizata mjedisore ERA.

  Fatos Lajçi nga kjo organizatë, thotë se këto ndërtime po ...

 • Ramush Haradinaj sot udhëton për në Hagë

  23 Korrik, 2019

  RamushKryeministri i Kosovës në dorëheqje Ramush Haradinaj, zyrtarisht i njoftoi krerët e institucioneve e partive politike për dorëheqjen e tij, duke kërkuar zgjedhje të parakohshme. Haradinaj niset për në Hagë.

  Kryeministri i Kosovës në dorëheqje, Ramush Haradinaj, përmes një letre i njoftoi zyrtarisht krerët e institucioneve qendrore dhe shefat e grupeve parlamentare me vendimin e tij për dorëheqje të parevokueshme ...

 • Pas dorëheqjes së Haradinaj, Kosova shkon në zgjedhje në 8 Shtator

  22 Korrik, 2019

  RamushPas dorëheqjes së Kryeministrit Ramush Haradinaj mësohet se Kosova do të shkojë në zgjedhje të parakohshme në datën 8 shtator.

  Sipas ligjit, zgjedhjet e parakohshme duhet të mbahen jo më herët se 30 ditë dhe jo më vonë se 45 ditë. Për këtë arsye, burime të RTK-së bëjnë me dije se Presidenti Thaçi ka vendosur që, në përputhje me afatet ...

 • Ramush Haradinaj jep dorëheqjen

  19 Korrik, 2019

  Ramush HKryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, paraqiti dorëheqjen pasi ka marrë ftesë për t’u marrë në pyetje në Hagë.

  Ai tha se është thirrur në Prokurorinë e Posaçme për krime lufte në Hagë ku do të paraqitet javën që vjen.

  Zoti Haradinaj tha se nuk mund të lejonte që të paraqitej atje në cilësinë e kryeministrit dhe për këtë arsye ...

 • Ramush Haradinaj jep dorëheqje, ftohet nga Specialja

  19 Korrik, 2019

  RamushRamush Haradinaj ka dhënë dorëheqje nga posti i kryeministrit të Kosovës. Shkaku Specialja.

  Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka dhënë dorëheqje nga posti i ti. Në një konferencë bukur emocionale, Haradinaj tha sej vendimi e ka marrë pas njjë thirrje nga Specialja si i dyshuar për krime lufte.

  Haradinaj e ka lexuar letrën e dorëheqjes në përfundimin e mbledhjes ...

 • Jehona e vizitës së presidentit francez në Beograd

  16 Korrik, 2019

  Macron VucicPresidenti francez, Emmanuel Macron, përmbylli vizitën dyditëshe në Beograd, duke paralajmëruar një nismë të re për ripërtëritjen e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  Ai tha gjatë qëndrimit në Beograd se do të organizojë një takim në Paris ndërmjet palëve bashkë me kancelaren gjermane Angeka Merkle, dy javë pasi që një nismë e tillë e të ...

 • Ballkani Thaçi: Zaev shfajësohet për deklaratat për ndryshim kufijsh

  12 Korrik, 2019

  ThaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tha, se kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i ka telefonuar për t’i kërkuar falje lidhur me deklaratat, ku ai e përmend presidentin Thaçi në një plan për ndryshim kufijsh.

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i ka kërkuar falje për disa deklarata që u bënë ...

 • Përse Kosova refuzon pjesëmarrjen në samitin e Sarajevës?

  10 Korrik, 2019

  PrishtinaKosova nuk po merr pjesë në Samitin rajonal që po zhvillohet (09.07) në Sarajevë, sepse ftesa për Kosovën ishte bërë me fusnotë dhe jo si për të gjitha shtetet e tjera të rajonit.

  Presidenti i Kosovës thotë, se Kosova nuk merr pjesë në Samitin e Sarajevës përderisa nuk trajtohet e barabartë me shtetet e rajonit. Millorad Dodik thotë, se formati ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"