LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë, shtetasi rus i UNMIK-ut shpallet person i padëshiruar

  31 Maj, 2019

  Barikada mitroviceKryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, tha të premten se ka kërkuar nga ministria e Jashtme që shtetasi rus, Mikhail Krasnoshchenkov, punonjës i Misionit të Kombeve të Bashkuara të shpallet person i padëshiruar.Ai ishte ndaluar të martën gjatë operacionit të policisë së Kosovës në veriun e banuar me shumicë serbe për arrestimin e personave të dyshuar për përfshirje në ...

 • Anët pozitive dhe negative në raportin për Kosovën

  30 Maj, 2019

  Hahn RamushAutoritetet në Kosovë vlerësojnë se raporti i progresit për Kosovën është real. Por nuk pajtohen me disa rekomandime. Taksa ndaj mallrave të Serbisë nuk hiqet.

  Prishtina zyrtare i pranon konstatimet në raportin e progresit për Kosovën, por nuk pajtohet me rekomandimin e thënë qartë në raport që Kosova duhet ta heqë taksën ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnje-Hercegovinës, sepse ...

 • BE-ja kërkon sërish heqjen e tarifave të Kosovës ndaj mallrave serbe

  29 Maj, 2019

  Mogherini HahnShefja e politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini dhe komisionari për Zgjerim, Johannes Hahn, i kërkuan të mërkurën sërish Kosovës që të heqë tarifat prej 100 për qind të vendosura ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina.

  Komentet ishin pjesë e publikimit të Raportit vjetor të Zgjerimit, i cili përcakton përparimin që kanë bërë vendet që ...

 • Operacion arrestimesh në Kosovë – tensione në veri

  28 Maj, 2019

  Polica e KSPolicia e Kosovës tha se ka ndaluar një numër zyrtarësh policor dhe disa qytetarë në një operacion në disa komuna në Kosovë dhe është përballur me rezistencë të armatosur në veriun e banuar me shumicë serbe, me ç’rast një pjesëtar i policisë është plagosur lehtë.

  Miradije Kelmendi, nga Inspektorati Policor i Kosovës tha se gjatë operacionit janë kryer ...

 • Shumë të arrestuar dhe të plagosur në veri të Kosovës

  28 Maj, 2019

  Policia e ksGjatë një aksioni të Policisë së Kosovës në veri të vendit dhe ne Drenicë, janë arrestuar shumë persona. Policia njofton për të plagosur me armë zjarri.

  Një operacion në shkallë të gjërë zhvilloi sot (28.05.2019) Policia e Kosovës në veri të vendit dhe në Drenicë, duke arrestuar rreth 20 zyrtarë doganorë, zyrtarë të policisë dhe qytetarë që dyshohet ...

 • Rezultatet e zgjedhjeve evropiane – sfiduese për Kosovën

  27 Maj, 2019

  PrishtinaPërfundimi i zgjedhjeve për Parlamentin Evropian dhe rezultatet e tyre lanë të hapura debatet se si mund të pasqyrohen ato në aspiratat integruese të vendeve të Ballkanit Perëndimor, përfshirë edhe Kosovën.

  Njohës të çështjeve të integrimeve evropiane në Kosovë thonë se me gjithë rezultatet pozitive të partive që mbështesin Bashkimin Evropian si tërësi, çështja e integrimeve për vendet e Ballkanit ...

 • Kosovë: Veseli mohon pretendimet për përfshirje në veprime kriminale

  23 Maj, 2019

  VeseliKryetari i kuvendit të Kosovës mohoi përfshirje në akte kriminale pas publikimit të një videoje, ku shihen disa persona duke numëruar para dhe ku lakohet emri i tij. Vetëvendosja kërkon dorëheqjen e kreut të kuvendit.

  Kryetari i kuvendit të Kosovës Kadri Veseli, hodhi poshtë çdo mundësi për përfshirjen e tij në ndonjë rast të krimit të organizuar dhe keqpërdorimit. Në ...

 • Zgjedhje të qeta në veri të Kosovës: Lista Serbe fiton katër komunat

  20 Maj, 2019

  zgjedhje ne veri te kosovesSubjekti politik Lista Serbe që ka mbështetjen e Beogradit, ka fituar në katër komunat në veriun e Kosovës, Mitrovicë të Veriut, Zvecan, Leposaviq dhe Zubin Potok.

  Zgjedhje normale dhe të qeta u zhvilluan të dielën në katër komunat veriore të Kosovës, Mitrovicë të Veriut, Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok, komuna këto të banuara me shumicë serbe. ...

 • SHBA: Nuk ka viza për ata që janë të përfshirë në korrupsion në Kosovë

  16 Maj, 2019
  SHBA
 • Kosovë, komisioni hetimor për dëbimin e shtetasve turq përfundoi raportin

  15 Maj, 2019

  shtetasit turqKomisioni parlamentar që po heton operacionin e dëbimit të gjashtë shtetasve turq, një vit më parë, miratoi të mërkurën projekt raportin mbi operacionin dhe bëri thirrje që çështja të trajtohet nga prokuroria e posaçme e Kosovës.

  Kryesuesi i këtij komisioni, Xhelal Sveçla, tha se komisioni ka konstatuar dhjetëra shkelje nga institucionet e vendit ndërsa, sipas tij, urdhrin për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"