LAJMET NGA KOSOVA

 • Të enjten raundi i ri i bisedimeve Kosovë – Serbi

  7 Nentor, 2018

  Vucic Mogherini ThaciShefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka ftuar presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në një takim të ri të enjten më 8 nëntor.

  Në një njoftim të zyrës së zonjës Mogherini, thuhet se “në takim pritet që të dy presidentët të konfirmojnë gatishmërinë e tyre për intensifikimin e ...

 • Reagon BE pas konfliktit të ri tregtar Kosovë – Serbi

  7 Nentor, 2018

  BEPas ngritjes nga Kosova të tarifës së importit për Serbinë, zëdhënësja e BE-së ka kërkuar sqarim urgjent dhe tërheqje të vendimit të qeverisë së Kosovës për të shtuar taksat për mallrat serbe.

  Zëdhënësja e BE-së për Çështjet e Politikës së Jashtme, Maja Kocijančič, ka kërkuar sqarim urgjent dhe tërheqje të vendimit të së martës të qeverisë së Kosovës, për futjen e ...

 • Kosova rrit taksat për mallrat serbe

  7 Nentor, 2018

  kembimoreQeveria e Kosovës u vendosi taksa shtesë mallrave të Serbisë. Reagon BE dhe Beogradi, i cili thotë se veprimi i qeverisë së Kosovës pamundëson dialogun.

  Vendimi i qeverisë së Kosovës për taksë shtesë për mallrat serbe, për BE-në është “shkelje e obligimeve të Kosovës” sipas marrëveshjes së CEFTA-s. Beogradi thotë se veprimi i qeverisë së Kosovës pamundëson dialogun.

  Qeveria e Kosovës ...

 • Kurz: Serbia mund të hyjë në BE vetëm nëse Beogradi dhe Prishtina gjejnë një zgjidhje

  6 Nentor, 2018

  Kurz VucicKancelari austriak Sebastian Kurz tha të hënën se Serbia nuk do të mund të hyjë në Bashkim Evropian pa gjetur një zgjidhje me Kosovën dhe kjo sipas tij është kushti kryesor drejt kësaj rruge.

  Ai i bëri këto komente një ...

 • Kurz në Ballkan: Austria do të japë votën për Kosovën në Interpol

  6 Nentor, 2018

  Kurz VucicHistoria të mbetet histori! Kancelari austriak, Sebastian Kurz që ndodhet për vizitë në Ballkan bën thirrje në Beograd për lënien pas të së shkuarës në emër të paqes e stabilitetit. Të martën ai qëndron në Kosovë.

  Para vizitës në Kosovë, kancelari austriak, Sebastian Kurz, ka bërë të ditur se Austria do të japë votën pro Kosovës për t’u bërë ...

 • Kancelari austriak Sebastian Kurz viziton Ballkanin

  5 Nentor, 2018

  KurzKancelari austriak, Sebastian Kurz viziton të hënën Beogradin, ndërsa të martën qëndron në Kosovë, ku priten takime me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministrin Ramush Haradinaj.

  Të hënën (05.11) kancelari austriak, Sebastian Kurz viziton Beogradin, ku ai takohet me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministren, Ana Brnabic. Një ndër temat kryesore të bisedimeve si në Boegrad edhe në ...

 • Ballkani dhe hija e Luftës I Botërore

  3 Nentor, 2018

  Paqja e ParisitMë 11 nëntor udhëheqës botërorë do të mblidhen në Paris për të kujtuar 100 vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore, një ndër konfliktet më të përgjakshme që ka njohur njerëzimi dhe që la gjurmë të thella në pejsazhin gjeopolitik të globit për dekada me radhë. Kolegia Ardita Dunellari bisedoi me dy historianë mbi trashëgiminë kryesore ...

 • Parlamenti debaton në Prishtinë – Thaçi bisedon me Serbinë në Bjellorusi

  1 Nentor, 2018

  kuvendi ksPartitë politike në parlamentin e Kosovës dështuan të enjten të harmonizojnë një rezolutë rreth bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, rreth së cilës diskutuan gjatë tërë ditës së mërkurë.

  Në tekstin e rezolutës së propozuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës e cila mori 50 vota dhe rrjedhimisht nuk u miratua, thuhet se “Kuvendi i Kosovës rithekson se kushtetuta ...

 • FSK forcë shumëetnike – Beogradi apel serbëve t’i qendrojnë larg kësaj trupe

  1 Nentor, 2018

  fskSHBA-ja dhe Gjermania kritikojnë thirrjen e Presidentit serb Aleksandër Vuҁiq dejtuar serbëve të që mos të marrin pjesë në Forcën e Sigurisë së Kosovës.

  Autoritetet e Prishtinës dhe përfaqësues ndërkombëtar thonë se Forca e Sigurisë së Kosovës, (FSK) do të jetë forcë shumëetnike, ndërsa kritikojnë rolin e Beogradit, i cili po u bën thirrje hapur serbëve që të largohen nga ...

 • Kryeprokurori i Posaçëm për Kosovën, viziton Prishtinën

  30 Tetor, 2018

  Jack Smith 1Kryeprokurorit në Dhomat e Specializuara, siç quhet Gjykata e Posaçme që do të trajtojë pretendimet për krime të luftës dhe të pasluftës në Kosovë, Jack Smith, po qëndron në vizitën e tij të parë në Kosovë, që kur mori këtë post.

  Të martën ai u takua me ministrin e Drejtësisë së Kosovës, Abelard Tahiri si dhe me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"