LAJMET NGA KOSOVA

 • Zgjedhjet parlamentare të Serbisë mbahen edhe në Kosovë

  20 Qershor, 2020

  metlaAutoritetet e Kosovës nuk ndihmojnë mbajtjen e zgjedhjeve të Serbisë në vendbanimet me shumicë serbe. Mbarëvajtjen e procesit dhe grumbullimin e votave do ta bëjë misioni i OSBE-së në Kosovë.

  Në Kosovë në vendbanimet me shumicë serbe do të zhvillohet procesi i votimit për zgjedhjet parlamentare të Serbisë që zhvillohen të dielën me 21 qershor. Autoritet e Kosovës nuk ndihmojnë në këto ...

 • BARTJA E MASKAVE MBETET OBLIGATIVE!

  19 Qershor, 2020

  IKSHPKInstitutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike i drejtohet qytetarëve me një apel:

  Si pasojë e mos bartjes së maskave nga ju, qytetarë të nderuar, po rrezikohet shëndeti i juaj dhe i qytetarëve të tjerë dhe po rëndohet situata e përgjithshme epidemiologjike që po mbahet nën kontroll me mund të madh të ekipeve të profesionistëve të Institutit Kombëtar.

  Pakujdesia e juaj shton rrezikun e përhapjes ...

 • Vuçiç: Pa lëshime ndaj Kosovës heqim dorë prej BE-së

  19 Qershor, 2020

  LavrovGjatë takimit në Beograd me kreun e diplomacisë ruse Sergej Lavrov, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç kërkoi lëshime ndaj Serbisë. Lavrov: Moska duhet të miratojë çfarëdolloj marrëveshjeje mes Serbisë dhe Kosovës.

  Gjatë takimit në Beograd me kreun e diplomacisë ruse Sergej Lavrov, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç kërkoi lëshime. Nëse është vetëm antarësia në BE oferta për njohjen e Kosovës, vendi im ...

 • Grenell për bisedimet Kosovë – Serbi: SHBA-të do të përqendrohen në ekonomi – BE-ja në politikë

  19 Qershor, 2020

  grenellI dërguari i posaçëm i presidentit amerikan, Donald Tump për bisedimet e paqes Kosovë – Serbi, Richard Grenell, tha të mërkurën në një intervistë me Gazetën Express se takimi i udhëheqësve të të dyja vendeve me 27 qershor në Shtëpinë e Bardhë, do të jetë i përqendruar vetëm në çështjet ekonomike.

  Ai tha se ka shumë thashetheme për këto bisedime ...

 • “Sa bukur me ditë me rrejt”

  19 Qershor, 2020

  Çun LajçiDua me shkrua e kurgja mos me thanë
  me folë e kurkush vesh mos me m’marrë
  si ai që foli mbramë
  me pa e kurgja mos me kqyrë
  zani n’vesh me hi e mos me dalë
  me pasë gojë jo ftyrë
  me mbushë lugën kurgja e m’u ngi
  barku m’u fry m’u shfry
  n’gjumë me ra
  Me thanë shumë dua ...

 • Maas: Zgjidhjet politike në konfliktin Kosovë-Serbi duhet të jenë zgjidhje edhe me BE

  18 Qershor, 2020

  Heiko MaasMinistri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas për DW thekson, se vendet e Ballkanit Perëndimor, që duan perspektivë europiane, duhet edhe për zgjidhjet politike, veçanërisht në konfliktin Kosovë-Serbi, të gjejnë zgjidhje me BE.

  Vendet e Ballkanit Perëndimor duan të gjitha një perspektivë europiane. Nëse e duan këtë atëherë edhe tek zgjidhjet politike, veçanërisht tani në konfliktin Kosovë-Serbi, ato duhet të jenë zgjidhje ...

 • SHTATËDHJETË E SHTATË RASTE ME COVID-19!

  17 Qershor, 2020

  IKSHPKInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka njoftuar se sot më 17 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 437 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

  Me SARS-CoV-2, janë konfirmuar 77 raste.

  Rastet pozitive janë nga: komuna e Prishtinës 21 (sipas vendbanimit: 20 raste Prishtinë, 1 Hajvali), ...

 • Pikëpamje të ndryshme në Kosovë dhe Serbi rreth takimit në Washington

  17 Qershor, 2020

  Grenell Thaci VucicFtesa e ambasadorit Richard Grenell, i dërguar i posaçëm i presidentit Donald Trump për bisedimet Kosovë – Serbi, për një takim në Shtëpinë e Bardhë më 27 qershor, është shndërruar në temë diskutimesh në Kosovë dhe në Serbi.

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë me Zërin e Amerikës tha se pret njohje të ndërsjellë nga ...

 • Shtypi gjerman për Kosovën: SHBA e le mënjanë BE

  17 Qershor, 2020

  shtypi gjermanSHBA do të pajtojë Kosovën dhe Serbinë! Shtypi gjermanishtfolës i kushton vëmendje takimit të pritshëm mes përfaqësuesve të Kosovës e Serbisë në Shtëpinë e Bardhë më 27 qershor për zgjidhjen e konfliktit mes dy vendeve.

  Gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” në artikullin e saj me titull “Të fitosh pikë në Ballkan” thekson, se një takim ballkanik në Shtëpinë e Bardhë, sipas administratës ...

 • O’Brien: Mezi presim diskutimet Kosovë – Serbi në Shtëpinë e Bardhë

  16 Qershor, 2020

  O BrienKëshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, Robert O’Brien tha të martën mbrëma se Shtetet e Bashkuara mezi po presin për takimin e paralajmëruar për 27 qershor në Shtëpinë e Bardhë, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  Në një postim në rrjetin twitter zoti O’Brien shkroi se është i kënaqur “të presë udhëheqësit e Serbisë dhe Kosovës me Richard Grenellin në Shtëpinë e Bardhë. Shtetet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"