LAJMET NGA KOSOVA

 • Engel: Do të bëj gjithçka për të ndihmuar Kosovën dhe Shqipërinë

  20 Nentor, 2019

  Kongresmeni amerikan Eliot EngelKongresmeni amerikan Eliot Engel paralajmëron kundër idesë së ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Kryetari i Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Marrëdhëniet me Jashtë i tha Zërit të Amerikës, se shpreson që qeveria e ardhshme e Kosovës të ketë një bazë sa më të gjerë dhe se do të bëjë të pamundurën për të ...

 • Zvarritjet e procesit zgjedhor në Kosovë

  14 Nentor, 2019

  zgjedhjetDeri në tri javë mund të zgjasë procesi i rinumërimit të mbi 1400 vendvotimeve në Kosovë. Çertifikimi i rezultatit përfundimtar të zgjedhjeve parlamentare të zhvilluara në shtator duhet të presë ende.

  Procesit të zgjedhjeve të 6 tetorit në Kosovë nuk po i shihet fundi, ndonëse KQZ-ja shpalli rezultatet përfundimtare, por ishte Komisioni për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) që ...

 • Në Kosovë kundërshtohet ashpër “mini-Shengeni ballkanik”

  12 Nentor, 2019

  Rama Zaev VucicReagime të ashpra në Kosovë pas takimit të Ohrit. Politikat e mini-Shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve e i çojnë në strofullën euroaziatike të dominuar nga Rusia, thotë Isa Mustafa.

  Në Kosovë është kundërshtuar në mënyrë kategorike përfshirja në një iniciativë rajonale, apo siç tashmë po quhet nisma për një “Minishengen Ballkanik”, ku ...

 • Kosovë: Shpallen rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve

  7 Nentor, 2019

  zgjedhjetLëvizja Vetëvendosja është partia fituese e zgjedhjeve parlamentare. Por për krijimin e qeverisë asaj i duhet një partner koalicioni.

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, pas një muaji numërimi, rinumërimi të votavenë disa qendra elektorale dhe shqyrtimi procedural, më në fund shpalli rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 6 tetorit. Lëvizja Vetëvendosja doli partia e parë fituese e këtyre zgjedhjeve, ...

 • Kosovë: Kadri Veseli ftohet nga Gjykata Speciale

  7 Nentor, 2019

  Kadri VejseliIsh-kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli më 4 dhjetor do të udhëtojë për në Hagë. Ai njoftoi se ka marrë ftesë nga Gjykata Speciale për Krime Lufte në Kosovë.

  Kryetari i PDK-së dhe ish-kryetari i kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, njoftoi se ka marrë ftesë nga Gjykata Speciale për Krime Lufte në Kosovë dhe në fillim të dhjetorit ...

 • PSD-ja mbetet veç me 1 deputete

  7 Nentor, 2019

  psdPartia Socialdemokrate e Shpend Ahmetit, ka mbetur me veç një deputet. Është Natyra Kuçi që do të bëhet deputete e Kuvendit të Kosovës në legjislaturën e shtatë.

  Kuçi ka marrë gjithsej 4.452 vota.

  Asnjë nga ish 12 deputetët e Partisë Social Demokrate, dikur të LVV-së, nuk ka arritur të bëhet përsëri deputet.

  koha

 • Kosovë/ KQZ: Nesër shpallen rezultatet përfundimtare

  6 Nentor, 2019

  auto_Albin-Kurti-Vjosa-Osmani-Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të veprojë në përputhje me ligjin për zgjedhjet e përgjithshme lidhur me shpalljen e rezultateve përfundimtare.

  Ligji për zgjedhjet e përgjithshme e lejon mundësinë që të bëhet ankesë brenda 24 orëve në PZAP lidhur me administrimin e numërimit në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve. Prandaj, duke e ditur se ...

 • Kurti: Për Astritin është i domosdoshëm një hetim i ri profesional

  25 Tetor, 2019

  KurtiLideri i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, ka komentuar sot raportin e ekspertizës së mjekëve zviceranë të rastit të vdekjes së Astrit Deharit, i cili ka kërkuar fillimin e një hetimi të ri, të pavarur, profesional, pasi që sipas tij, ai zviceran ka përjashtuar mundësinë e vetëvrasjes.

  Kurti edhe pse shprehet i bindur se ish-aktivisti i VV-së është mbytur, ka thënë ...

 • Pritshmëritë e Shteteve të Bashkuara për dialogun Kosovë-Serbi

  25 Tetor, 2019

  PalmerI dërguari i Posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer bëri thirrje për rifillimin e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë në një seancë të Komisionit të Jashtëm të Senatit. Zoti Palmer tha se Shtetet e Bashkuara janë të angazhuara në arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse, por se palët duhet të tregojnë se janë po aq të përkushtuara për normalizim sa ...

 • Kosovë/ Nesër përfundon numërimi dhe rinumërimi i votave

  25 Tetor, 2019

  vendvotimiNë Qendrën për Numërim dhe Rezultateve është duke vazhduar numërimi i fletëvotimeve me kusht dhe fletëvotimeve të personave me nevoja të veçanta, ku nga gjithsej 26 mijë e 819 fletëvotime deri tani janë numëruar 13 mijë e 804 vota. Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi tha se deri nesër pritet të përfundoi procesi i numërimit të fletëvotimeve ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"