LAJMET NGA KOSOVA

 • Phillips: Ballkani, vija e re e frontit në ballafaqimin Moskë-Uashington

  31 Maj, 2017

  David Philips, drejtori i Institutit për Paqe në Universitetin Kolumbia në New York, tha sot në Prishtinë se një vijë e re e frontit në luftën e ftohtë të Rusisë me Shtetet e Bashkuara, shtrihet në Ballkan.

  Sipas zotit Philips, Rusia qëndron prapa veprimeve destabilizuese të Serbisë kundruall Kosovës, ndërsa në rrafshin ndërkombëtarë ai tha se Rusia po tenton të ndërhyjë në procese demokratike në mbarë botën duke marrë shembull edhe ...

 • Kosovë, Hapet fushata elektorale

  31 Maj, 2017

  MitingAmbasada amerikanë në Prishtinë bëri thirrje të mërkurën për shmangien e çdo forme të dhunës e frikësimit gjatë fushatës dhe ditën e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë.

  Në mesnatë partitë politike hapën edhe zyrtarisht fushatën dhjetëditëshe për zgjedhjet e 11 qershorit, ndonëse fushata në terren ka filluar që me shpalljen e këtyre zgjedhjeve në fillim të këtij muaji. 26 ...

 • Partitë në Kosovë duhet të publikojnë burimet financiare

  30 Maj, 2017

  parlamenti ksPërfaqësues të BE-së thonë se transparenca financiare e partive e rritë besimin tek elektorati. Ata thonë se zgjedhjet mbahen në kohë kritike për Kosovën. BE-ja është e gatshme që të ofrojë vëzhgues në këtë proces.

  Partitë politike që do të garojnë në zgjedhjet e 11 qershorit, nënshkruan një deklaratë për rritjen e transparencës financiare, gjatë fushatës zgjedhore, e cila ...

 • IFIMES: Shkon Thaçi, vjen Kurti

  28 Maj, 2017

  kurti-thaciInstituti ndërkombëtar për studime ballkanike e të Lindjes së Afërt (IFIMES) nga Lubjana lidhur me zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare në Kosovë më 11 qershor, vlerëson se “plani i shteteve udhëheqëse të botës është që nga skena politike e Kosovës të eliminohet shumica e liderëve aktualë, ndër të cilët edhe Hashim Thaçi, kryetari aktual kosovar”, transmeton Koha.net.

  Në analizën me titull ...

 • Daka: KQZ-ja s’mund të fajësohet pse mijëra mërgimtarë nuk do të mund të votojnë

  28 Maj, 2017

  Valdete Daka PDKKryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, Valdete Daka, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se zgjedhjet e parakohshme, ishin shumë sfiduese, marrë parasysh afatet e shkurtra kohore për organizimin e tyre.

  Ajo pranon se një pjesë e diasporës nuk do të mund të votojë, por thotë se KQZ nuk mund të fajësohet, ngase ...

 • Kurti thotë se do t’i ulë pagat e zyrtarëve të lartë të shtetit

  26 Maj, 2017

  KurtiKandidati i Vetëvendosjes për kryeministër, Albin Kurti ka thënë se do t’i ulë pagat e zyrtarëve të lartë të shtetit.

  Ish-kryetari i VV-së ka premtuar se pagat e zyrtarëve të lartë nuk do të jenë më shumë se dyfishi i pagës mesatare në Kosovë.

  Përderisa pagat mujore në Kosovë sillen nga 130 deri në mbi 400 euro, deputetët e Kuvendit të ...

 • Nju Jork, aktivitet për Kosovën: të ftuar nderi Lorik Cana e Eliot Engel

  26 Maj, 2017

  CanaYlli i futbollit, Lorik Cana, dhe kongresmeni amerikan Eliot Engel ishin të ftuarit e nderit në një mbrëmje gala të enjten në Nju Jork, kushtuar çështjes së edukimit cilësor të të rinjve në Kosovë. Organizator i mbrëmjes ishte Fondi Kosovë-Amerikë i Edukimit, i njohur shkurt me emrin KAEF.

  Lorik Cana njihet si një ndër përfaqësuesit më në zë të Kosovës ...

 • Yee: Liderët ballkanas, të përgjegjshëm. S’ka Shqipëri të madhe

  25 Maj, 2017

  YeeEdhe pse emri i tij u përfol gjatë si personi i cili mundësoi gjetjen e zgjidhjes për ngërçet politike në Shqipëri dhe Maqedoni, zv.ndihmës sekretari i Shtetit Hoyt Brian Yee, në një intervistë për “European Western Balkans”, ai nënvizon se merita u takon vetëm politikanëve të këtyre vendeve.

  “Merita e vërtetë u takon liderëve të ...

 • Kurti: Drenasin ata që e kanë konsideruar bastion, e kanë shkatërruar

  24 Maj, 2017

  Albin KurtiIsh-lideri i Lëvizjes Vetëvendosje dhe i nominuari për kryeministër të Kosovës, Albin Kurti, ka vizituar sot Drenasin. Ai përmes një postimi në Facebook ka shkruar se Drenasi dikur ka qenë i industrializuar, e sot falë privatizimit të korruptuar, është varfëruar.

  Shkrimi i plotë i Albin Kurtit:

  Që Lëvizja po rritet në krejt Kosovën, e vërteton entuziazmi që gjetëm në Drenas, ...

 • Banka Botërore miraton kuadrin e ri të partneritetit me Kosovën

  24 Maj, 2017

  World BankBanka Botërore bëri të ditur se “bordi i drejtorëve të kësaj banke, ka miratuar Kuadrin e Partneritetit me Kosovën për periudhën 2017-2021, me të cilën synohet të ndihmohet Kosova për t’u krijuar qytetarëve mundësi për jetë më të mirë”.

  Në njoftimin e Bankës Botërore në Kosovë thuhet se “financimi për projekte në Kosovë gjatë kësaj periudhe vlerësohet se do ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"