LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë: Reagime pas miratimit të ligjeve për ushtrinë

  15 Dhjetor, 2018

  ushtria e KSMiratimi i ligjeve nga parlamenti i Kosovës që i hapin rrugë themelimit të ushtrisë, u prit me zemërim në veriun e vendit dhe kremtime në Prishtinë. Ekspertët e sigurisë thonë së pas votimit të sotëm fillon sfida e vërtetë e ngritjes së ushtrisë për të cilën është e domosdoshme mbështetja e aleatëve të Kosovës.

  Përfundimi i votimit të ...

 • Kosova do një ushtri të vetën

  12 Dhjetor, 2018

  ushtria e KSTë premten (14.12.) Kosova do të hapë rrugën për krijimin e ushtrisë së vet. Serbia kërcënon me reagim ushtarak. Kjo është një pikë kulmore e një spiraleje të përshkallëzimit verbal dhe faktit mes Serbisë dhe Kosovës.

  Kosova që nga nëntori ka rritur me 100 përqind tarifat doganore për importet nga Serbia. Një reagim ky ndaj pengimit që i ...

 • Haradinaj: Mogherini i ka çrregulluar bisedimet Kosovë – Serbi

  12 Dhjetor, 2018

  RamushKryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, kritikoi të martën shefen e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, për siç tha, çrregullimin e bisedimeve ndërmjet Kosovës e Serbisë.

  Ai i bëri këto komente një ditë pasi që zonja Mogherini tha se për Bashkimin Evropian është me rëndësi që “çfarëdo ‘korrigjimesh’ që të dyja palët mund ...

 • Prishtina nuk e heq tarifën doganore ndaj Serbisë

  12 Dhjetor, 2018

  qeveria e ksMinistri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas tha, që “Kosova duhet të anulojë ose të paktën të pezullojë tarifën prej 100 për qind ndaj mallrave serbe”. Por Prishtina diskuton mundësinë e masave të tjera ndaj Serbisë.

  Qeveria e Kosovës nuk e ka ndërmend ta haqë tarifën doganore për mallrat e Serbisë dhe Bosnjës e Hercegovinës, megjithë thirrjet e vazhdueshme ...

 • Haradinaj: Ushtria e Kosovës do të votohet me 14 dhjetor

  8 Dhjetor, 2018

  RamushNë Kosovë kryeministri, Ramush Haradinaj, tha të premten se nuk ka asnjë mëdyshje që ushtria e Kosovës do të votohet me 14 dhjetor. Komentet e tij pasuan mbështetjen që ambasadori amerikan në Kosovë u dha këtyre planeve, në të njëjtën ditë kur Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, paralajmëroi pasoja për Kosovën nëse ajo vazhdon me planet për votimin e ...

 • Stoltenberg: Prishtina përballet me pasoja serioze nëse e krijon ushtrinë

  6 Dhjetor, 2018

  Stoltenberg NATOSekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, e paralajmëroi Prishtinën zyrtare se do të “përballet me pasoja serioze nëse vazhdon me transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri të Kosovës”.

  Sipas Stoltenbergut, ky proces po udhëhiqet “në një moment mjaft të papërshtatshëm, pa u respektuar procedurat”.

  Këto deklarata, kreu i Aleancës Veriatlantike i bëri ...

 • Liberalizimi i vizave për Kosovën – Fajon: po humbasim shumë kohë

  4 Dhjetor, 2018

  FajonRaportuesja e Parlamentit Evropian për Liberalizmin e Vizave Tanja Fajon u shpreh në Bruksel, se: “pasi Kosova i ka përmbushur kushtet… qytetarët e Kosovës e meritojnë liberalizmin e vizave”.

  Raportuesja e Parlamentit Evropian për Liberalizmin e Vizave Tanja Fajon, të martën (4.12) u ndje e zhgënjyer lidhur me mungesën e vullnetit për liberalizmin e vizave për kosovarët dhe kërkoi nga ...

 • Johanes Hahn nuk e bind Prishtinën për heqjen e taksës

  3 Dhjetor, 2018

  HahnKryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj thotë, se taksa për mallrat e Serbisë hiqet kur Serbia ta njohë pavarësinë e Kosovës. Ndërkohë Vuçiq thotë, se nuk dialogon me Prishtinën, pa e hequr taksën ndaj produkteve serbe.

  Komisionari i BE-së për zgjerimin Johanes Hahn, u përcolli udhëheqësve politik kosovar mesazhin që Bashkimi Evropian synon që rajoni i Ballkanit të jetë një treg ...

 • Publikohen rezultatet e sondazhit të 28 nëntorit nga Pyper

  29 Nentor, 2018

  ALBKS

  Dëshira për t’u quajtur shqiptar lidhet ngushtë me dëshirën për ta pasur një komb, kurse 37.70 për qind e konsiderojnë 28 nëntorin ditë të thjeshtë pushimi, ani pse 87.80% mendojnë se duhet të jetë festë zyrtare.

  Pyper është platformë e avansuar teknologjike për realizimin e hulumtimeve dhe grumbullimit të të dhënave. Merrni pjesë në pyetësorë duke fituar bonuse që mund t’i ...

 • Sholtes: BE të mbajë premtimin për vizat – taksa komplikon situatën

  29 Nentor, 2018

  PE Kosova ReportParlamenti Evropian ka votuar rezolutën e përgatitur nga raportuesi për Kosovën, Igor Sholtes. BE duhet të mbajë premtimin për liberalizimin e vizave për Kosovën, por shprehet edhe shqetësimi për korrupsionin në vend.

  Parlamenti Evropian ka mirëpritur raportin e Komisionit Evropian dhe ka theksuar se është jetësore që kosovarëve t’u mundësohet udhëtimi pa viza”, thuhet në rezolutën e PE-së ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"