LAJMET NGA KOSOVA

 • ÇKA DUHET TË MËSOJMË NGA ARRESTIMI I FUNDIT I RAMUSH HARADINAJT?

  7 Janar, 2017

  haradinaj-arestimi

  Ramush Haradinaj do të na kthehet shpejt në Kosovë dhe do të na kthehet krenar e heroik si gjithmonë.

  Por, arrestimi i Ramush Haradinajt prej Gjykatës franceze mbas lëvizjes së lirë në vendet e mëdha të BE-së e edhe në vetë Francën, para disa muajsh, na solli pezmatim të pamatshëm në njërën anë ndaj kësaj gjykate, kurse në anën tjetër ...

 • Shtypi gjermanofon për arrestimin e Haradinajt

  6 Janar, 2017

  Ekstradimi i Haradinajt do të ishte një sensacion, shkruan ndër të tjera gazeta zvicerane “NZZ”. Politikanin kosovar Haradinaj e ndjek sërish hija e së shkuarës, e titullon artikullin gazeta gjermane TAZ.

  shtypi-gjermanDuke analizuar rrethanat e arrestimit të Ramush Haradinajt dhe reagimet që ka ngjallur arrestimi i tij në opnion, analisti i “Neue Zürcher Zeitung” pasi bën një përshkrim të figurës ...

 • Ramush Haradinaj mbetet në Francë

  5 Janar, 2017

  ramushi
  Një gjykatë në Francë vendosi që ish Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, të qëndrojë në paraburgim derisa Serbia të bëjë kërkesën formale për ekstradim.

  Ai u paraqit të enjten para një gjykate në qytetin Colmar të Francës lindore, një ditë pasi u ndalua nga policia franceze në bazë të një urdhër arresti të lëshuar nga autoritetet serbe, të ...

 • Serbia kërkon nga Franca ekstradimin e Ramush Haradinajt

  5 Janar, 2017

  ramushRamush Haradinaj pritet (05.01) të dalë para organeve të drejtësisë franceze. Ai u arrestua (04.01) në Aeroportin Bazel / Mulhousen nga policia franceze në bazë të një urdhër-arresti të lëshuar nga Serbia në vitin 2004.

  Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, pritet të dalë (05.01)para një gjykate franceze, njoftoi avokati i tij Arianit Koci. Haradinaj u arrestua në mbrëmjen e së ...

 • Jessen-Petersen: Kosova ka udhëheqje jashtë kohe dhe jashtë realiteti

  4 Janar, 2017

  jessen-petersenIsh-kryeadministratori i OKB-së në Kosovë, Soren Jessen Petersen, i tha Radios Evropa e Lirë se lidershipi në Kosovë është i jashtëkohshëm dhe jashtë realitetit. Ai tha se Kosova ka nevojë për “një gjeneratë të re të udhëheqësve politikë”, meqë siç tha “liderët e sotëm nuk po tregojnë asnjë vizion përveç vullnetit për të qëndruar në pushtet”.

  Në një intervistë me ...

 • Dialogu Kosovë – Serbi, në udhëkryq

  3 Janar, 2017

  dialogu-serbi-kosoveDialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, i lehtësuar nga Bashkimi Evropian, edhe gjatë vitit 2016 ishte një nga temat që ka dominuar skenën politike.

  Zyrtarët e Qeverisë së Kosovës, konsiderojnë se pavarësisht disa pengesave dhe vështirësive, dialogu ka dhënë rezultate.

  Ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri thotë se në kuadër të vizionit euroatlantik për shtetin e Kosovës dhe të ...

 • Aktakuzë politike, e montuar dhe në shkelje të Kodit të Procedurës Penale

  30 Dhjetor, 2016

  lvv_Aktakuza për terriorizëm ndaj katër aktivistëve të Lëvizjes VETËVENDOSJE! është shkelje e procedurave te Kodit Penal të Republikës së Kosovë Kosovës. Prokurori i rastit Abdurrahim Islami, i cili e ka ngritur aktakuzën, sipas Institutit të Kosovës për Drejtësi qëndron jashtëligjshëm në Prokurorinë Speciale. Prezantimin e këtyre fakteve dhe fakteve të tjera në lidhje me aktakuzën e ngritur ndaj Adea ...

 • Srpska “ngrin” çdo lidhje me institucionet qendrore të Kosovës

  30 Dhjetor, 2016

  parlamenti-ksDeputetët serbë në kuvendin e Kosovës thonë se ata njohin si kryeministër të tyre vetëm Aleksandër Vuçiqin. Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa kundërpërgjigjet: Vendimet e “Srpska” – destruktive e të papranueshme.

  Deputetët e Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës, pas një takimi që zhvilluan një ditë më parë në Beograd me kryeministrin e Serbisë, vendosën që të ngrijnë çdo bashkëpunim me ...

 • Kosovë, katër veprimtarëve të “Vetëvendosjes” nën akuzë për terrorizëm

  30 Dhjetor, 2016

  gjykataProkuroria e Posaçme e Kosovës ngriti të enjten një aktakuzë ndaj katër veprimtarëve të lëvizjes “Vetëvendosje” nën dyshimet për kryerjen e veprës penale të terrorizmit.

  Në një njoftim të Prokurorisë së Posaçme thuhet se “aktakuza është ngritur ndaj të pandehurve Atdhe Gashi, Frashër Krasniqi, Egzon Haliti dhe Adea Batusha, ndërsa kanë pushuar hetimet për të dyshuarin Petrit Ademi, në mungesë ...

 • Serbët të vendosur për ta formuar vetë AKS-në më 15 shkurt 2017

  27 Dhjetor, 2016

  mitrovicaZyrtarë të lartë serbë edhe sot kanë theksuar se nëse vonohet formimit i Asociacionit të Komunave serbe nga shqiptarët, atëherë këtë organizëm politik do ta krijojnë ata serbët më 15 shkurt të vitit të ardhshëm.

  Populli serb do të jetë i detyruar që vetë ta themelojë Asociacionin e Komunave serbe në Kosovë, nëse Prishtina vazhdon me pengime, ka deklaruar kryetari ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"