LAJMET NGA KOSOVA

 • Kandiq e befasuar me lejimin e hyrjes së Dikoviqit në Kosovë

  23 Nentor, 2015

  KandicKandiq ka shtruar pyetjen se si është e mundur që komandanti i KFOR- it nuk i përcjell vendimet dhe qëndrimet e Qeverisë së Kosovës Drejtoresha e Fondit për të Drejtën humanitare në Beograd, Natasha Kandiq, është shprehur e befasuar se si KFOR e ka lejuar hyrjen në Kosovë të kryeshefit të ushtrisë serbe, Lubisha Dikoviq, kur dihet se Dikoviq akuzohet për kryerjen e krimeve të luftës në Kosovë (që ndërlidhen me rastin “Rudnicë).

  Kandiq në një intervistë për RTV Dukagjinin, ka shtruar pyetjen se si është e mundur që komandanti i KFOR-it nuk i përcjell vendimet dhe qëndrimet e Qeverisë së Kosovës, përmes të cilave i ndalohet Dikoviqit hyrja në territorin e Kosovës.

  “Mendoj se kjo është gjë mjaft e keqe, meqë dëshmon se KFOR-i me gjasë nuk është sa duhet i informuar për qëndrimin e Qeverisë së Kosovës në raport me disa zyrtarë të lartë të Serbisë, të cilët që janë nën dyshime publike për përgjegjësi dhe pjesëmarrje në kryerjen e krimeve të luftës të njësiteve që kanë komanduar”, ka thënë ajo.

  Sipas Kandiqit, Qeveria e Kosovës do të duhej të vendoste se a do t’i lejojë KFOR-it që të udhëheq politikë të pavarur apo do t’i përmbahet vendimeve të ekzekutivit kosovar, kur janë në pyetje interesat e larta si drejtësia dhe veprat e liga të kryera.

  Ndryshe, ajo tha se nesër vazhdon procesi gjyqësor ndaj Dikoviqit, ndërkohë që Prokuroria për krime lufte në Beograd vazhdon hetimet, në bazë të padisë penale që Fondi për shkelje të nderit dhe reputacionit bëri ndaj tij.

  Kandiq thotë se qeveria e Kosovës duhet të mbroj të drejtën e familjeve të viktimave dhe të ketë përgjigje edhe në disa pyetje.

  Këto deklarata të Kandiq-it pasuan pas qëndrimit të shefit të Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë serbe, gjeneralit Lubisha Dikoviq në Prishtinë, për të nënshkruar marrëveshjen mbi procedurat operative pas relaksimit të plotë të Zonës së Sigurisë Ajrore me komandantin e KFOR-it, gjeneralmajorin Guglielmo Luigi Miglietta.

  Kjo zonë (25 kilometra) ka qenë e përcaktuar me Marrëveshjen Tekniko-Ushtarake të 2 gushtit 1999 dhe shtrihej përgjatë kufirit të Kosovës dhe Serbisë. (rtk)

 • Hapësira e lartë ajrore i takon Republikës së Kosovës

  23 Nentor, 2015

  Sot në Prishtinë Komandanti i KFOR-it Gjeneral Major Guglielmo Luigi Miglietta dhe Komandanti famëkeq i Ushtrisë së Serbisë Ljubisha Dikoviq nënshkruan marrëveshjen mbi procedurat e përkohshme operative pasi që Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s autorizoi relaksimin e plotë të Zonës së Sigurisë Ajrore. Kjo zonë (25 km) ka qenë e përcaktuar me Marrëveshjen Tekniko-Ushtarake të 2 gushtit 1999 dhe shtrihej përgjatë kufirit të Kosovës dhe Serbisë.

  Në njoftimin e sotëm zyrtar të KFOR-it kufiri shtetëror Kosovë-Serbi cilësohet ...

 • Ymeri: ‘Zajednica’ dhe Demarkacioni kërcënojnë Kosovën

  21 Nentor, 2015

  visar-ymeriKreu i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Visar Ymeri, ripërsërit qëndrimin e opozitës në lidhje me dy marrëveshjet e qeverisë për Asociacionin dhe Demarkacionin.

  Ymeri thotë se opozita është e palëkundur në qëndrimet e saj deri në anulimin e dy marrëveshjeve, të cilat i cilëson si kërcënim për shtetin dhe territorin e Kosovës.

  Kreu i “Vetëvendosjes” shton se maxhoranca në pushtet ka krijuar një ...

 • Shansi ynë i fundit në hapin e tyre të parafundit

  21 Nentor, 2015

  albin kurtiNë teori përmenden posaçërisht dy modele kushtetuese në një rregullim shtetëror demokratik. I pari është modeli i drejtësisë që nënkupton si bazë të drejtat e qytetarëve që do të duhej t’i sigurojnë ata nga sulmet dhe abuzimet e shtetit. Kurse, i dyti, është ai i konsensusit: ndarja e pushtetit, zgjidhja federale, ideja e Lijphartit për ‘demokracinë konsensuale’ që ...

 • NATO-ja heq kufizimet në hapësirën ajrore të Serbisë

  21 Nentor, 2015

  Stoltenberg+ VucicSekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të premten në Beograd se NATO-ja hoqi kufizimet në hapësirën ajrore të Serbisë të vendosura në vitin 1999. Ai e bëri publik këtë vendim pas takimit me kryeministrin serb, Aleksandër Vuçiç, gjatë një vizitë që po i bën Beogradit.

  Në qershor të vitit 1999, NATO-ja dhe autoritetet e Beogradit nënshkruan një ...

 • OKB, përplasen Serbia me Kosovën

  20 Nentor, 2015

  dacic vloraBeogradi dhe Prishtina shkëmbyen akuza të ashpra në debatin e zakonshëm për Kosovën të zhvilluar të enjten pasdite në Këshillin e Sigurimit të OKB-së në Nju Jork.

  Ministri i Jashtëm i Serbisë Ivica Daçiç dhe ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, u përplasën sidomos rreth çështjes së kandidaturës së Kosovës për t’u pranuar në UNESCO, një votim që ...

 • Reagon Kuinti – dënon dhunën, mbështesin Policinë e Kosovës

  19 Nentor, 2015

  veura digjet prishtineAmbasadat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Mbretërisë së Bashkuar dënojnë përdorimin e vazhdueshëm të dhunës për arritjen e qëllimeve politike.

  Këto ambasada të akredituara në Kosovë, bëjnë thirrje për respektimin e sundimit të ligjit, procedurave demokratike dhe normave ndërkombëtare.

  “Dhuna politike është e papranueshme dhe dëmton interesat e qytetarëve të Kosovës dhe pozitën ...

 • Përplasje dhe protesta në Prishtinë

  18 Nentor, 2015

  policia prishtine protestaRreth 22 persona janë arrestuar, më shumë se 13 të tjerë kanë pësuar lëndime dhe janë shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale.

  Ky është bilanci i protestës së ditës së mërkurë, organizuar nga partitë politike opozitare në Kosovë.

  Protesta e cila filloi në mesditë, erdhi pasi Polica e Kosovës ka arrestuar deputeten e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Donika Kadaj- ...

 • Nuk ka qetësi, pa tërheqjen e marrëveshjeve!

  18 Nentor, 2015

  policia prishtine protestaPërballë insistimit të Qeverisë, që t’i zbatojë marrëveshjet e dëmshme me Serbinë dhe demarkacionin me Malin e Zi, kundërshtimi aktiv i opozitës së bashkuar do të rritet dhe do të intensifikohet për çdo ditë e më shumë.

  Nuk do të tolerojmë që Kosova të shndërrohet në shtet policor, e shteti policor në instrument të mbrojtjes së “Zajednicës” dhe ...

 • Prishtinë: përleshje në rrugë mes policisë dhe protestuesve

  18 Nentor, 2015

  Simpatizantët e opozitës patën përplasje me policinë, pasi kjo e fundit arrestoi deputeten e AAK-së, Donika Kadaj-Bujupi. Policia po kërkon edhe tre deputet tjerë, që akuzohen për hedhjen e gazit lotsjellës në kuvend.

  protesta prishtinePolicia e Kosovës përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë grupe simpatizantësh të partive opozitare të cilët hodhën gurë, koktej molotov dhe gjësende të forta kundër policisë, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"