LAJMET NGA KOSOVA

 • Miratohet në parim Ligji për Trepçën

  7 Tetor, 2016

  parlamenti-ksDeputetët e Kuvendit të Kosovës, me 82 vota për dhe 12 abstenime, kanë miratuar në parim Ligjin për Trepçën.

  94 deputetë të Kuvendit të Kosovës kanë marrë pjesë në votim. Komisioni funksional për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri, në pajtim me vendimet, do t’i shqyrtojë propozimet për plotësim ndryshim të ligjit dhe do t’ia paraqes Kuvendit për leximin e ...

 • Protestë e serbëve në veri për Trepçën

  7 Tetor, 2016

  protesta-trepcaProtesta e serbëve në veri të Kosovës kundër Ligjit për Trepçën

  Ymeri: Anulimi i këtij Demarkacioni, shmang luftën 5 Tetor, 2016

  ymeriCenimi i integritetit territorial mund të prodhojë tensione të vazhdueshme në rajon, ka deklaruar kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Sipas tij, marrëveshja aktuale për Demarkacionin duhet të hidhet poshtë.

  “Shmangia e ratifikimit të marrëveshjes në Kuvendin e Republikës së Kosovës, natyrisht që është shmangie e luftës”, ka thënë Ymeri.

  Në këtë intervistë, ...

 • Kosovë: Përgjimet telefonike – zgjerohen hetimet

  4 Tetor, 2016

  prokuroria-e-shtetit-ksProkuroria e Posaçme e Kosovës tha të martën se ka vendosur të zgjerojë hetimet lidhur me bisedat e përgjuara telefonike për të cilat fillimisht hetimet ishin hapur ndaj deputetit Adem Grabovci, ish kryetar i grupit parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës.

  Në një njoftim të prokurorisë thuhet se hetimet përfshijnë edhe shtatë zyrtarë të tjerë. Ndonëse prokuroria ka vënë vetëm ...

 • Kristofer Hill: Ballkani, proces i papërfunduar

  3 Tetor, 2016

  kristofer-hillAmbasadori Kristofer Hill ishte përfaqësuesi i parë diplomatik i SHBA në Shqipëri pas 45 vjet izolimi të diktaturës komuniste. Ai ndodhet në Shqipëri me rastin e ceremonisë së 25 vjetorit të rikthimit të personalit të ambasadës amerikane në godinën që kishte shërbyer si seli diplomatike në vitet 1930 Gjatë një interviste për “Zërin e Amerikës” ambasadori Hill kujton kohët ...

 • RTK-ja vazhdon ta anashkalojë VETËVENDOSJE!-n

  30 Shtator, 2016

  rtkRTK-ja nuk po e interviston kryetarin e Lëvizjes VETËVENDOSJE! Visar Ymeri. Hapësirën e njëjtë që ia kishte dhënë dhe organizuar për Kadri Veselin e Hashim Thaçin, nuk po ia ndan edhe z. Ymeri. Kryeredakotorët në RTK, Ridvan Berisha dhe Xhymret Veliu, as pas një muaji kur e kemi bërë publik refuzimin e tyre ndaj nesh, nuk kanë bërë asnjë ...

 • Qeveria paralajmëron riprocedim të demarkacionit, opozita kërkon rinegociim

  28 Shtator, 2016

  kuvendi-i-ksZyrtarë të Qeverisë së Kosovës thonë se projekt-ligji për ratifikimin e marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi do t’i dërgohet Kuvendit brenda pak kohësh për votim.

  Këshilltari politik i kryeministrit të Kosovës, Faton Abdullahu, i tha Radios Evropa e Lirë se Demarkacioni me Malin e Zi duhet të përmbyllet sa më shpejt dhe institucionet e Kosovës, sipas ...

 • Vetëvendosje me propozime për kufirin me Malin e Zi

  27 Shtator, 2016

  visar-ymeriNë Kosovë, lëvizja Vetëvendosje prezantoi të martën një propozim pesëpikësh për zgjidhjen e situatës së krijuar në vend për shkak të marrëveshjes për shënimin e kufirit me Malin e Zi.

  Kryetari i kësaj lëvizjeje, Visar Ymeri, tha se “marrëveshja duhet të jetë në përputhje me rregullat e të Drejtës Ndërkombëtare Publike”. Ai tha se kjo lëvizje propozon që parlamenti i ...

 • Dhimbja e LDK-së, votuesit e saj po i bashkohen VETËVENDOSJE!-s

  27 Shtator, 2016

  fatura-lvvPartia e cila po përjeton rënien më të madhe në elektorat, LDK-ja, e cila deri këtu erdhi duke shndërruar veten në vegël të PDK-së dhe ShIK-ut, nuk ka arritur assesi të këndellet pas rezultateve të një sondazhi të fundit i realizuar nga kompania “UBO Consulting”. LDK-ja, e cila s’ka mbetur më shumë se një patericë e Kadri Veselit, ka ...

 • Demantim ndaj shpifjeve të gazetësexpress rreth objektit të Millosheviqit në oborr të UP

  26 Shtator, 2016
  vendimi-gazeta-zyrtare-kisha-ne-upgazeta-zyrtare-kisha-ne-up
  Hapësira brenda kampusit universitar, për të cilën pretendohet se i përket Kishës Ortodokse Serbe për ndërtimin e objektit kishtar, i është uzurpuar Universitetit të Prishtinës nën masa të dhunshme, me vendim të Kuvendit të Republikës së Serbisë në vitin 1990.
  MË SAKTËSISHT, MË 26 NËNTOR TË VITIT 1990, NË ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"