LAJMET NGA KOSOVA

 • Kim Mehmeti: Si të shpëtojmë nga hajdutët dhe ryshfetmarrësit?

  23 Shtator, 2015

  Mehmeti ka thënë se mesazhin e diplomatëve të huaj e dimë, por nuk dimë dhe të na tregojnë ata se me çfarë parametri demokratik i pranojnë ‘hajdutët’ si partner.

  Shkrimtarit dhe analisti Kim Mehmetit duke u ndërlidhur me ngjarjet e djeshme në Kuvendin e Kosovës, në një postim në Fb,  ka theksuar se e dimë se çka është sjellje demokratike e çka jo, por nuk kuptojmë se si të korruptuarit mbesin ...

 • Bllokadë në Kuvendin e Kosovës

  22 Shtator, 2015

  Kuvendi Mustafa vezetKryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli e ka shpallur të ndërprerë seancën e Kuvendit, deri në krijimin e rrethanave për punë.

  Kjo seancë, në të cilën kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ishte planifikuar të raportonte për marrëveshjet e arritura në Bruksel me Beogradin, është ndërprerë në disa raste.

  Pamundësimi i vazhdimit të punimeve ishte edhe fizik, pasi ...

 • Opozita qëllon me vezë kryeministrin e Kosovës

  22 Shtator, 2015

  Deputetët opozitarë hodhën vezë mbi kryeministrin Isa Mustafa në fillim të raportimit të tij për marrëveshjet me Serbinë

  GargameliParlamenti i Kosovës, ndërpreu punimet pasi që partitë opozitare pamundësuan raportimin e kryeministrit Isa Mustafa lidhur me marrëveshjet e arritura më 25 gusht në bisedimet me Serbinë. Që nga ora 11 e paradites seanca u ndërpre disa herë. Fillimisht deputetët nga radhët ...

 • Ekspertët analizojnë marrëveshjet Kosovë-Serbi

  22 Shtator, 2015

  Nënshkrimi i katër marrëveshjeve të fundit mes Kosovës dhe Serbisë ka ngjallur polemika të mëdha në Kosovë. Zëri i Amerikës bisedoi me dy analistë që i ndjekin nga afër zhvillimet në Ballkan, për të marrë mendimin e tyre mbi marrëveshjet. Ndonëse marrëveshjet shihen në përgjithësi si një hap i madh përpara, fakti që Bashkësia e Komunave Serbe është krijuar thjesht në baza etnike, është problematik.

  Marrëveshja mes Serbisë dhe Kosovës për ...

 • Sulmohet me vezë kryeministri Mustafa

  22 Shtator, 2015

  Deputetët e opozitës në Kosovë e gjuajtën me vezë kryeministrin Isa Mustafa, duke e penguar atë që të raportojë për marrëveshjet e arritura në Bruksel në dialogun Kosovë-Serbi. Seanca do të vazhdojë.

  kuvendi ksKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa është penguar nga deputetët e opozitës që të raportojë në kuvendin e Kosovës, për marrëveshjet e arritura në Bruksel në dialogun Kosovë-Serbi ...

 • Paramilitarët e PDK-së sulmojnë aktivistët e Lëvizjes në zyren e tyre

  21 Shtator, 2015

  Rreth orës 21:20 katër persona, nga të cilët dy të armatosur, kanë sulmuar dy aktivistë të Lëvizjes VETËVENDOSJE! brenda në hollin e zyrës dhe para objektit.

  Dy nga sulmuesit ishin djemt e Sabit Gecit, Alban dhe Kushtrim Geci të cilët kanë të kaluar kriminale. Policia i arrestoi këta dy persona ndërsa dy të tjerë kanë ikur.
  Dy aktivistë të Lëvizjes janë therrur me thikë dhe po trajtohen në QKUK.

  Ky sulm është ...

 • Vuçiç: Marrëveshjet me Kosovën të vështira

  18 Shtator, 2015

  kerry-vucicNënshkrimi i marrëveshjeve të fundit mbi energjinë, telekomunikacionin, lëvizjen e lirë dhe bashkësinë e komunave serbe në Kosovë, ishte i vështirë për Serbinë, tha dje në Uashington kryeministri i Serbisë Aleksandër Vuçiç. Zoti Vuçiç u takua me Sekretarin e Shteti John Kerry, i cili përshëndeti arritjet në dialogun Kosovë-Serbi dhe kërkoi një angazhim më të madh nga të dyja ...

 • Hamiti ndërprenë seancën, kryesia vendos të hënën

  17 Shtator, 2015

  Kuvendi ksNënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Sabri Hamiti është detyruar ta ndërpresë seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës për shkak të protestës së opozitës në Kuvend.

  Hamiti vendosi për një pushim dhjetë minutësh, por pas pak doli dhe njoftoi që seanca e sotme ka përfunduar.
  “Seanca e sotme ka përfunduar. Kryesia e Kuvendit vendos të hënën për seancën e ...

 • Takim Biden-Vuçiç në Uashington

  17 Shtator, 2015

  Biden - VucicNënpresidenti i SHBA Joe Biden u takua dje në Uashington me Kryeministrin serb Aleksandar Vuçiç dhe vuri në dukje rëndësinë strategjike, që sipas tij, kanë përpjekjet e Serbisë për të nxitur pajtimin rajonal në Ballkan dhe çuarjen përpara të dialogut me Kosovën, të lehtësuar nga Bashkimi Evropian.

  Sipas zyrës së Nënpresidentit, zoti Biden dhe Kryeministri serb diskutuan edhe ...

 • Të gjithë duan të vijnë në Gjermani

  16 Shtator, 2015

  20.000 vende pune në vit do të ofrojë ministrja gjermane e Punës Andrea Nahles për njerëz nga Ballkani Perëndimor. Interesi është i lartë.

  Ballkan20.000 vende pune në vit! Për njerëzit në vendet e Ballkanit Perëndimor kjo tingëllon si një thirrje për t’u nisur për në “Tokën e Premtuar”. Sepse në Bosnjë dhe Hercegovinë, Serbi, Kosovë, Mal të Zi, Maqedoni dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"