LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosova përgatitet për zgjedhjet vendore

  17 Tetor, 2017

  Komuna GjilanMë 22 tetor në Kosovë mbahen zgjedhjet për pushtetin komunal, në të cilat do të konkurrojnë 91 subjekte politike të të gjitha komuniteteve. Në kuadër të mbulimit të fushatës për këto zgjedhje Zëri i Amerikës do të sjellë frymën e debateve në disa komuna të Kosovës. Korrespondenti ynë, Leonat Shehu, kësaj radhe sjell një pasqyrë të përgatitjeve për ...

 • Prokurorët dhe gjykatësit nga veriu pritet të dekretohen nga presidenti Thaçi

  16 Tetor, 2017

  Gjykata MitroviceGjyqtarët të cilët pritet të punojnë për sistemin e drejtësisë në veri të Kosovës, pritet që të martën të dekretohen nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

  Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Nehat Idrizi, i tha Radios Evropa e Lirë se sipas Marrëveshjes së Brukselit, brenda këtij muaji do të nisë puna e gjykatave në veri të Kosovës.

  Të martën ...

 • Konfirmohet vdekja e personit të dytë nga fruthi në QKUK

  16 Tetor, 2017

  Gjatë ditës së sotme rreth orës 13:30 është shënuar edhe viktima e dytë në Kosovë nga fruthi.

  Lajmin për “Zeri.info”, e ka konfirmuar Mirlinda Qyqalla, zëdhënëse e QKUK-së.

  Sipas saj, viktima është e moshës 37-vjeçare nga komuna e Lipjanit dhe se dy muaj më parë, viktima ishte diagnostikuar me tuberkuloz, raporton “Zeri.info”.

  “Ju konfirmoj se sot rreth orës 13:30, është shënuar viktima e dytë nga fruthi në Kosovë. Viktima e moshës 37-vjeçare nga ...

 • Daçiç: Ambasadori amerikan nuk duhet të ndërhyjë në punët e brendshme të Serbisë

  13 Tetor, 2017

  DacicMinistri serb i Punëve të jashtme. Ivica Daçiç, tha të enjten se ambasadori amerikan sikurse edhe ambasadorët e tjerë nuk duhet të përzihet në punët e brendshme të Serbisë.

  Ai i bëri këto komente pas reagimit të ambasadorit amerikan në Beograd, Kyle Scott, ndaj deklaratave të ministrit serb të Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, i cili lavdëroi ditë më parë një ish ...

 • IDK: Shqiptarët dhe serbët me pikëpamje të ndryshme mbi bisedimet Kosovë-Serbi

  12 Tetor, 2017

  Thaci Mogherini VucicNjë studim i publikuar nga Instituti Demokratik i Kosovës nxjerr në pah se shqiptarët dhe serbët e kuptojnë krejt ndryshe procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës e Serbisë dhe rolin e Bashkimit Evropian në këtë proces.

  Këto pohime janë pjesë e një ankete të realizuar nga ky institut, me temën “Faza e re e dialogut Kosovë-Serbi, këndvështrimi ...

 • Serbia mbron kriminelët e dënuar të luftës

  12 Tetor, 2017

  DacicMinistri serb i Punëve të jashtme. Ivica Daçiç, tha të enjten se ambasadori amerikan sikurse edhe ambasadorët e tjerë nuk duhet të përzihet në punët e brendshme të Serbisë.

  Ai i bëri këto komente pas reagimit të ambasadorit amerikan në Beograd, Kyle Scott, ndaj deklaratave të ministrit serb të Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, i cili lavdëroi ditë më parë një ish ...

 • Pieter Feith: I zhgënjyer me EULEX-in dhe dialogun Kosovë-Serbi

  11 Tetor, 2017

  Pieter FeithIsh-përfaqësuesi i BE-së në Kosovë, Pieter Feith beson se ka pasur progres të pamjaftueshëm në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës.

  I pyetur se si e sheh situatën në Kosovë dhe dialogun dypalësh nën patronazhin e BE, Feith tha në një intervistë për agjencinë serbe Tanjugut, se është i zhgënjyer me rezultatet e punës së EULEX-it, si dhe nga dialogu ...

 • Mbahet “parada e krenarisë” në Kosovë

  10 Tetor, 2017

  LGBT PrishtinaDisa qindra veta morën pjesë në paradën e krenarisë, në Prishtinë, parakalimi i parë i këtij lloji me synimin për të mbështetur të drejtat e komunitetit LGBT.

  Me moton, “Në emër të dashurisë”, pjesëmarrësit parakaluan qendrës së Prishtinës për të përmbyllur me një koncert paradën e organizuar nga shoqatat që merren me mbrojtjen e të drejtave të komunitetit LGBT.

  Presidenti ...

 • Përfitime të vogla të Kosovës nga institucionet financiare ndërkombëtare

  6 Tetor, 2017

  1 euroKosova nuk ka arritur të përfitojë mjaftueshëm mbështetjen financiare nga mekanizmat financiarë ndërkombëtarë, vlerësojnë ekspertë të ekonomisë dhe përfaqësues të bizneseve.

  Sipas tyre, përfitimet e Kosovës kanë munguar, pavarësisht anëtarësimit të saj në disa prej institucioneve të rëndësishme financiare që nga vitit 2009 e këndej.

  Me një popullsi prej afër 2 milionë banorë dhe me nivel ...

 • Kurti rrëfehet për përplasjen me Edi Ramën dhe bashkimin kombëtar

  5 Tetor, 2017

  albin-kurtiAlbin Kurti flet në një intervistë për gazetën TemA në lidhje me përplasjen që pati me Edi Ramën, zhvillimet në Kosovë dhe idenë e vazhdueshme të tij, për bashkimin kombëtar.

  Z. Kurti, para disa ditësh ju reaguat ndaj deklaratës së Kryeministrit të Shqipërisë, z. Rama lidhur me qëndrimit e Kryeministrit të Kosovës për demarkacionin e kufirit Kosovë – Mali i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"