LAJMET NGA KOSOVA

 • Vritet një polic në Prishtinë

  25 Mars, 2015

  Një pjesëtar i Policisë së Kosovës, me inicialet SH.G. është vrarë sot në mëngjes në Prishtinë.

   

  Lajmi është konfirmuar nga vetë policia e Kosovës.

  Daut Hoxha, zyrtar për informim në Policinë e Kosovës, nuk ka dhënë ndonjë informacion nëse nëse deri më tash është arrestuar ndonjë person lidhur me vrasjen.

  Zyrtarët e rendit thanë se rreth orës shtatë të mëngjesit të sotëm, në rrugën  “Isa Kastrati” në Prishtinë, ka pasur të shtëna armësh. Autoritetet e ...

 • Raporti i qeverisë së Kosovës mbi dialogun i paraqitet Brukselit

  23 Mars, 2015

  Qeveria e Kosovës kërkon që çështja e Asociacionit të komunave me shumicë serbe të mos diskutohet pa u zbatuar nga Serbia marrëveshjet e arritura. Pala serbe insiston në krijimin e shpejtë të Asociacionit.

  Zyrtarë të qeverisë së Kosovës, thonë se ata nuk do të pranojnë asnjë kusht të përfaqësuesve të komunitetit serb të Kosovës që del jashtë kornizave të ligjeve dhe Kushtetutës së Kosovës. Të mërkurën e javës së kaluar, kryetarët ...

 • Avokati Smith: Gjykata Speciale, fatkeqësi për disa individë

  18 Mars, 2015

  Avokati Gregory Guy-Smith, i cili ka një përvojë të gjatë në proceset gjyqësore për krimet e luftës, ka folur për themelimin dhe rolin e Gjykatës Speciale, për krimet e luftës të kryera në Kosovë.Smith, ka thënë se ka vendosmëri që ligjji për Gjykatën Speciale, është ligji që duhet të përputhet me Kushtetutën e Kosovës, e cila mbron të gjithë qytetarët e Kosovës.

  “Të gjithë pjesëmarrësit do të jenë të huaj, pra ...

 • Tensionohet situata në veri, lëndohet një shqiptar

  18 Mars, 2015

  Gurët që janë hedhur në drejtim të shqiptarëve në Kroin e Vitakut kanë lënduar njërin prej punëtorëve të kompanisë “Uniteti”Kjo ka ndodhur derisa ishte duke asistuar në rindërtimin e shtëpive të shqiptarëve në Kroin e Vitakut.
  Tensionohet situata në veri, serbët pengojnë ndërtimin e shtëpive të shqiptarëve

  Rindërtimi i shtëpive të shqiptarëve në Kroin e Vitakut në Mitrovicë është penguar sot sërish nga dhjetëra qytetarë serb.

  KosovaPress mëson se ky grup i ...

 • Kosovë, debati mbi gjykatën për krime lufte

  17 Mars, 2015

  Në Kosovë opozita ka kërkuar interpelancë me kryeministrin Isa Mustafa për siç thuhet, përgjegjësinë kushtetuese të qeverisë lidhur me themelimin e Gjykatës së posaçme për krime lufte. Seanca që pritej të mbahej këtë jave është shtyrë meqë kryesia e Parlamentit nuk pati kuorumin e mjaftueshëm për të marrë vendime. Gjykata e posaçme që do të trajtojë pretendimet për përfshirjen e ish pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në krime lufte ...

 • Sa po rrezikohet vazhdimi i dialogut Kosovë-Serbi

  17 Mars, 2015

  Drejtori i Zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq mbledh më 18.03 në Graçanicë, lokalitet ky jo larg Prishtinës, i banuar me shumcë serbe, në një takim të gjithë kryetarët e komunave me shumicë serbe.Ky takim pason një dakordim të mëhershëm të tyre me kryeministrin e Serbisë Aleksander Vuciq, ku u tha se për çdo veprim në Kosovë do të ketë dakordim të plotë ndërmjet kryetarëve të komunave ...

 • Gjykata Speciale do të gjykojë 12 ish-ushtarë të UÇK-së

  16 Mars, 2015

  Dymbëdhjetë pjesëtarë të ish- Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të akuzohen dhe do të gjykohen në Gjykatën Speciale, kanë thënë burime ndërkombëtare.“Do të jenë gjithsejtë 10 raste, ku sipas të gjitha gjasave do të gjykohen 12 ish- pjesëtarë të UÇK-së”, ka thënë ky burim për Gazetën Blic.

  Sipas këtij burimi, ka gjasa që numri i të akuzuarve të shtohet gjatë procesit të gjykimeve, mirëpo, momentalisht kaq është numri i të dyshuarve.

  Sipas ...

 • Gjykata Speciale e Kosovës, në maj arrestimet e para

  16 Mars, 2015

  Ekipet përgatitore për formimin e Gjykatës Speciale për krimet e luftës në Kosovë kanë finalizuar detajet dhe të gjitha dosjet e para, të cilat do t’u vihen në dispozicion prokurorëve të dhomave të specializuara për ngritjen e aktakuzave të para. Top Channel ka mësuar nga burime ndërkombëtare në Prishtinë se në muajin maj priten arrestimet e para të zyrtarëve të lartë në institucionet e Kosovës, të cilët gjatë luftës kanë ...

 • Kosova anëtare e FIBA-s

  13 Mars, 2015

  Federata Ndërkombëtare e Basketbollit pranon Kosovën anëtare me të drejta të plotëFederata Ndërkombëtare e Basketbollit bëri të ditur të premten se Kosova është bërë anëtarja e 215-të e saj.

  Vendimi, që u mor gjatë takimit të Komitetit Ekzekutiv të FIBA-s, pasoi pranimin e Kosovës në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar në dhjetor të vitit të kaluar.

  Në një njoftim të FIBA-s thuhet se kjo federatë tash do të punojë për përfshirjen e ekipeve kombëtare ...

 • FAZ: “Kosova po mbetet pa dritë”

  13 Mars, 2015

  Gazeta „Frankfurter Allgemine Zeitung“ (FAZ) në një nga numrat e fundit të saj boton artikullin me titull „Kosova po mbetet pa dritë“, ku analizon situatën ekonomike dhe problemet e mjedisit në këtë vend.Një ndër shqetësimet që ngre autori është problemi i ndotjes së mjedisit në Kosovë dhe si shkak kryesor për këtë përmenden termocentralet e vjketëruara Kosova A dhe Kosova B.
  Të dy këto termocentrale problematike, që ndërkohë e kanë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"