LAJMET NGA KOSOVA

 • “S’detyroj askënd!”, Lajçak: Çështja e shqiptarëve në Serbi nuk ka qenë asnjëherë pjesë e dialogut, Kosova mund ta propozojë nëse dëshiron

  29 Qershor, 2022

  lajcakPërfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Mirosllav Lajçak deklaroi se çështja e shqiptarëve në Serbi nuk ka qenë asnjëherë pjesë e dialogut. Sipas tij, nëse Kosova dëshiron ta bëjë pjesë të dialogut, atëherë i takon që të propozojë këtë dhe pastaj të shihet nëse do të pajtohet edhe Serbia, ...

 • Përvjetori i Betejës së Kosovës, thirrje pro Rusisë gjatë festimeve

  29 Qershor, 2022

  manifestimi serb beteja e kosovesGrupe pjesëtarësh të komunitetit serb morën pjesë të martën në manifestimet në Gazimestan afër Prishtinës, me rastin e 633 vjetorit të Betejës së Kosovës. Përgjatë manifestimeve banorët serbët bën thirrje në mbështetje të Rusisë dhe kundër pavarësisë së Kosovës, ndërsa përfaqësuesit e Kishës Ortodokse Serbe bënë thirrje për paqe në mes serbëve dhe shqiptarëve.

   

  Me thirrjet ...

 • Komisioni Evropian e konfirmon-nuk ka udhërrëfyes të ri për vizat

  28 Qershor, 2022

  Komisioni evropianNuk do të ketë udhërrëfyes të ri për liberalizimin e vizave për Kosovën. Këtë e konfirmoi Ana Pisonero, zëdhënëse e Komisionarit Evropian për Zgjerim, Oliver Varhelyi.

   

  Ne një përgjigje me shkrim, Pisonero sqaroi pohimet e komisionarit  Varhelyi, i cili një ditë më parë, shprehu gatishmërinë e Komisionit Evropian, për të përgatitur një udhërrëfyes për çështje specifike.

  “Komisioni vazhdon të qëndrojë ...

 • Kurti: Procesi i Berlinit dhe anëtarësimi në BE nuk kanë alternativë

  28 Qershor, 2022

  kurtiNë takimin me Sekretaren e Shtetit e Departamentit Federal të Punëve të Jashtme të Zvicrës, Livia Leu, kryeministri i k Kosovës, Albin Kurti, shprehu mirënjohjen për mbështetjen e vazhdueshme të Zvicrës. 

  “Kryeministri Kurti theksoi vullnetin për forcim të mëtejmë të marrëdhënieve të shkëlqyeshme bilaterale ndërmjet Kosovës dhe Zvicrës. Ai u falënderua për përkrahjen e Zvicrës dhënë popullit të Kosovës, që ...

 • Lajçak sot në Prishtinë, takime me opozitën

  28 Qershor, 2022

  lajcakEmisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, deklaroi se çështja e personave të pagjetur vazhdon të jetë urgjente.

  Ai këtë deklaratë e bëri pas vizitës së tij në Qendrën Burimore të Personave të Zhdukur në Prishtinë dhe pasi pa një shfaqje për këtë temë.

  Lajçak gjatë ditës së djeshme ka zhvilluar takim me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti me të ...

 • Biserko: Serbia nuk ka gatishmëri për të zgjidhur çështjen e Kosovës

  27 Qershor, 2022

  BiserkoKosova ka qenë zona e represionit më të gjatë shtetërorë në historinë e re të Ballkanit. Kështu thotë aktivistja për të drejtat e njeriut në Serbi, Sonja Biserka. Në një opinion të saj mbi librin e autorit Rade Radovanoviç “Qeshja nën trekëmbëshin e varjes” (Smeh pod vešalima) Biserka shkruan se Serbia nuk ka gatishmëri për të zgjidhur çështjen e ...

 • Çka parasheh Marrëveshja e arritur për Energjinë (Dokument)

  21 Qershor, 2022

  Marreveshja e energjiseKosova dhe Serbia janë dakorduar rreth udhërrëfyesit për Zbatimin e Marrëveshjeve të Energjisë në kuadër të dialogut mbi normalizimin  e raporteve në mes të dy vendeve.

   

  Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, njëherësh kryenegociator për dialogun me Serbinë është deklaruar pas arritjes së marrëveshjes për energjinë, në 4 komunat veriore të Kosovës.

  “Më në fund kemi miratuar Udhërrëfyesin e Implementimit ...

 • Porti i Durrësit dhe zgjatimi i tij në Prishtinë, projekti i detajuar me kostot dhe periudhën e ndërtimit përfundon brenda vitit 2022

  21 Qershor, 2022

  porti Porto Romano projektiProjekti i detajuar i Portit të ri të Durrësit në Porto Romano, zgjatimi i tij në Prishtinë dhe hekurudha Durrës-Prishtinë pritet të përfundojë brenda vitit 2022.

   

  Kështu u shpreh Autoriteti Portual Durrës (APD) në kthim të një përgjigjeje për Telegrafin rreth projektit të ri të prezantuar fillimisht nga kompania holandeze Royal Haskoning DHV në një takim me ...

 • Kosova dhe Shqipëria nënshkruajnë 19 marrëveshje bashkëpunimi

  21 Qershor, 2022

  Rama KurtiMarrëveshje ndërqeveritare Kosovë-Shqipëri u arritën ndër të tjera në fushën e arsimit, të doganave, të energjisë, të bujqësisë, të infrastrukturës rrugore dhe transportit, të shëndetësisë dhe të drejtësisë.

   

  19 marrëveshjet e nënshkruara mes Kosovës dhe Shqipërisë pritet t’ua lehtësojnë jetën qytetarëve në të dyja vendet. Në një mbledhje të përbashket të dy qeverive që u zhvillua në Prishtinë të ...

 • Të gjitha marrëveshjet e dakorduara Kosovë-Shqipëri

  20 Qershor, 2022

  Rama Kurti

  “Synimi ynë, BE-ja”/ Albin Kurti: Bashkëpunimi Shqipëri-Kosovë më i ngushtë se kurrë! Marrëveshjet që miratohen sot…

   

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka nisur fjalën e tij në mbledhjen e përbashkët të qeverive Shqipëri-Kosovë, duke nënvizuar rëndësinë e marrëveshjeve mes dy palëve.

  Kurti tha se kjo mbledhje është më efektive, më e vërtetë dhe me e ngushtë se kurrë më ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"