LAJMET NGA KOSOVA

 • Escobar: Pres që Kosova dhe Serbia të arrijnë marrëveshje përfundimtare këtë vit

  16 Mars, 2023

  Escobar VucicI dërguari special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se do të dëshironte që marrëveshja përfundimtare për normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës e Serbisë të arrihej këtë vit.

   

  “Mendoj që një gjë e tillë është plotësisht e mundur”, tha Escobar gjatë konferencës për media në Beograd.

  “Kjo marrëveshje nuk është diçka për t’u frikësuar. ...

 • Pa Asociacion nuk mund të ketë marrëveshje Kosovë-Serbi

  15 Mars, 2023

  vUCIC kURTII ngarkuari i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak u ka dorëzuar autoriteteve në Prishtinë 15 modele të ndryshme evropiane që mund të përdoren gjatë hartimit të statutit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

   

  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, tashmë e bëri të qartë se pa themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe ...

 • Gjermania pret marrëveshje në Ohër për zbatimin e propozimit evropian

  14 Mars, 2023

  gjermaniaGjermania pret që në rundin e ri të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë – që mbahet në Ohër më 18 mars – palët do të arrijnë marrëveshje për zbatimin e propozimit evropian për normalizimin e raporteve.

   

  Ambasada gjermane në Beograd i tha Radios Evropa e Lirë se avancimi drejt integrimit evropian të shteteve të Ballkanit Perëndimor është synim i Procesit ...

 • “Hapi i dytë” – Thirrje për marrëveshje në takimin e Ohrit Kurti-Vuçiq

  13 Mars, 2023

  Vucic Borell KurtiPritshmëri të larta para takimit të Ohrit mes Kurtit dhe Vuçiqit. Diplomatët perëndimorë bëjnë thirrje të arrihet përparim në takimin e 18 marsit mes Kurtit dhe Vuçiqit.

   

  Autoritetet vendore dhe ndërkombëtare presim që në takimin e Ohrit që mbahet më 18 mars ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të arrihet ujdi për ...

 • Lajçak në Kosovë e Serbi në përgatitje për takimin Kurti-Vuçiq me 18 mars

  10 Mars, 2023

  lajcak dwVizita e të dërguarit të BE, Miroslav Lajçak në Kosovë dhe Serbi synon të ndihmojë palët që të finalizojnë diskutimet për planin e zbatimit të propozimit evropian.

   

  I ngarkuari i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, të enjten dhe të premten qëndron në Kosovë më pas edhe në Beograd, në përgatitje për raundin e ri ...

 • Lajçak: Shpresojmë që Kosova dhe Serbia të pajtohen për zbatimin e propozimit evropian

  10 Mars, 2023

  LajcakI dërguari i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, shfaqi shpresën se Kosova dhe Serbia do të pajtohen në takimin e radhës për zbatimin e planit evropian për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre.

   

  Më 27 shkurt kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, i thanë po një plani të mbështetur nga Shtetet e ...

 • Ministrat e Brendshëm të BE-së miratojnë liberalizimin e vizave për Kosovën

  10 Mars, 2023

  pasaporta ks27 ministrat e Brendshëm të Bashkimit Evropian miratuan vendimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Vendimi përfshin edhe pesë vendet që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

   

  Procesi i tejzgjatur i liberalizimi të vizave po i afrohet përfundimit të tij. “Këshilli miratoi në lexim të parë pozicionin e vet për udhëtimin pa viza për bartësit e ...

 • Lajçak në Kosovë e Serbi në përgatitje për takimin Kurti-Vuçiq me 18 mars

  9 Mars, 2023

  AlbinVizita e të dërguarit të BE, Miroslav Lajçak në Kosovë dhe Serbi synon të ndihmojë palët që të finalizojnë diskutimet për planin e zbatimit të propozimit evropian.

   

   

  I ngarkuari i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, të enjten dhe të premten qëndron në Kosovë më pas edhe në Beograd, në përgatitje për raundin e ri të ...

 • BE dhe SHBA duan ta zgjidhin më në fund konfliktin mes Kosovës dhe Serbisë

  9 Mars, 2023

  Albin bisedimetMë 18 mars 2023 Vuçiqi dhe Kurti do të takohen sërish nën ndërmjetësimin e BE-së. A do të jetë i suksesshëm propozimi perëndimor për kompromis mes Kosovës dhe Serbisë, apo dështimi i radhës?

   

  Presidenti rus Vladimir Putin e ka përdorur gjithmonë mosmarrëveshjen e vazhdueshme midis Serbisë dhe Kosovës si justifikim për sulmet e tij ndaj Ukrainës. Perëndimi lejoi që Kosova, ...

 • Freedom House: Liria në botë – në rënie për 17 vjet me radhë

  9 Mars, 2023

  fhOrganizata Freedom House tha të enjten se liria në botë shënoi rënie për të 17-in vit me radhë. Agresioni i Moskës çoi në shkelje shkatërruese të të drejtave të njeriut në Ukrainë. Grushtet e shtetit dhe përpjekje të tjera për të, dëmtuan qeveritë përfaqësuese dhe destabilizuan Burkina Fason, Tunizinë, Perunë dhe Brazilin.

   

  Grushtet e mëhershme të shtetit dhe represioni i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"