LAJMET NGA KOSOVA

 • Beogradi, 10 milionë euro për “Zajednicën”

  16 Korrik, 2015

  zajednicaPër Bashkësinë e Komunave Serbe në veri, që serbët e quajnë “Zajednica”, Qeveria e Serbisë ka ndarë tashmë 10 milionë eurot e para për të.

  “Zajednica” rrjedh nga Marrëveshja a Brukselit mes Prishtinës e Beogradit e arritur më 19 prill 2013, dhe prej atëherë vazhdojnë diskutimet për  themelimin e saj.

  Gazeta “Zëri”, nga burimet e saj në Qeverinë serbe, ka mësuar ...

 • Gjykata Speciale s’mund të themelohet pa ndryshimin e Kushtetutës

  16 Korrik, 2015

  gjykataNuk ka një zgjidhje alternative ligjore që do të mundësonte themelimin e Gjykatës Speciale për krime lufte pa miratimin e amandamentit kushtetues të propozuar nga qeveria, vlerësojnë analistët politik.

  Sipas tyre, deklaratat qoftë të opozitës apo deputetëve që nuk e mbështesin këtë gjykatë, se mund të ketë një rrugë alternative për themelimin e dhomave të veçanta pa amandamentin kushtetues, ...

 • Victoria Nuland në Beograd

  15 Korrik, 2015

  Ndihmës sekretarja amerikane e shtetit Victoria Nuland pret nga Serbia që të çojë përpara bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën.

  Victoria NulandNdihmës sekretarja amerikane e shtetit, Victoria Nuland, u tha zyrtarëve të Beogradit se Shtetet e Bashkuara janë të interesuara të shohin Serbinë në familjen e vendeve evropiane.  Zonja Nuland qëndroi të martën në Beograd për të takuar udhëheqësit ...

 • Marrëveshja në pako, peng i Asociacionit

  14 Korrik, 2015

  mitrovica bllokadaNë dy raundet e fundit të bisedimeve në Bruksel, të nivelit të kryeministrave, pala e Kosovës dhe ajo e Serbisë kanë diskutuar për gjetjen e zgjidhjes për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, për energjinë, telefoninë dhe lëvizjen e lirë.

  Kjo e fundit, përfshinë edhe heqjen e barrikadës së ashtuquajtur “Parku i paqes” në urën kryesore ...

 • Serbia nuk zbaton marrëveshjet ekonomike me Kosovën

  13 Korrik, 2015

  Made in Kosova

  Bisedimet të cilat po zhvillohen ndërmjet shtetit të Kosovës dhe të Serbisë, nuk kanë dhënë rezultate të mira në aspektin ekonomik, madje disa marrëveshje që kanë të bëjnë me çështjet ekonomike nuk kanë gjetur fare zbatim.

  Kështu vlerësojnë ekspertë të çështjeve ekonomike dhe përfaqësues të bizneseve në Kosovë.

  Marrëveshja kryesore e cila është jetësuar në praktikë, kujtojnë ata, ...

 • ‘Axhallarët e pasur’ të politikanëve të Kosovës

  8 Korrik, 2015

  E pyetur nga “Zëri”, se si i sheh Jacobson politikanët që zyrtarisht kanë vetëm një pagë por kanë miliona pasuri, ajo thotë:

  JacobsonI kam pyetur disa politikanë rreth kësaj dhe të gjithë kanë tregimet e tyre. E kanë xhaxhain e pasur në Zvicër; kanë miq të shumtë që iu kanë dhënë para… Një politikan madje më ka thënë: ‘Çka nëse ...

 • Tema më e vështirë në dialogun Kosovë-Serbi, asociacioni i komunave serbe

  8 Korrik, 2015

  Pala serbe kërkon kompetenca ekzekutive për asociacionin e komunave serbe në Kosovë. Prishtina zyrtare thotë “asociacioni pa kompetenca ekzekutive. A do të ketë kompromis?

   

  asociacioni sebrveNë bisedimet Kosovë-Serbi, tema më e vështirë duket se është formimi i asociacionit të komunave me shumicë serbe. Kjo për faktin që Beogradi zyrtar kërkon që ky asociacion të ketë kompetenca ekzekutive, kërkesë kjo ...

 • Universitetet publike në Kosovë regjistrojnë 15.515 studentë

  7 Korrik, 2015

  UPUniversiteti i Prishtinës nga nesër do të shpallë konkursin për pranimin e studentëve të rinj për vitin akademik 2015/2016.

  Në nivelin e parë të studimeve do të regjistrohen rreth 7 mijë e 800 studentë, prej të cilëve 7 mijë e 330 të rregullt dhe 550 studentë me korrespondencë. Kuotat e studentëve i ka miratuar Ministria e Arsimit, ndërkohë, shtatë fakultetet ...

 • Asociacioni i komunave serbe, temë e vështirë

  6 Korrik, 2015

  mitrovicaKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, e ka cilësuar si një prej temave më të vështira të dialogut me Serbinë, krijimin e Asociacionit të komunave serbe.

  Përmes një shkrimi në profilin e tij në Facebook, Mustafa ka thënë se ky Asociacion duhet të jetë në harmoni me ligjet e Kosovës, përndryshe do të ishte jofunksional dhe i dëmshëm.

  “Normalizimi sa më ...

 • Merkel: Integrimi i Serbisë në BE varet nga dialogu me Kosovën

  4 Korrik, 2015

  MerkelHapja e kapitujve për anëtarësimin e Serbisë në BE vare shumë nga progresi i dialogut mes Beogradit e Prishtinës.

  Hapja e kapitujve të parë për fillimin e bisedimeve në mes të Serbisë e Bashkimit Europian, varet shumë nga progresi që bëhet në raportet mes Beogradit e Prishtinës, ka thënë Kancelarja gjermane, Angela Merkel, në një intervistë, pak ditë para udhëtimit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"