LAJMET NGA KOSOVA

 • Rusia do të ndërtojë sistem të raketave pranë Preshevës

  3 Nentor, 2015

  raketat ruse ne preshevePërfshirja e Rusisë në Ballkan përmes sistemit të raketave tronditi Perëndimin. Sipas marrëveshjes së arritur më 30 tetor në Moskë ndërmjet kryeministrit serb Vuçiç dhe atij rus, Medvedev, Beogradi ka lidhur një marrëveshje prej 2.5 miliardë dollarësh për të blerë armë ruse, të paspecifikuara nga qeveria serbe.

  Por nga media ruse dhe serbe thuhet ...

 • Patriarku i Serbisë: Kosovën do e marrim me hir a me pahir

  3 Nentor, 2015

  Patriarku IrinejKreu i Kishës Ortodokse të Serbisë vazhdon të mbështesë idenë se Kosova duhet të merret me forcë. Patriarku serb Irinej e bëri këtë deklaratë lidhur me objektet e kultit që ndodhen në Kosovë, një javë para se Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s të shpallë vendimin për pranimin ose jo të Kosovës në këtë organizatë.

  Duke folur nga Nishi, Irinej ...

 • Buxheti dhe liberalizmi nuk ruajnë “paqen” mes pushtetit dhe opozitës

  3 Nentor, 2015

  parlamenti lotsjellesMiratimi i Buxhetit të Kosovës për vitin 2016 dhe i disa ligjeve nga procesi i liberalizimit të vizave për zonën Schengen të Bashkimit Evropian, nuk pritet t’i bashkojë në një sallë pushtetin dhe opozitën.

  Mungesa e konsensusit midis pushtetit dhe opozitës rreth këtyre ligjeve të cilësuar të një rëndësie të veçantë, mund të përsëris skenat e seancave të 23 ...

 • Zhbogar: MSA-ja ka privilegje, por edhe obligime

  3 Nentor, 2015

  Zhbogar“MSA sjell obligime të reja, sidomos në kornizën ligjore”, thotë në një intervistë dhënë Radios Evropa e Lirë, Samuel Zhbogar, Përfaqësues i Posaçëm i Bashkimit Evropian në Kosovë.

   

  Radio Evropa e Lirë: Zoti Zhbogar, Kosova sapo ka nënshkruar Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit(MSA) me Bashkimin Evropian (BE), e cila shihet si një hap mjaft i rëndësishëm për integrimin e Kosovës ...

 • Tërheqje, ndreqje, apo stërkeqje?

  3 Nentor, 2015

  Hydajet HyseniLetër e hapur Presidentes Atifete Jahjaga, Kryetarit të Kuvendit Kadri Veseli, Kryeministrit Isa Mustafa, Ministrit të jashtëm Hashim Thaçi dhe Ministres për dialog Edita Tahiri, ose: Disa pyetje hipotetike për një (mos)Marrëveshje hipotekuese

  Shoqata e ish të Burgosurve Politikë e Kosovës, ashtu si edhe zëra të tjerë meritorë, me kohë dhe në vijimësi, kanë tërhequr vërejtjen për rreziqet e ...
 • Kuvendi i Kosovës ratifikon MSA-në, pa opozitën

  2 Nentor, 2015

  parlamenti ksKuvendi i Kosovës ka ratifikuar Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit (MSA) të nënshkruar me Bashkimin Evropian. Ratifikimi i marrëveshjes është bërë pa votat e opozitës, në formën e miratimit të Projektligjit.

  Për miratimin e MSA-së kanë votuar 86 deputetë, ndërkohë që nuk kishte vota kundër dhe as abstenime, pasi që forcat politike në opozitë, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë ...

 • Me gjithë pengesat e Kadri Veselit opozita fut peticionin me 203.746 nënshkrime në Kuvend

  1 Nentor, 2015

  OpozitaKadri Veseli sot dha urdhër që deputetëve të opozitës të mos u lejohet mbajtja e një konference për medie në sallat e Kuvendit.

  Kadri Veseli sot dha urdhër që të mos lejohet futja në Kuvend e dokumenteve që përmbanin mbi 200,000 nënshkrimet e qytetarëve kundër “Zajednicës” dhe demarkacionit me Malin e Zi.

  Megjithatë, drejtuesit e subjekteve opozitare, nuk u ndalën para ...

 • Kadri Veseli, letër publike partive opozitare

  1 Nentor, 2015

  Kadri VeseliKryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, u ka dërguar një letër publike partive opozitare të përfaqësuara në Kuvendin e Republikës së Kosovës. Letrën e tij mund ta lexoni të plotë më poshtë.

  “Të nderuar deputetë të Kuvendit të Republikës së Kosovës, nga radhët e Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Partia Nisma për Kosovën.

  Sikurse jeni në ...

 • Daçiq:Marrëveshja e Brukselit kurrsesi s’mund të suspendohet

  1 Nentor, 2015

  DacicMinistri i Punëve të Jashtme i Serbisë Ivica Daçiq ka thënë sot se absolutisht nuk ekziston kurrfarë mundësie e suspendimit të asaj që është arritur si marrëveshje në Bruksel.

  Dhe se Beogradi kërkon përgjigje të qartë se cili është qëndrimi i Bashkimit Evropian për këtë çështje.

  “Ne jemi shumë të pakënaqur nga situata në Kosovë lidhur me zbatimin e marrëveshjes së ...

 • Opozita nuk i beson Kushtetueses, përkrahë ratifikimin e MSA-së

  30 Tetor, 2015

  takimi opozita presidentja ksOpozita nuk i ka dhënë mbështetje nismës së Presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga që parimet e marrëveshjes për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe të dërgohen në Gjykatën Kushtetuese për interpretim.

  Sipas deputetëve opozitarë, Gjykata Kushtetuese e ka humbur besueshmërinë që të nxjerrë vendime në përputhje me Kushtetutën e Kosovës.

  Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"