LAJMET NGA KOSOVA

 • Ymeri: ‘Zajednica’ dhe Demarkacioni kërcënojnë Kosovën

  21 Nentor, 2015

  visar-ymeriKreu i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Visar Ymeri, ripërsërit qëndrimin e opozitës në lidhje me dy marrëveshjet e qeverisë për Asociacionin dhe Demarkacionin.

  Ymeri thotë se opozita është e palëkundur në qëndrimet e saj deri në anulimin e dy marrëveshjeve, të cilat i cilëson si kërcënim për shtetin dhe territorin e Kosovës.

  Kreu i “Vetëvendosjes” shton se maxhoranca në pushtet ka krijuar një ...

 • Shansi ynë i fundit në hapin e tyre të parafundit

  21 Nentor, 2015

  albin kurtiNë teori përmenden posaçërisht dy modele kushtetuese në një rregullim shtetëror demokratik. I pari është modeli i drejtësisë që nënkupton si bazë të drejtat e qytetarëve që do të duhej t’i sigurojnë ata nga sulmet dhe abuzimet e shtetit. Kurse, i dyti, është ai i konsensusit: ndarja e pushtetit, zgjidhja federale, ideja e Lijphartit për ‘demokracinë konsensuale’ që ...

 • NATO-ja heq kufizimet në hapësirën ajrore të Serbisë

  21 Nentor, 2015

  Stoltenberg+ VucicSekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të premten në Beograd se NATO-ja hoqi kufizimet në hapësirën ajrore të Serbisë të vendosura në vitin 1999. Ai e bëri publik këtë vendim pas takimit me kryeministrin serb, Aleksandër Vuçiç, gjatë një vizitë që po i bën Beogradit.

  Në qershor të vitit 1999, NATO-ja dhe autoritetet e Beogradit nënshkruan një ...

 • OKB, përplasen Serbia me Kosovën

  20 Nentor, 2015

  dacic vloraBeogradi dhe Prishtina shkëmbyen akuza të ashpra në debatin e zakonshëm për Kosovën të zhvilluar të enjten pasdite në Këshillin e Sigurimit të OKB-së në Nju Jork.

  Ministri i Jashtëm i Serbisë Ivica Daçiç dhe ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, u përplasën sidomos rreth çështjes së kandidaturës së Kosovës për t’u pranuar në UNESCO, një votim që ...

 • Reagon Kuinti – dënon dhunën, mbështesin Policinë e Kosovës

  19 Nentor, 2015

  veura digjet prishtineAmbasadat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Mbretërisë së Bashkuar dënojnë përdorimin e vazhdueshëm të dhunës për arritjen e qëllimeve politike.

  Këto ambasada të akredituara në Kosovë, bëjnë thirrje për respektimin e sundimit të ligjit, procedurave demokratike dhe normave ndërkombëtare.

  “Dhuna politike është e papranueshme dhe dëmton interesat e qytetarëve të Kosovës dhe pozitën ...

 • Përplasje dhe protesta në Prishtinë

  18 Nentor, 2015

  policia prishtine protestaRreth 22 persona janë arrestuar, më shumë se 13 të tjerë kanë pësuar lëndime dhe janë shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale.

  Ky është bilanci i protestës së ditës së mërkurë, organizuar nga partitë politike opozitare në Kosovë.

  Protesta e cila filloi në mesditë, erdhi pasi Polica e Kosovës ka arrestuar deputeten e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Donika Kadaj- ...

 • Nuk ka qetësi, pa tërheqjen e marrëveshjeve!

  18 Nentor, 2015

  policia prishtine protestaPërballë insistimit të Qeverisë, që t’i zbatojë marrëveshjet e dëmshme me Serbinë dhe demarkacionin me Malin e Zi, kundërshtimi aktiv i opozitës së bashkuar do të rritet dhe do të intensifikohet për çdo ditë e më shumë.

  Nuk do të tolerojmë që Kosova të shndërrohet në shtet policor, e shteti policor në instrument të mbrojtjes së “Zajednicës” dhe ...

 • Prishtinë: përleshje në rrugë mes policisë dhe protestuesve

  18 Nentor, 2015

  Simpatizantët e opozitës patën përplasje me policinë, pasi kjo e fundit arrestoi deputeten e AAK-së, Donika Kadaj-Bujupi. Policia po kërkon edhe tre deputet tjerë, që akuzohen për hedhjen e gazit lotsjellës në kuvend.

  protesta prishtinePolicia e Kosovës përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë grupe simpatizantësh të partive opozitare të cilët hodhën gurë, koktej molotov dhe gjësende të forta kundër policisë, ...

 • Ekstremizmi në Ballkan – Kosova

  18 Nentor, 2015

  policia kosoveKosova vërtet mund ta ketë fituar luftën e saj për pavarësi nga Serbia në vitin 1998, por sot ajo është duke bërë një betejë tjetër. Qindra kosovarë janë larguar për në Siri për t’iu bashkuar kryengritësve që luftojnë kundër qeverisë së Bashar Al Asadit, ose janë bërë anëtarë të grupit Shteti Islamik.

  Disa janë kthyer, të zhgënjyer nga ajo ...

 • Nuk ka normalizim pa u tërhequr marrëveshjet!

  17 Nentor, 2015

  topat me ujeSot, deputetët e opozitës pamundësuan sërish vazhdimin e seancave të Kuvendit të Kosovës. Megjithëse Kuvendi u blindua nga qindra policë, opozita vazhdoi protestën e saj brenda Kuvendit për të parandaluar normalizimin e punës së institucioneve. Koalicioni i “Zajednicës” mund të mbajë mbledhje ilegale nëpër bufe e skuta të Kuvendit, por në Kosovë nuk do të ketë normalitet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"